Karty graficzne

Big Bang II wiadomo już co to będzie

przeczytasz w 1 min.

Po przełomowym wskrzeszeniu technologii SLI przez nVidię, która nazwała to wydarzenie Big Bang czas na następny wielki wybuch. Big Bang II nie będzie niczym inny jak... wprowadzeniem sterowników ForceWare 180. Niektórzy pomyślą zapewne że to tylko nic nie znaczące sterowniki. Lecz według nVidii będą to przełomowe stery do kart graficznych z serii GeForce 8 i nowszych.

Sterowniki dodadzą komputerowi ukryte funkcję tych kart graficznych takie jak:

 • Wsparcie technologii wielomonitorowej dla trybu SLI
 • Wsparcie interfejsu Display Port
 • Wsparcie OpenGL 3.0
 • Pełne wsparcie technologii PhysX dla kart graficznych z zaimpletowaną technologią CUDA
 • Sprzętowe przyspieszenie konwersji materiału wideo
 • Poprawki wydajności 

Najważniejszą zmianą w sterownikach to wsparcie technologii PhysX. Gracze wreszcie będą mogli rozkoszować się rozgrywką ze wsparciem fizycznym w grach. OpenGL 3.0 ucieszy pewnie dużą ilość miłośników gier id Software bazujących tylko na tej technologii m.in. DOOM lub Quake. Najprawdopodobniej nadchodzący DOOM 4 będzie już obsługiwał nowego OpenGL.

Użytkownicy posiadający więcej niż jedną kartę z serii GeForce 8 i wyżej będą (niekoniecznie taką samą) będą bardzo ucieszeni faktem iż będą mogli użyć drugiej karty jako procesora fizycznego odciążając główne GPU. nVidia od lat dopracowuje technologię SLI. Zaczynając od wskrzeszenia tej technologii po łączenie dwóch różnych kart lecz ne takich samych chipsetach. W nowych sterownikach ForceWare 180 będzie możliwość podłączenia dwóch lub nawet trzech całkiem różnych kart do przyspieszenia obliczeń fizycznych lub wykorzystanie niezależnej wielomonitorowości. 

nVidia zagrała bezbłędnie ukrywając nowe technologie w niedocenionych kartach. Jest to duży orzech do zgryzienia dla AMD/ATI. Miejmy nadzieję że firma ta w nowych Radeonach zastosowała coś podobnego.

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Bartek Żak
  0
  Zapowiada się bardzo ciekawie. Mam nadzieję, że to nie zwykły "chłyt maketingowy" w odpowiedzi na udane i tanie konstrukcje ATI. Poczekamy (ktoś wie ile?) i zobaczymy co z tego wyniknie. Może nareszcie MultiGPU przyniesie większe korzyści.
  • avatar
   darek11
   0
   No to ladnie, choc wolabym jakies bardziej wydajne karty.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Orzech jak orzech. Część rozwiązań ATI prezentowało już z dwa lata temu, kwestia tylko w implementacji PhysX, a nawet CUDA do czego nawet Nvidia zachęca ATI by "wygrać" z intelowskim HAVOK