Internet

Blokują Facebooka przez Mahometa

przeczytasz w 1 min.

Napięcia pomiędzy duńskim satyrykiem a Muzułmanami wzięły swój początek już kilka lat temu. Gorąco zrobiło się jednak dopiero wtedy, gdy do akcji włączyli się internauci.

Satyryka można zastraszyć, pozwać do sądu, a nawet usunąć z życia publicznego, ale co zrobić, gdy obrazę uczuć religijnych rozpoczyna  cały internet? A powoli tak to właśnie zaczyna wyglądać. Zainspirowani jednym z ocenzurowanych odcinków serialu South Park internauci postanowili wypowiedzieć wojnę całej kulturze Islamu, która wyjątkowo drażliwie podchodzi do tematu nawet delikatnych żartów z wiary. Wszystko dlatego, że jedna z podstawowych zasad zabrania tworzenia podobizn Proroka.

Złośliwi użytkownicy Facebooka postanowili zagrać Muzułmanom na nosie i zorganizowali akcję "dzień, w którym wszyscy rysujemy Mahometa". Niechęć do świata Islamu wśród przedstawicieli kultur zachodnich okazała się na tyle duża, że grupa stała się jednym z internetowych hitów. Na dość oryginalny - ale zdecydowanie lepszy niż bombowy atak na serwery Facebooka - pomysł wpadł Pakistan.

Państwo zadziałało prewencyjnie i do końca maja zablokowała swoim użytkownikom dostęp do serwisu. Podobny los podzieliła również Wikipedia oraz Flickr. Tym samym Pakistan po raz kolejny w historii dołączył do grona państw aktywnie cenzurujących internet. Jak sądzicie - czy w tym wypadku można go jednak usprawiedliwiać?

 

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  "Jak sądzicie - czy w tym wypadku można go jednak usprawiedliwiać?" usprawiedliwiać cenzurę?
  Wszystko można usprawiedliwiać. Od tego mamy wolność słowa... oh wait.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Najwyraźniej wiele osób zapomniało, że w internecie dobrze jest stosować się do zasad netykiety, a co do obrażania Mahometa - według mnie od ludzi, którzy tego dokonali powinno się wyciągnąć konsekwencje, gdyż jest to rasizm na tle wyznaniowym.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    rasizm na tle wyznaniowym?? islam to nie rasa. a obrażanie czyichś poglądów może być nieładne lub niemiłe, ale nie nielegalne.
    • avatar
     deel77
     0
     W krajach islamskich religię wykorzystuje się do prowadzenia polityki, a więc jest to cenzura polityczna, a na taką nie może być przyzwolenia. Rozumiem, że dla wyznawców Mahometa, takie obrazki mogą być bulwersujące i chcą w ten sposób odciąć społeczeństwo od jego źródła, ale gdyby w Europie zakazano budowy meczetów, chodzenia w burkach (co może obrażać gorliwych chrześcijan) to momentalnie odezwałyby się głosy o dyskryminacji na tle religijnym. Z drugiej strony takie zachowania przypominają mi chrześcijaństwo w wiekach średnich, kiedy też nie dopuszczano do krytyki, czy choćby tylko otwartego wygłaszania wątpliwości na tematy kościoła.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Co to za brednie o "rasizmie religijnym"? Rasizm może dotyczyć rasy lub grupy etnicznej. A co do akcji, to należy się zastanowić, skąd taka reakcja na muslimów w zachodnim świecie? Ja już wiem, bo w czasie podróży po UK, Francji i Niemczech poznałem wyznawców tej "miłującej pokój" religii... Jakie to szczęście, że nie ma ich zbyt wielu w naszym kraju! Jeśli miałbym ich jakoś delikatnie określić, to nazwałbym ich "plagą".
      • avatar
       pranky
       0
       Taki mają świat, oparty na ich zasadach i jakoś nie wydaje mi się abyśmy się im mieli wtrącać dopóki nie zagraża to bezpieczeństwu świata. Ich wybór - chcą blokować? Pewnie mają ku temu ważne powody
       • avatar
        projectdarkstar
        0
        A może by tak muzułmanie uzmysłowili sobie, że nie są pępkiem świata?
        Z jednej strony chętnie przyjeżdżają do Europy (po kasiorkę z zapomóg, natrzaskać dzieci i ma się życie na koszt podatnika) ale z drugiej pieją jaka ta Europa zepsuta i wręcz żądają, żebyśmy respektowali ICH kulturę kiedy oni mają naszą w d*. Święte krowy się znalazły.

        Wy, głupi, dajecie się przemaglować poprawności politycznej i boicie się cokolwiek powiedzieć żeby kogoś nie obrazić ale muzułmanom wolno robić co chcą. W zeszłym roku UK miało problem bo chcieli deportować imama, który wprost, otwarcie i publicznie namawiał do ścinania głów brytyjskim żołnierzom wracającym z Afganistanu i Iraku. Politycy bali się napięć religijnych. Czy to nie jest chore? Wpuszcza się tych ludzi do Europy, a oni zamiast skorzystać, to przywożą ze sobą swój bajzel i chcą go wprowadzić tutaj. Głupia Europa daje się zislamizować bez walki bo czuje się winna za kolonie. My się nie mamy za co czuć winni, drodzy rodacy bo to MY byliśmy kolonią.

        O podejściu Islamu i muzułmanów do kobiet już nie będę mówił ale sama ta 1 sprawa IMO wystarczy, żeby ich wszystkich wysłać z powrotem tam, skąd przyszli.

        Jeżeli ktoś uważa, że gadam bzdury zapraszam do pomieszkania na zachodzie. Zmienicie zdanie tak jak i ja zmieniłem.

        PS. Zobaczcie sobie definicję słowa rasizm.
        • avatar
         adex3
         0
         "Na dość oryginalny - ale zdecydowanie lepszy niż bombowy atak na serwery Facebooka - pomysł wpadł Pakistan".

         Świetny tekst!!!

         A tak szczerze dobrze im tak!!!
         • avatar
          Suncho
          0
          babaje i pastuszki raban podniesli.....;]
          nie przejmujmy sie banda bezuchow :]

          ...rasista...
          • avatar
           gloryseeker
           0
           z całej siły popierajmy Żydów! tylko oni porządnie walczą z falą islamu! amen
           • avatar
            gloryseeker
            0
            młodzieńcze, wiadomo, że Abrahamowi się ziemia nie podobała i poszedł sobie dalej... a wrócił Mojżesz... przez 40 lat szedł paręset kilometrów... doczytaj dlaczego:)
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             http://www.masada2000.org/nobel.html