Ciekawostki

BLIK wychodzi poza granice Polski

przeczytasz w 2 min.

Polski Standard Płatności wykonał ważny krok, aby sprawić, że BLIK będzie mógł wyjść poza granice naszego kraju. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, wkrótce przelewy na telefon będą dostępne w wielu europejskich bankach.

91 milionów transakcji, których łączna wartość przekroczyła 12 miliardów złotych – taki wynik osiągnął BLIK w 2018 roku, potrajając liczby z 2017. Wyraźnie widać więc, że polski system płatności nie tylko cieszy się dużym zainteresowaniem, ale też ta jego popularność dynamicznie rośnie (szczególnie że więcej niż jedna trzecia tych transakcji została zrealizowana w samym czwartym kwartale). Operator zamierza to wykorzystać i na dobre rozpoczyna realizację (zapowiadanego już wcześniej) planu ekspansji zagranicznej.

BLIK na telefon w całej Europie - wizja się przybliża

Polski Standard Płatności, będący operatorem BLIKA, ma za sobą testową integrację z systemem SPL (Standardised Proxy Lookup), czego owocem będzie możliwość wykonywania przelewów na numer telefonu pomiędzy bankami działającymi na całym Starym Kontynencie. Jest on pierwszym dostawcą mobilnych płatności, który dokonał tego ważnego kroku na drodze do stworzenia europejskiego standardu przelewowego. 

BLIK SPL

Dostawcą systemu, który pozwala na wymianę danych potrzebnych do inicjowania płatności dla osób korzystających z rozwiązań P2P (klient-klient) w skali ogólnoeuropejskiej, jest equensWorldline. Aby jego technologia rzeczywiście mogła działać i być wykorzystana przez BLIK, konieczne będą jednak zmiany regulaminowe zarówno po stronie samej usługi, jak i banków, które będą chciały przyłączyć się do inicjatywy.

BLIK: przelew na telefon niezależnie od kraju - jak to działa?

A jak to w ogóle ma działać? Otóż użytkownik chcący zrobić przelew, wybiera numer telefonu w aplikacji mobilnej. Wtedy operator z jego kraju wysyła zapytanie o numer IBAN do systemu SPL, a zaangażowani dostawcy odsyłają informację o odbiorcy przelewu. Później następuje połączenie, w wyniku którego przelew trafia do drugiego użytkownika. Na schemacie wygląda to następująco:

BLIK SPL schemat

„Przyłączenie się Polskiego Standardu Płatności do programu Standardised Proxy Lookup będzie ważnym krokiem w rozwoju polskiego systemu płatności mobilnych BLIK na poziomie europejskim. Docelowo, dokładnie tak, jak to działa w Polsce, klienci banków europejskich będą mogli korzystać z wygody przelewów na numer telefonu odbiorcy, bez względu na kraj” – skomentował Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności.

Oferowane przez BLIK przelewy na telefon cieszą się coraz większą popularnością. W ubiegłym roku użytkownicy zrealizowali ponad 5 milionów takich transakcji (a ponad 2 miliony w samym czwartym kwartale). – „To nie tylko zasługa dobrze przyjętej kampanii pokazującej zalety tego rozwiązania, ale przede wszystkim bardzo ważnej zmiany, jaką wprowadziliśmy wspólnie z bankami – użytkownicy w aplikacji mobilnej widzą kto z ich znajomych z listy kontaktów telefonu korzysta z przelewów BLIK” – dodał Mazurkiewicz. 

Źródło: Polski Standard Płatności

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  levusek1992
  5
  Nie używam już innego rodzaju płatności niż blik. Jak chcę płacić albo szybko kasę wysłać, nie używając elixira to też robię blikiem. Natychmiast i za darmo.
  • avatar
   xchaotic
   4
   Ostatnio pojechalem wyplacic gotowke.. bez karty.
   Patrze na bankomacie a tu mozna wyplacac blikiem - super sprawa.
   • avatar
    xxx.514
    3
    Dziwne... Polski projekt, który dość gwałtownie się rozwija, jest szansa na stanie się standardem na skale kontynentu, a jak dobrze pójdzie to i świata; gdzie jest rząd, który ubije polską myśl techniczną i opchnie to za bezcen komuś zza granicy? Życzę im jak najlepiej, ale schematy się przestają w tym momencie zgadzać.
    • avatar
     Adrianwo
     2
     Zabronić ekspansji BLIK-a do Rosji, bo pracownicy PSP będą oskarżani o szpiegostwo!!!!
     • avatar
      sn00p
      -12
      Nigdy z tego nie skorzystam. Dziękuje bardzo :)