Technologie i Firma

Ten robot wyręczy pszczoły - Polak stworzył autonomiczny zapylacz

przeczytasz w 1 min.

B-Droid to robot-zapylacz stworzony przez dra Rafała Dalewskiego z PW. Jego celem jest zapylanie roślin w miejscach, gdzie brakuje pszczół.

Dr Rafał Dalewski z Politechniki Warszawskiej rozwija koncepcję „robota-pszczoły” od wielu lat. Wreszcie jednak jest bliżej niż kiedykolwiek wcześniej. 

B-Droid – tak nazywa się nowy wynalazek dra Dalewskiego. To latający bezzałogowiec, który spełnia jedną z kluczowych funkcji pszczół – jest w stanie samodzielnie zapylać kwiaty. Wprawdzie nie zbiera nektaru i nie wytwarza miodu – jak śmieje się wynalazca – ale mimo wszystko zasługuje na miano „sztucznej pszczoły”.

Latający B-Droid porusza się samodzielnie w powietrzu i z pomocą komputera wybiera rośliny, podlatuje do nich (omijając przeszkody), zbiera pyłek i odlatuje na kolejne. Operator tylko rozpoczyna działanie i kończy je w wybranym momencie. 

Prototyp ma za sobą pozytywnie zakończone testy laboratoryjne, z wykorzystaniem upraw rzepaku, truskawek czy czosnku. Rośliny zostały zapylone i nie zostały uszkodzone przez B-Droida. W przyszłym roku odbyć mają się zaś testy w warunkach naturalnych.

Choć konstrukcyjnie B-Droid jest dronem, autor kładzie nacisk na to, by go tak nie nazywać. Powód jest prosty: drone to po angielsku truteń, a ten nie zapyla przecież kwiatów. Co ciekawe, dr Dalewski musiał zgłosić się do twórców Gwiezdnych Wojen z prośbą o wykorzystanie zarejestrowanego przez nich słowa „Droid” – ci nie mieli jednak nic przeciwko.

Źródło: PAP, Politechnika Warszawska. Foto: NCBR.gov.pl

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  arekdbz
  2
  Wszyscy tylko o pieniądzach piszecie. Ja się cieszę, że w ogóle coś takiego powstaje. Biorąc pod uwagę problemy z populacjami pszczół w ostatnich latach, to jest coś co może uratować rolnictwo. Pszczoły umierają przez pestycydy, antybiotyki i wiele innych szkodliwych wymysłów współczesnego rolnictwa. A niestety bez pszczół mamy przerąbane. Ten wynalazek jest potrzebny ludzkości. Kij z pieniędzmi.
  • avatar
   x7nofate3
   1
   Black mirror odcinek 6 sezon 3
   • avatar
    djtiger
    1
    Monsanto już zaciera ręce. Już nie długo wszystko będzie sztuczne.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Czytać komentujących na benchmark bezcenne :) Wikipedia -> gospodarka Polska = mieszana. Wszystko jasne? Powinno to dać bardzo wiele do zrozumienia. Jeśli nie to proponuję zgłosić się do specjalisty. W takiej gosp. społ. zawsze będzie się ze sobą spierać czy Państwo powinno czy nie powinno, a cała podstawa i meritum tkwi od wielu lat na wiejskiej, gdzie na rękę jest szum i bicie pany. Ironizując wypowiedź Bogdana Smolenia "żeby uzdrowić gosp. narodową należy zrzucić bombę atomową" :))
     • avatar
      mutissj
      -14
      zaraz patent sprzeda zagranicy i skończy się polski produkt :=]

      tak postępuje cebula