Samochody elektryczne

Audi AI:me to (koncepcyjne) auto miejskie przyszłości

przeczytasz w 2 min.

AI:me – tak według firmy Audi może wyglądać miejskie auto przyszłości, atrakcyjne dla szerszego grona odbiorców.

Elektryczny, autonomiczny, ekologiczny oraz pozostający w stałej łączności z innymi, jak i samą infrastrukturą. Oto miejski samochód (niedalekiej) przyszłości według Audi. Projekt nosi nazwę AI:me.

Audi AI:me przód

Audi AI:me to około 4-metrowy maluch o opływowej konstrukcji z przodu i ostrej z tyłu, osadzonej na dużych kołach, które są od siebie dość mocno oddalone, szczególnie jak na „kompakt”. W efekcie auto ma być komfortowe dla pasażerów. A dla kierowcy? Cóż, kierowcy właściwie nie ma, bo to samochód autonomiczny. „Właściwie”, bo jeśli będzie chciał lub musiał, użytkownik będzie mógł przejąć kontrolę nad pojazdem, po wcześniejszym wysunięciu kierownicy.

Audi AI:me drzwi

Oprócz kierownicy w środku znalazło się miejsce dla wielu ekranów dotykowych, które zastępują klasyczne przyciski. Rolę głównego panelu pełni zaś sporych rozmiarów wyświetlacz OLED, ale z samochodem będzie można też komunikować się za pośrednictwem systemu głosowego. 

Audi AI:me wnętrze

Choć już to wszystko sprawia, że trudno będzie się nudzić podczas jazdy, Audi dorzuca jeszcze do środka gogle VR, by można było zająć się czymś – szczególnie podczas przedłużającego się stania w korku. 

Elektryczny silnik to jeszcze nie wszystko, co sprawiać ma, że Audi AI:me zasłuzy na miano eko-samochodu. Wspomnieć wypada również o zastosowaniu materiałów pochodzenia naturalnego (na przykład: drewna orzechowego) oraz możliwości zorganizowania w środku małego ogródka. Ot, ciekawostka.

Audi AI:me eko

Ale skoro wspomnieliśmy już o silniku… Sercem tej maszyny będzie zamontowany z tyłu elektryczny motor o mocy 170 koni mechanicznych. Potrzebną energię pobierze z 65-kilowatogodzinowego akumulatora litowo-jonowego zainstalowanego na spodzie. 

Audi AI:me tył

Producent nie podał przy tym osiągów, na jakie będzie można liczyć, ale wspomniał, że jest to samochód przeznaczony przede wszystkim do jazdy z prędkością, która nie przekracza 70 km/h, co może oznaczać, że wspomniane możliwości nie należą do największych.

Źródło: CNET, Digital Trends. Foto/ilustracje: Audi

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mesjan
  3
  Wygląda świetnie tylko ta niska prędkość i nie potrzebne roślinki.
  • avatar
   Wenezo
   1
   170 kucy i 70? lekko nie halo
   • avatar
    Radical
    1
    Te 20 calowe koła w niskoprofilowymi oponami na pewno się przydadzą przy prędkościąch do 70 na godzinę i do tego będą komfortowe....
    • avatar
     Nalovp
     -5
     Polak to by się wstydził auto od nazistów kupować...za grosz rozumu nie mają.Państwo z dykty.
     • avatar
      Much_
      0
      kolejny rok kolejny koncept... kolejny rok kolejny render... ostatnimi czasy producenci karmią ludzi produktami, które ujżą światło dzienne za 50 lat albo wcale. Coś w stylu byle by zwrócić na siebie uwagę.... Ostatni samochód hondy był genialny myślałem że już trafia do produkcji a po oglądnięciu filmu okazuje się że to koncept...