Ciągły impuls do przyjęcia ESA w branży komputerowej stanowią światowe premiery wielu komponentów z certyfikatem ESA produkowanych przez partnerów-założycieli ESA, między innymi firmy Cooler Master, CoolIT Systems, Nvidia, PC Power & Cooling, Silverstone, Tagan i Thermaltake. Z kolei nowy Dell XPS 630 jest pierwszym powszechnie dostępnym komputerem typu desktop, który może poszczycić się certyfikatem ESA. XPS 630 oferuje innowacyjną technologię LightFX firmy Dell, która wykorzystuje działający w czasie rzeczywistym protokół ESA i pozwala twórcom gier na synchronizację oświetlenia obudowy z akcją gier komputerowych.
Zaprezentowana pod koniec 2007 roku technologia ESA zaprojektowana została tak, by móc obsługiwać nowe funkcje monitoringu i kontroli komponentów komputera, takich jak obudowy, zasilacze oraz urządzenia do chłodzenia wodnego i powietrznego. Do czasu wprowadzenia ESA nie istniał standardowy protokół komunikacyjny pozwalający tym komponentom na przekazywanie informacji użytkownikom. Jednak istotne dane, takie jak informacje dotyczące temperatury, napięć czy przepływu powietrza, stały się dostępne w czasie rzeczywistym i są obecnie niezbędne do uzyskania maksymalnej wydajności komputerów. Dzięki ESA, producenci komponentów mogą teraz umieszczać w swoich urządzeniach różnorakie cyfrowe i analogowe czujniki, które w czasie rzeczywistym mogą przekazywać dane potrzebne do analizy i optymalizacji ogólnych warunków działania komputerów. Co więcej, udostępniane przez ESA funkcje logowania oferują producentom komputerów łatwą i tanią metodę identyfikowania i rozwiązywania problemów ze sprzętem.
Kompatybilność i zgodność sprzętu ze specyfikacją ESA zapewnia Allion, wiodąca organizacja zajmująca się testami w branży IT. Urządzenia, które uzyskają certyfikat ESA, opatrzone zostaną nowym logo ESA, co ułatwi klientom podejmowanie decyzji zakupowych.
Jeśli chcecie zasięgnąć więcej informacji na ten temat, to sprawdźcie następujące adresy:
- informacje na temat technologii ESA www.nvidia.pl/ESA lub USB-IF pod adresem www.usb.org
- pakiet SDK dla Dell XPS LightFX można pobrać bezpośrednio ze strony www.dell.com
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!