Ciekawostki

Apple podwoiło swoją wartość w 24 miesiące

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
22 komentarze Dyskutuj z nami

Kryzys? Jaki kryzys? Apple nie zatrzymuje się ani na chwilę i notuje najlepsze wyniki w historii. Pod względem kapitalizacji lepsze niż jakakolwiek inna firma w Stanach Zjednoczonych (i nie tylko).

Apple to firma warta 2 biliony dolarów

Dwa lata temu pisaliśmy, że Apple jest firmą wartą bilion dolarów. Jeśli przywiązaliście się do tej myśli, to – niestety czy stety – trzeba się od niej odzwyczaić. Aktualnie sprawy mają się tak, że Apple jest firmą wartą 2 biliony dolarów

Podana przez Financial Times kapitalizacja rynkowa na poziomie 2 bilionów dolarów oznacza, że producent iPhone’ów potrzebował zaledwie dwóch lat, by podwoić swoją wartość i to startując z poziomu, który dla prawie żadnej innej firmy nie jest w ogóle osiągalny. W dodatku nie zapominajmy o tym, że znajdujemy się w środku kryzysu, a mimo to w samym 2020 roku akcje giganta wzrosły o ponad 59 proc. 

Nie trzeba chyba dodawać, że Apple jest pierwszą amerykańską firmą, której udało się osiągnąć ten próg. Warto natomiast wspomnieć, że nie jest pierwszą w ogóle. W grudniu 2019 roku do kapitalizacji w wysokości 2 bilionów dolarów dobił arabski gigant naftowy Saudi Aramco – nie zdołał jednak jej utrzymać i obecnie jest mniej warty niż technologiczne przedsiębiorstwo z Cupertino.

Dobry czas dla technologicznych gigantów

Wygląda na to, że firmy technologiczne w ogóle przeżywają teraz doskonały moment. Jeszcze trzy lata temu „wielka amerykańska piątka” (czyli Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon i Facebook) mogła się pochwalić łączną wartością na poziomie 3 bilionów dolarów. Dzisiaj same Apple i Microsoft są razem warte 3,6 biliona

Źródło: Financial Times, The Verge, TechCrunch, Forbes, CNBC

Czytaj dalej o Apple: 

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dekard
  Warto tylko zauważyć, że jedna niefortunna wypowiedź lub tweet prezesa, albo info że z Chinami się nie układa, a w ciągu tygodnia wartość akcji może spaść do poziomu z marca 2020 - czyli nagle wyparuje 1 bilion
  11
 • avatar
  _SnR_
  Tak tak amerykanie I ta ich kapitalizacja ktora bazuje na napompowanych do granic mozliwosci akcji na gieldzie a potem cos przestaje dzialac I nagle w 3-4 miesiace z 2b robi sie magicznie 400m
  6
 • avatar
  Warmonger
  Ktoś zarabia, ktoś inny traci. Ale kto? Oczywiście "klienci", którzy składają się na marżę Apple, wielokrotnie przepłacając za sprzęt :P
  5
 • avatar
  levusek1992
  Te bilion może ludzi mylić z miliardem :D
  4
 • avatar
  Są skuteczni, trzeba im to przyznać. Lubię Androida, ale spójność ekosystemu Apple jest o wiele lepsza. No i fragmentacja nieporównywalnie mniejsza.
  3
 • avatar
  luk108
  Bańka. Ktoś pomyślal że na kryzys inwestycja w jabłko to dobre wyjście. Pewnie stado owiec też, i rozpoczął się owczy pęd. Kto moze niech realizuje zysk 100% i zwija papiery.
  3
 • avatar
  zeniu
  Nvidia w takim tempie zwiększa ceny swoich GPU że może dogonić Apple.
  1
 • avatar
  Gatts-25
  Wygra ten co wyskoczy w odpowiednim momencie z akcjonariatu tej firmy.
  1
 • avatar
  ProducentMuzyczny
  Wielkie gratulacje dla firmy Apple. Produkuja prawdziwy niezawodny, latwy w obsludze sprzet dla profesjonalistow.
  Sam jako profesjonalista nie wyobrazam sobie pracy na innym systemie operacyjnym niz Mac OS. I nie jestem odosobniony bo praktycznie 70-80% profesjonalnych producentow muzycznych pracuje na komputerach Mac!
  Nie ma watpliwosci ze firma Apple na to zaluzyla i mam nadzieje ze przyszlym roku beda juz warci 3 biliony a pozniej 5 bilionow, 10 bilionow, 100 bilionow itd.
  -4
 • avatar
  StaryZgred
  Kryzys, jaki kryzys? Klasa średnia w USA straciła w czasie lockdownu ponad TRYLION dolarów. Korpo r***cha nas w dupę dlatego cieszmy i radujmy się z nim. Dziękuję Ci redakcjo benchmarka za proletariacko-korporacyjną czujność. A za kilka miesięcy redaktor spinacz dostanie korpo-szczepionkę od Billa i będzie smuteczek w rodzinie pana redaktorka.
  -4
 • avatar
  SuperTurboUser
  Balon napełnia się powietrzem. Do czasu. Każdy balon ma swój punkt krytyczny, gdy wewnętrzne ciśnienie powoduje jego rozsadzenie i zniszczenie.
 • avatar
  cyna76
  Nie lepiej napisać 20 miliardów $ ?