Systemy operacyjne

Niebieski Ekran Śmierci. Wkrótce postraszy też na Linuksie

przeczytasz w 2 min.

Niebieski Ekran Śmierci to koszmar każdego użytkownika systemów z rodziny Windows. Już wkrótce zacznie straszyć także osoby korzystające z Linuksa. Dla laika może to zabrzmieć paradoksalnie, ale jednak jest to dobra wiadomość.

Choć Linux ogólnie kojarzy się z niezawodnością i tym, że dobrze radzi sobie z rozmaitymi problemami – tak sprzętowymi, jak i programowymi – to czasem jednak może dojść do jakichś nieprawidłowości. Aktualnie nie sposób dowiedzieć się, co poszło nie tak, ale zmieni się to wraz z wydaniem systemd w wersji 255. 

Linux i BSOD-y? Tak, już niebawem

Nowy systemd zadba o to, by w przypadku niepowodzenia rozruchu komputer wyświetlił pełnoekranowy komunikat o błędzie – na wzór windowsowego BSOD (Blue Screen of Death – Niebieski Ekran Śmierci). Tak jak w nowych „Okienkach” towarzyszyć będzie mu kod QR – po jego zeskanowaniu użytkownik otrzyma dostęp do informacji na temat przyczyn awarii. 

Nie zanosi się przy tym na to, by tych ostatnich miało być więcej, a zatem komunikat wyjaśniający można oceniać wyłącznie pozytywnie. Zwykli użytkownicy będą go mogli zignorować, a technicy i eksperci – wykorzystać do tego, by dostarczyć sobie kompletu informacji o potencjalnych problemach.

Nadciąga systemd 255

Nowy systemd trafi do wybranych dystrybucji Linux już „wkrótce”, jak podaje serwis Phoronix. Na liście znajdują się między innymi Arch Linux, Manjaro oraz openSUSE Tumbleweed. Użytkownicy dystrybucji aktualizowanych regularnie – jak Ubuntu – będą musieli poczekać nieco dłużej. 

Warto jeszcze wspomnieć, że systemd 255 wprowadza nie tylko komunikaty o błędach, ale też pcrlock (umożliwiający zarządzanie lokalnymi politykami TPM2 PCR dla PCR 0-7) oraz vmspawn (zapewniający te same interfejsy i funkcje dla maszyn wirtualnych, co nspawn oferuje dla kontenerów). 

A na koniec historia w pigułce. Microsoft wprowadził BSOD-y w 1993 r., w systemie Windows NT 3.1. Od tego czasu pozostają stałym elementem „Okienek”. Największej aktualizacji doczekały się w 2016 r., kiedy to Amerykanie dodali do nich (wspomniane tu już) kody QR.

Źródło: XDA-developers

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  piomiq
  10
  "to czasem jednak może dojść do jakichś nieprawidłowości. Aktualnie nie sposób dowiedzieć się, co poszło nie tak"
  Szanowny autor opowiada kompletne bzdury. Chyba nie słyszał o czymś takim jak logi. W pakiecie systemd dostępne jest takie narzędzie jak journalctl. I to jest sposób by dowiedzieć się "co poszło nie tak".
  • avatar
   max95100
   2
   W sumie "greenscreeny" są już od dawna na dekoderach linuxowych (enigma2).
   Swoją drogą na kilkanaście lat używania Linuxa BSOD przydałby mi się może raz, gdy działał mi niestabilnie i się zawieszał (wina sprzętowa). Ciekawe czy to linuxowe BSOD nie będzie się nadmiernie generować w przypadku korzystania z otwartych sterowników do karty graficznych
   • avatar
    030366
    1
    "Aktualnie nie sposób dowiedzieć się, co poszło nie tak…"
    Sposób sposób. Wystarczy podstawowa znajomość angielskiego (poziom przeciętnego polskiego liceum), czytanie ze zrozumieniem i obsługa Google. To nie są trudne rzeczy. Nooo chyba że autor pisze o Windowsach - tam to faktycznie ciężko jest cokolwiek wywnioskować z systemowych komunikatów :)
    • avatar
     PimpekJestem
     0
     A po kiego grzyba używać sto linuksow skoro wystarxzg jeden Windows na któremu wszystko działa !!’!! Każdy majster używa windows!!!
     • avatar
      piomiq
      -1
      Linux to jądro systemu, a nie system operacyjny!
      • avatar
       piomiq
       -1
       "wybranych dystrybucji Linux"
       Drogi autorze. To się odmienia. I można też stosować polskie litery, np. "dystrybucji Linuksa". Proszę troszkę doczytać na ten temat.
       • avatar
        piomiq
        -1
        "Użytkownicy dystrybucji aktualizowanych regularnie"
        A raczej okresowo. W Arch Linux też otrzymuje się aktualizacje "regularnie", bo codziennie. A takie Ubuntu dostaje co pewien okres, np. rok.