Płyty główne

ASUS ROG X399 Zenith Extreme - unboxing topowej płyty pod Ryzen Threadripper

przeczytasz w 1 min.

Płyta Zenith Extreme powinna przypaść do gustu graczom i entuzjastom, którzy mają w planach budowę komputera na bazie najnowszych układów AMD.

Na początku sierpnia mają zadebiutować procesory AMD Ryzen Threadripper, a także przeznaczone pod nie płyty główne z serii X399 – będą to topowe konstrukcje, które sprawdzą się przy budowie naprawdę rozbudowanych konfiguracji. Jak wygląda propozycja zespołu ASUS ROG?

Tajwański producent przygotował model X399 Zenith Extreme, który wyróżnia się nie tylko funkcjonalnością i wzornictwem, ale też bogatym wyposażeniem – w zestawie znajdziemy m.in. kartę sieciową ROG Aerion 10G LAN, adapter ROG DIMM.2 do montażu dwóch nośników M.2, wspornik dla kart graficznych oraz mostek 4-way SLI.

ASUS ROG X399 Zenith Extreme
Tak, tam na górze jest procesor Ryzen Threadripper (ale nie mówicie nikomu) :-)

ASUS ROG X399 Zenith Extreme

Płyta bazuje na laminacie formatu E-ATX, a więc jest trochę większa od standardowych modeli ATX. Dla procesora przeznaczono podstawkę TR4, a dla pamięci osiem banków DDR4 DIMM (pod 4-kanałowe zestawy). Na uwagę zasługuje też rozbudowany system zasilania – energię doprowadzają dwa 8-pinowe złącza EPS12V, a obok gniazda na procesor znalazła się 8-fazowa sekcja z masywnym radiatorem.

ASUS ROG X399 Zenith Extreme

ASUS ROG X399 Zenith Extreme

Jeżeli chodzi o złącza dla kart rozszerzeń, producent przewidział jedno PCI-Express 3.0 x1, jedno PCI-Express 3.0 x4 oraz cztery wzmocnione PCI-Express 3.0 x16 (można w nich połączyć nawet cztery karty graficzne w trybie 4-way SLI/CrossFireX). Dla dysków i napędów przeznaczono sześć gniazd SATA 6 Gb/s i jedno U.2 32 Gb/s. Dodatkowo w adapterze ROG DIMM.2 można zainstalować dwa nośniki M.2 32 Gb/s.

ASUS ROG X399 Zenith Extreme

ASUS ROG X399 Zenith Extreme

Tylny panel obejmuje osiem portów USB 3.0, dwa porty USB 3.1 (A+C), a także przyciski Clear CMOS i USB BIOS Flashback. Jest też złącze RJ45 gigabitowej karty sieciowej, złącza do podłączenia antenek bezprzewodowej karty sieciowej Wi-Fi oraz załącza audio układu SupremeFX S1220 (w tym optyczne S/PDIF).

Jeszcze nie wiadomo kiedy i w jakiej cenie model ROG X399 Zenith Extreme pojawi się na rynku. Można jednak podejrzewać, że będzie to nie tylko jedna z bogatszych, ale też droższych konstrukcji.

Źródło: ChipHell, ASUS

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Gatts-25
    1
    Wszystko czego potrzeba płycie jest tutaj.Ciekawią Mnie testy tego cacka.
    • avatar
      Franz
      1
      Wyposażenie tej płyty robi w dzisiejszych czasach wrażenie, gdy najdroższe modele potrafią mieć tylko zaślepkę na tylne porty, parę kabelków SATA i płytkę ze sterownikami i parę papierków instrukcji.

      Zastanawia mnie tylko jedna rzecz - czemu widzę kolejną płytę pod Ryzeny w formacie E-ATX, gdzie nie ma miejsca na złącza M.2 na laminacie - czy to świadomy wybór projektantów, czy też te konstrukcje wymagają tyle miejsca na elektronikę, że nie ma już go na te złącza.

      Ciekawe też jak te Ryzeny Treadripper wypadną w grach.
      • avatar
        figer
        1
        Sama wielkość podstawki budzi respekt...
        Dawno już nie miałem AMD na pokładzie. Życze im aby się nie poddali i dokopali Intelowi - bo ten niebieski snob popadł w samouwielbienie.
        • avatar
          mutissj
          0
          Mam wrażenie że szerokość płyty z prawej strony trochę wykracza po za standard E-ATX
          • avatar
            Dudi4Fr
            0
            Drugie zdjęcie, na samej górze po środku to czasem nie jest Threadripper lezący sobie od tak na biurku pod karta sieciową?
            • avatar
              Eryk333
              0
              Ciekawa i dobrze wyposarzona płytka no AMD rusza powoli do przodu co mnie bardzo cieszy bo bedzie konkurencja .
              • avatar
                Dudi4Fr
                0
                Oglądałem te zdjęcia tak długo że zauważyłem pewna wadę konstrukcji:

                Ten pierwszy slot PCI-E jest tak blisko ramu i tej ochrony I/O że grafika z grubszym backplate może tam nie wejść, 2 port to tylko x8 więc trzeba będzie brać trzeci co nie wszystkim może się spodobać.