Technologie i Firma

Bezpieczne zakupy online podczas letnich wyprzedaży

przeczytasz w 2 min.

Podczas letnich wyprzedaży można upolować wiele produktów w korzystnych cenach. Pamiętajmy przy tym jednak o bezpieczeństwie.

Wyprzedaże

Bezpieczeństwo podczas zakupów w sieci to temat, który dobrze jest stale podejmować i utrwalać dobre nawyki u kupujących. Eksperci z firmy ESET radzą, jak bezpiecznie kupować online, na co zwrócić uwagę i czego się wystrzegać. Wśród potencjalnych zagrożeń, czyhających na kupujących w sieci znajdują się choćby ataki phishingowe oraz ryzyko przechwycenia danych za pośrednictwem niezabezpieczonej sieci Wi-Fi.

Podstawą bezpiecznych zakupów jest systematycznie aktualizowane oprogramowanie antywirusowe, niemniej nie przestrzega ono przed wszystkimi zagrożeniami, w tym przed naszymi osobistymi błędami. Dbaj więc o aktualność bibliotek swojego pakietu antywirusowego, ale wystrzegaj się przy tym kilku potencjalnie niebezpiecznych praktyk.

By zminimalizować ryzyko zakupów w sieci, należy kupować tylko w sprawdzonych sklepach. Oryginalne i modne buty za 100 zł to świetna oferta, ale czaić za nią może się nie tylko podrobiony produkt, ale również fałszywy czy niebezpieczny sklep. Dlatego właśnie warto sprawdzić opinie o wybranym sklepie w internecie i dokładnie przeczytać jego regulamin.

Podczas zakupów pamiętajmy o szyfrowaniu danych. Nawet jeśli sklep wygląda na godny zaufania, to może być niezabezpieczony za pomocą protokołu https. Sprawdzajmy zatem, czy połączenie z wybranym sklepem jest szyfrowane oraz czy przy adresie strony widnieje znak kłódki oraz ciąg: https. Jeśli nie, rozsądnie będzie poszukać innego sklepu.

Wystrzegaj się super okazji, przesyłanych często drogą e-mailową. Wiadomości phishingowe często zawierają zniżki w Twoim ulubionym sklepie czy korzystne oferty najczęściej poszukiwanych produktów. Nie daj się nabrać i nie otwieraj linków od nieznanych nadawców. Podobnie rzecz ma się z ofertami zamieszczanymi na Facebooku: w tym przypadku również lepiej zachować rozwagę i nie klikać w niepewne oferty.

Zakupy_online

Jeśli już wybrałeś jakiś konkretny produkt i jesteś gotowy za niego zapłacić, wybierz bezpieczną, czyli znaną metodę płatności. Najlepiej korzystać z usług płatniczych poszczególnych banków lub ze sprawdzonych serwisów pośredniczących w płatnościach online, na przykład takich jak PayPal. Jeśli żadna z powyższych opcji nie jest dostępna, zapłać kartą kredytową, pamiętając o przysługującej Ci możliwości reklamowania produktu na zasadach „chargeback”, gdy to sprzedawca nie wywiązuje się z umowy. W razie jakichkolwiek obaw, pamiętaj o jednym: zawsze lepiej wybrać opcję płatności przy odbiorze. Może nieco drożej, ale zawsze bezpieczniej.

Na koniec, rzecz pewnie najważniejsza, z której niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Grunt to bowiem silne hasło. Według badań Javelin Strategy&Research, internauci, którzy mają więcej niż 20 kont online bardzo chętnie wykorzystują te same hasła przy ich zakładaniu. To sprawia, że są o 37 proc. bardziej narażani na atak niż wszyscy, którzy dbają o siłę swoich haseł i ich niepowtarzalność. Innymi słowy, nie popadaj w rutynę i w swoich hasłach używaj małych i dużych liter oraz cyfr i znaków specjalnych.

Stosując się do powyższych rad, zakupy podczas letnich wyprzedaży powinny być czystą przyjemnością i okazją do nabycia pożądanych produktów w atrakcyjnych cenach.

Źródło: Dagma; ESET

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  shoken
  0
  Chyba najbezpieczniejsza metoda platnosci na Windowsie jest platnosc przez paypala z przypisana karta i zapisanym haslem do konta.Bo wtedy nic nie trzeba wpisywac tylko klik klik.I nawet ktos za plecami moze stac ale i tak nie pozna nr karty ani hasla do serwisu.Najgorsza metoda jest wykonywanie platnosci poprzez wpisywanie za kazdym razem hasel i danych.
  • avatar
   shoken
   0
   Oczywiscie nie powinno sie tego robic na systemie hoscie tylko w VM.
   • avatar
    shoken
    0
    Czyli najlepiej zalozyc do tego jakies VM zabezpiecone haslem i tylko do tego do niczego wiecej.Np. sobie chce cos kupic na alledrogo.No to co zrobie poszukam sobie na hoscie tego co chce kupic.Pozniej uruchomie VM wejde na ta sama aukcje i na tej VM bede mial juz zapisane hasla do konta allegro paypala i karty tak zeby nie musiec nic wpisywac.I po oplaceniu zamykam VM i nigdy nie uzywam tej VM do czego innego ,nigdy nie instaluje Adobe Flash ani innych zbednych dodatkow w systemie czy przegladarce.