Technologie i Firma

Bill Gates za opodatkowaniem pracy robotów

przeczytasz w 1 min.

Jeżeli pracodawca odbiera ci pracę i daje ją robotowi, to powinien zapewnić ci możliwość znalezienia innej pracy.

Pracodawcy często wyrażają chęć zastępowania ludzi robotami, bo te są wydajniejsze, tańsze w utrzymaniu, a do tego nie trzeba za nie płacić podatków. Ten ostatni argument powinien jednak, zdaniem Billa Gatesa, odejść w niepamięć.

Bill Gates nie jest przeciwnikiem automatyzacji, ale uważa, że powinna ona zachodzić w określonych warunkach. Jeśli o nie chodzi, to najważniejsze są dwa. Po pierwsze: wdrażanie bezwarunkowego dochodu podstawowego. Po drugie: wprowadzenie podatku od pracy robotów.

Innymi słowy, roboty mają służyć ludzkości, a także na nas pracować. Spora część pomocy społecznej (włączając w to wspomniany dochód podstawowy) ma być finansowana właśnie z podatków płaconych przez firmy wykorzystujące do pracy roboty.

Zatrudnienie robota w miejsce człowieka w dzisiejszych realiach oznacza zmniejszenie wpływów do budżetu państwa, a – według Gatesa – taka sytuacja jest niedopuszczalna. W rozmowie z serwisem Quartz mówi jasno: praca robotów musi być traktowana tak jak ludzka. 

Oprócz pomocy społecznej rozumianej jako dochód podstawowy czy zasiłek, pieniądze z podatku od pracy robotów miałyby być przeznaczane również na finansowanie szkoleń dla osób zainteresowanych pracą w branżach mniej podatnych na automatyzację.

Bill Gates w swoim myśleniu nie jest zresztą odosobniony. Choćby w minionym miesiącu w Parlamencie Europejskim prowadzone były rozmowy na temat wprowadzenia takiego podatku. Propozycję jednak wstępnie odrzucono z powodu „potencjalnych negatywnych skutków dla konkurencyjności”.

Źródło: Quartz, TechSpot. Foto: klatka z filmu Quartz na YouTube

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wiktorn86
  2
  No to wynalazł chłopina Amerykę w konserwie. Nie żeby 150 lat temu tego samego tematu nie podjęli Karol Marks i Fryderyk Engels. Ba, roboty to tylko szczególny przypadek opisanej przez tych drugich bardziej ogólnej kwestii zastępowania ludzkiej pracy zdobyczami technologii. Choć nieszczególnie dziwi w tym przypadku pomysł dochodu podstawowego - idea kontrowersyjna nawet na skrajnej lewicy. Typowe myślenie liberałów, zamiast dążyć do pełnego zatrudnienia, tak aby każdy mógł się realizować w pracy (a przez to być społecznie użyteczny) rzućmy ogryzka i niech biedota się raz na zawsze się odwali. Pełne zatrudnienie, płace i współwłasność środków produkcji - to jest recepta na zdrowe społeczeństwo. Legalizacja leżenia do góry brzuchem to droga donikąd.
  • avatar
   Author
   2
   To i tak jest nieuniknione bo w końcu wszystkie albo większość fizycznych prac będzie wykonywana przez roboty i co wtedy zrobić z bezrobotnymi?

   Jesteśmy świadkami przeskoku na kolejny poziom rozwoju. Musimy zmienić cały model egzystencji na tej Ziemi.

   Czyli zaczynamy od wykształcenia gdzie nie będzie się juz uczyć zawodu tylko rozwoju, ludzie będą kształceni w kierunku i systemie ukierunkowanym na rozwój.
   Żeby zwiększyć jakość gatunku, która jest niska obecnie, większość ludzi żyje na poziomie świadomości zwierzęcia czyli zjeść, wypić zabawić i bunga bunga

   Tutaj nie ma poprawności politycznej bo to realny problem

   Jak wszyscy wiemy spora część populacji ludzkiej jest słabo wykształcona i mało inteligentna nawet ludzie po studiach są mało inteligentni bo są tylko wyuczeni zawodu. Tylko 10 % naszego gatunku stanowią ludzie inteligentni.

   Coś z tymi ludźmi trzeba zrobić do tej pory nakładało się podatki i oni nie mieli czasu myśleć i się zastanawiać teraz się to zmieni.
   • avatar
    PITUCH1
    1
    Kolejne wyciąganie kasy, saperom też roboty opodatkują ?
    • avatar
     Adios6293
     -1
     To lepiej zeby polowa ludzkosci siedziala na dupie i zyla z socialu? Z podatkow tych którzy pracuja, nie lepiej dac upust podatkowy firmie ktora dobrze zaplaci i zatrudni wiecej osob? mniej osob bralo by zasilki, wiecej by kupywali i panstwo bylo by "bogatsze" ja nie mam nic przeciw postepowi ale ten postep jest taki ze mniejszosc ma wiecej i to sie dla nasz wszystkich zle skonczy
     • avatar
      Pawlus
      -3
      Jak kupisz robot odkurzacz to też płac podatek bo przecież mogłeś zatrudnić sprzątaczkę! Wszyscy tylko drą japy żeby dawać wincyj kasy!
      • avatar
       SadSam
       -5
       Czlowiek ktory mial bezposredni wplyw na zniewolenie sporej czesci ludnosci, dla odmiany wpada na calkiem racjonalny i logiczny pomysl :) Brawo !!!

       Po ogladnieciu tego materialu juz teraz zastanawiam sie dlaczego roboty ktore produkuja, samochody, telewizory itd... faktycznie nie so opodatkowane ? mysle ze nikt wczesniej o tym nie myslal.
       • avatar
        Adios6293
        -7
        Moim zdaniem pomysl dobry, wogole jak by tak zakazac robotow duzo ludzi by znalazlo zatrudnienie :)
        • avatar
         sebmania
         0
         Kiedyś ktoś dał pomysł, żeby można było robota samemu kupić i wypożyczać je firmom. Taki fundusz na roboty który proporcjonalnie generuje ci zysk.