Telefony

Bezprzewodowe ładowanie telefonu

przeczytasz w 0 min.

Firma MWG ogłosiła, że mniej więcej w połowie roku rozpocznie sprzedaż telefonów wyposażonych w system Windows Mobile, które będzie można ładować bezprzewodowo za pomocą indukcji magnetycznej. Jak podaje firma, technologia, która przypomina nieco tę stosowaną w przenośnych szczoteczkach do zębów, będzie dostarczona przez brytyjskie przedsiębiorstwo Splashpower.

Technologia pierwotnie wykorzystywana w elektrycznych szczoteczkach do zębów znajdzie zastosowanie na nowym polu, ponieważ sprawdziła się w warunkach ciągłej wilgoci. Energia indukcyjna przesyła prąd z adaptera umieszczonego w ścianie za pomocą cewki znajdującej się w jednostce ładującej. Gdy prąd przepływa przez zwoje, wytwarzane jest pole magnetyczne, które z kolei sprawia, że prąd płynie do cewki odbierającej w rączce szczoteczki.

MWG wydaje się być pierwszą firmą, która wykorzysta ładowanie indukcyjne w telefonach komórkowych. Jak podaje firma Splashpower, aby naładować jeden z nowych telefonów MWG, wystarczy, że użytkownik umieści go na płytce ładującej, podobnej do tej na zdjęciu.

Oprócz oczywistego udogodnienia w postaci uwolnienia użytkowników od plątaniny kabli, technologia magnetycznej indukcji firmy Splashpower jest również w stanie za pomocą jednej ładowarki ładować wiele urządzeń równocześnie. Kolejną zachwalaną zaletą jest krótki czas ładowania, a wszystko dzięki bardzo wydajnemu przepływowi energii.

Splashpower twierdzi, że jej indukcyjna ładowarka jest w stanie zapewnić prąd o natężeniu 850mA i napięciu 8,5 Volta. Produkt ma być wyposażony w funkcję „wykrywania urządzenia, która zapobiega niewłaściwemu ładowaniu.” Według zapewnień firmy, nie stanowi także zagrożenia dla innych magnetycznych urządzeń, nie wymaże też ich zawartości i nie wytwarza żadnych zakłóceń radiowych (RFI). Co ważne nie gryzie się z czułym sprzętem takim jak rozruszniki serca.

Wczesne wersje technologii zaprezentowanej przez Splashpower wykorzystywały zewnętrzne odbiorniki energii. Mimo że nie sprecyzowano tego w informacji prasowej wydanej przez MWG, odbiornik energii w przyszłych telefonach firmy zostanie prawdopodobnie zintegrowany wewnątrz nich. Splashpower ma mierzyć 2.5 cm x 0.5 cm x 0.25 cm.

Telefony wcześniej znane jako O2 Asia, teraz będą produkowane pod szyldem MWG. Ich sprzedaż ma rozpocząć się w Stanach Zjednoczonych. Najnowsze modele Zinc II i Atom Life wyposażone są w GPS, a ten drugi dodatkowo może pochwalić się radiem FM.

Tymczasem na rynku pojawiła się jeszcze jedna firma, która chce upowszechnić indukcję magnetyczną w telefonach komórkowych i nie tylko. Fulton Technology, tak jak Splashpower, zaprezentowała swoje dokonania podczas Consumer Electronics Show na początku tego miesiąca. Firma Fulton twierdzi, że jej system „eCoupled” będzie w stanie współpracować z najróżniejszymi urządzeniami, dostosowując do nich odpowiednie właściwości ładowania i automatycznie wyłączając urządzenie, gdy tylko gadżety zostaną napełnione energią.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!