Karty graficzne

ASUS Radeon HD 7970 DirectCU II: potężna karta dla overclockerów

przeczytasz w 2 min.

Całkowicie odmieniona konstrukcja

W ofercie firmy ASUS pojawi się niereferencyjna karta graficzna Radeon HD 7970 DirectCU II, która charakteryzować się będzie wydajnym chłodzeniem, podniesionymi taktowaniami oraz funkcjonalnościami skierowanymi dla wymagających overclockerów.

Pomimo faktu, iż ASUS na razie oferuje wyłącznie referencyjną wersję karty graficznej Radeon HD 7970, to i tak model ten odznacza się wysokim potencjałem podkręcania, a świadczy o tym kilkanaście rekordów wydajności ustanowionych na tej karcie. Okazuje się jednak, że producent ma w planach autorską konstrukcje, która powinna zainteresować wymagających klientów.

karta graficzna ASUS Radeon HD 7970 DirectCU II

ASUS Radeon HD 7970 DirectCU II oferuje fabrycznie podniesione częstotliwości - ze standardowych 925 MHz dla rdzenia i 5500 MHz dla pamięci do odpowiednio 1000 MHz i 5600 MHz. Na niestandardowym laminacie umieszczono układ Tahiti XT z 2048 procesorami strumieniowymi oraz 3 GB pamięci GDDR5 384 bit, natomiast za zasilanie karty odpowiada 12-fazowa sekcja Digi+ VRM. Na uwagę zasługują także dwa 8-pinowe złącza zasilające – w fabrycznej karcie obecne było jedno 6-pinowe i jedno 8-pinowe.

karta graficzna ASUS Radeon HD 7970 DirectCU II - płytka backplate

Zaawansowanych overclockerów na pewno zainteresuje rewers płytki drukowanej z punktami pomiarowymi napięć. Dodatkowo karta została wyposażona w technologię VGA Hotwire, a więc możliwość podłączenia specjalnym przewodem do płyt głównych ASUS Rampage IV i ekstremalnego podniesienia napięcia zasilającego bez konieczności ingerowania w PCB.

slajd przedstawiający technologię ASUS VGA Hotwire

slajd prezentujący punkty pomiarowe napięć w karcie graficznej ASUS Radeon HD 7970 DirectCU II

O odpowiednie temperatury modelu zadba autorskie, trzyslotowe chłodzenie DirectCU II, które jednak trochę się różni od stosowanego w kartach Radeon HD 6970/6950 lub GeForce GTX 580/570/560 Ti 448. Składa się ono z dwóch aluminiowych radiatorów, sześciu miedzianych rurek cieplnych oraz dwóch dużych wentylatorów. Ponadto wykorzystuje ono płaski radiator odprowadzający ciepło z sekcji zasilania i kości pamięci oraz efektowną płytkę backplate.

karta graficzna ASUS Radeon HD 7970 - płytka PCB z radiatorem chłodzącym kości pamięci i sekcję zasilania

Na śledziu zamontowano dwa wyjścia DVI oraz cztery DisplayPort, a tuż obok niego pojawiły się dwa złącza CrossFire i przełącznik do przywracania domyślnych ustawień BIOS-u.

karta graficzna ASUS Radeon HD 7970 - widok ze zdjętym chłodzeniem

W niektórych europejskich sklepach pojawiły się oferty przedsprzedaży karty graficznej ASUS Radeon HD 7970 DirectCU II w wersji TOP, a jej cena przekłada się na ponad 3100 złotych. Należy jednak mieć na uwadze, że oferty te prawdopodobnie mają na celu zwiększenie popularności danego sklepu, a finalna cena może ulec zmianie.

oferta przedsprzedaży karty graficznej ASUS Radeon HD 7970 DirectCU II TOP

 

Więcej o kartach graficznych Radeon:

Źródło: TechPowerUp, XFastest, Webhallen

Komentarze

40
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  20
  z tymi cenami to przeginają na maxa
  • avatar
   Konto usunięte
   8
   Ale bydle i jak tu zrobić CF ja się pytam ;)
   • avatar
    Konto usunięte
    4
    Łaaah, 3 sloty... fajna puszka :DD
    • avatar
     Konto usunięte
     4
     Ale bydlę.
     • avatar
      stachoo86
      4
      Wogóle to jaki sens było dawać dwa złącza CF jak nie ma chyba płyty głównej o rozmiarze umożliwiającym podłączenie choćby 3 takich kart, nie wspominając o czterech :P. Przecież nikt specjalnie pod Quad CF nie będzie wymieniał chłodzenia na dwuslotowe. Jedyna logoczna sytuacja to gdy pozostałe karty będą inne (np. referenty z dwuslotowym chłodzeniem) poza tą jedną. Cóż, trudno rozszyfrować logikę Asusa.
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       oprócz efektownej tylnej płytki backplate ma chyba też efektowną przednią płytkę frontplate....;)
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        Boże tyle kasy za kartę??? To ja poproszę gry pod nią pisane:)I wtedy się przemyśli...
        • avatar
         raffal81
         1
         Kurde wyglada podobnie do mojego ASUSA GTX560 :)))
         • avatar
          Konto usunięte
          1
          Zaje***** karta, niestety nie zostanie bestsellerem bo i tak większość zysków AMD przyniesie średnia półka (patrz Radeony HD78xx). Radeona HD7970 kupią tylko koneserzy.
          • avatar
           Konto usunięte
           -1
           AMD od ok. 3 lat niszczy NVIDIE.
           • avatar
            Konto usunięte
            -1
            Ja tam już dzwoniłem do wróźbity Macieja powiedział "to będzie moc" po chwili dodał "będzie pompa" a po 10 minutach dodał a co do gtx780 to gówno będzie
            • avatar
             Konto usunięte
             -31
             no cóż ten radeon będzie tylko tłem dla mającego premierę wkrótce GTX 780. ati jak zwykle próbuje wykonać jakiś ruch ale nie ma się co okłamywać że ich niskiej jakości gpu połączone z bardzo słabymi sterownikami nie są wstanie nawiązać walki z dopracowanym do granic wytrzymałości i wysoce zaawansowanym technologicznie GPU od Nvidii
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Czyli jak dobrze rozumiem tej karty jeszcze nie ma? co jest trochę dziwne skoro inni producenci juz od dawna pokazują swoje podkręcone 7970. które można już kopić.
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Za tą cenę to ja mam o wiele lepszego Radeona 6990. Te ceny tych 7970 to wogóle jaka paranoja, roznica w cenie miedzy 7970 a 6990 nie duza a w wydajnosci spora.
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                Według mnie niema jeszcze procesora który pozwoli w pełni wykorzystać 4x GTX580, albo 4x HD6990 ;)
                Ale to tylko moje zdanie