Ciekawostki

BLIK wychodzi z Polski i dołącza do SWIFT

przeczytasz w 1 min.

Lubiany BLIK będzie jeszcze bardziej wygodny i ułatwi płatności za granicą.

Członkiem międzynarodowego systemu SWIFT został właśnie Polski Standard Płatności, czyli operator systemu BLIK. Wszystkie niezbędne procedury zostały zakończone w kwietniu. To kolejny krok do rozwoju polskiego systemu poza granicami naszego kraju.

BLIK dołącza do SWIFT

SWIFT (Stowarzyszenie na Rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej) pozwala na zautomatyzowaną i szybką realizację przelewów międzynarodowych. Dołączenie do SWIFT umożliwi operatorowi BLIK realizację rozliczeń w euro. Co oznacza sporą wygodę dla użytkowników, bo niebawem zapłacimy BLIKiem również za granicą. Dotychczas można było co prawda za jego pomocą robić zakupy na zagranicznych platformach e-commerce (np. Aliexpress), ale nie ma go jeszcze w ofercie zagranicznych banków. Wiadomo, że polska spółka cały czas prężnie nad tym pracuje. Prawdopodobnie następnym krajem po Polsce, w którym zostanie uruchomiony BLIK, będzie Rumunia.

Kolejnym przydatnym rozwiązaniem może być możliwość realizowania międzynarodowych przelewów na numer telefonu odbiorcy. Prace nad BLIKiem na telefon w całej Europie trwają już od dłuższego czasu. Takie szybkie przelewy na pewno zostaną ciepło przyjęte przez użytkowników, a wielu już nie może się ich doczekać. Na razie pozostaje uzbrojenie się w cierpliwość.

Warto przy okazji pamiętać o licznych oszustwach i zachować ostrożność, bo można przykładowo otrzymać fałszywego SMSa o przelewie z BLIK i stracić pieniądze.

Źródło: Cashless

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Wroobelek
  10
  Wygodniejszy i bezpieczniejszy od karty. A "przelew na telefon" to w ogóle jest bajka - nie trzeba się zastanawiać, jak oddać kumplowi kasę za kebsa gdy nie ma się gotówki :)
  • avatar
   saha8
   2
   "Polski Standard Płatności" hmm takie stwierdzenie to czysty marketing. Standard to nie rozwiązanie prywatnej firmy, z którego nie każdy korzysta.
   • avatar
    kokosnh
    2
    szkoda że idą opłaty w górę i będzie jednym z droższych systemów płatności (a nie jak obecnie jednym z tańszych), do tego brak chargeback.
    • avatar
     Adrianwo
     1
     Przynajmniej SWIFT zyskał alternatywę dla kooperacji z rosyjskimi bankami wykluczonymi przez sankcje.
     • avatar
      Goldengecko
      1
      Super sprawa przykładowo zgubimy portfel za granicą ktoś może przysłać nam kod blik i wypłacimy sobie kasę z bankomatu albo zapłacimy np. za paliwo na stacji
      • avatar
       NiemenCrystal
       1
       Czy wiecie, że szkło kryształowe wykorzystywane jest też w znanej biżuterii firmy Swarovski? Założyciel firmy i twórca legendy marki, Daniel Swarovski, sam produkował szkło kryształowe do swojej biżuterii, a jego autorska receptura jest tajna do dziś. Macie okazję ozdobić swój dom/mieszkanie i wydobyć z niego jeszcze więcej piękna dzięki misom i wazonom ze szkła kryształowego! Podrzucam wam link do takich mis i wazonów, serdecznie polecam

       niemencrystal,com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/ (Zamieńcie przecinek na kropkę)
       • avatar
        Fa_sol
        -5
        Nigdy z tego nie korzystałem, ale jak będzie działać poza Polską to może z ciekawości sprawdzę. Z naciskiem na Może.
        • avatar
         Lexus404
         0
         Super! Świetne rozwiazanie, do tego dbaja o prywatnosc nie to co visa czy mastercard.