Bezpieczeństwo

Firma Acer zaatakowana przez ransomware REvil. Okup? 200 milionów złotych

przeczytasz w 1 min.

Grupa cyberprzestępców przeprowadziła skuteczny atak ransomware REvil (Sodinokibi) na Acer. Żądana kwota okupu jest najwyższą dotychczas znaną i wynosi 200 milionów złotych.

Wyciek danych Acer

Jeden z większych producentów elektroniki, którego znamy przede wszystkim z komputerów stacjonarnych, laptopów oraz monitorów padł ofiarą ataku ransomwareREvil.

Dowodem wycieku danych są opublikowane w sieci obrazy dotyczące firmowych dokumentów Acera - głównie arkusze związane z finansami firmy.

Ransomware REvil (Sodinokibi) jest przeznaczony do szyfrowania plików na komputerze ofiary. Uniemożliwia to zatem dostęp do plików do czasu opłacenia okupu. REvil dystrybuowany jest za pośrednictwem załączników w e-mail lub nawet przez złośliwe reklamy.

Acer - potwierdzenie wycieku danych

Najwyższe żądanie okupu w historii

Acer zakończył rok 2019 z przychodem w wysokości 7,8 miliarda dolarów i obecnie zatrudnia ok. 7000 pracowników. Przestępcy najwidoczniej uznali, że “na biednego nie trafiło” i w związku z tym zaproponowali kwotę okupu wynoszącą 50.000.000 dolarów, co w przeliczeniu na złotówki wynosi jakieś 200.000.000 zł. Czas na spłatę mija 28 marca i do tego czasu Acer może liczyć na 20% upust ze strony atakujących. Jeśli natomiast żądania finansowe nie zostaną do tego czasu spełnione - kwota zostanie podwojona, a więc będzie wynosić ok. 400.000.000 zł. Na ten moment żądana kwota okupu jest najwyższą znaną w historii.

Acer- żądanie okupu za atak ransomware

O wszelkich nowych informacjach związanych z atakiem ransomware REvil na sieć Acera będziemy informować wraz z pojawiającymi nowymi doniesieniami.

Jak myślicie? Acerowi uda się rozwiązać sprawę ataku bez płacenia okupu? Z drugiej jednak strony - w jaki sposób wyprać taką ilość gotówki, jaką żądają przestępcy?

Źródło: bleepingcomputer.com

Warto zobaczyć również:

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Agresor
  7
  Dobry automat i się wypierze, w biedronce jest proszek na promocji xD
  • avatar
   Adrianwo
   2
   Tak oto wygląda całkowite poleganie na Windows Defenderze. Niczego dobrego to nie zrobi z takim oprogramowaniem.
   • avatar
    Kapitan Nocz
    0
    Niech przydzwonią do Polski to im wyjaśnia jak postępować w takich przypadkach i przekierują do firmy, która odszyfrowuje takie rzeczy za 600tys zł :)
    • avatar
     gicmo
     -4
     Co myślimy ? Jeżeli tylko zaszyfrowali "bieżące" i bardziej "historyczne" dane, to Acer sie no nich wyleje, bo chyba mają backup ? Generalnie ten artykuł, to jakieś pierdoły, zaszyfrowane xml w całej firmie, w jednym biurowcu, czy na kompie pani Dżesiki ?
     • avatar
      Nawiedzony
      -5
      Autor wstawia screena gdzie jak byk stoi 214151 XMR o wartości 50 000 000 USD i zastanawia się jak sprawcy wypiorą pieniądze ... Można się załamać ....
      • avatar
       lkozierowski
       -6
       ja prdle
       • avatar
        metalmorphosis
        0
        Przepisać na brata - leśnika. Albo na żonę. I po sprawie. Kasa wyprana.