Wydarzenia

Co innowacyjnego z Twoim podatkami zamierza zrobić prezes PKN Orlen Daniel Obajtek?

przeczytasz w 2 min.

Pierwsze co się nasuwa, to że może najlepiej, żeby nic nie robił. Daniel Obajtek i podatki mogą budzić kontrowersje. Jeśli jednak zapomnimy o przeszłości, to Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku zapowiada się całkiem w porządku. O co chodzi i ile nas to będzie kosztowało?

Polska energetyka to science fiction, którym pokarało każdego właściciela żarówki. Nie wspominając już o biedakach, którzy w kraju nad Wisłą utrzymują laptopy z dobrym procesorem albo elektryczne deskorolkihulajnogi. Nie ważne, że węgla mamy mnóstwo, a miejsc na wiatraki jeszcze więcej. Za to istnienie polskich rafinerii nikogo nie dziwi. Chociaż o złoża roponośne w Polsce trudno. Z gazem ziemnym moglibyśmy coś tam powalczyć, ale trzeba było zacząć kilkadziesiąt lat temu.

Wydaje się, że niezależność energetyczna jest obecnie niemożliwym do spełnienia marzeniem. Na dodatek, kiedy zaczyna o niej mówić Daniel Obajtek, obawy o przejrzystość ekonomiczną mogą skutecznie przesłaniać cel. Tymczasem, nawet jeśli nie wyjdzie, jedną ciekawą rzecz prezes PKN Orlen zrobił. Otworzył w Płocku Centrum Badawczo – Rozwojowe, które ma potencjał zmienić w Polsce zasady, na jakich działa świat inwestycji oraz świat innowacji.

Jakie możliwości ma Cenntrum Badawczo - Rozwojowe Orlen?

Otwarte w mijającym tygodniu Centrum Badawczo – Rozwojowe jest zlokalizowane w Płocku. Stanowi nowoczesny kompleks budynków o powierzchni 2000 m2 , w którym mogą zostać umieszczone instalacje badawcze i pilotażowe o wysokości dochodzącej do 15 metrów. Aktualnie jest w nim montowana instalacja stricte petrochemiczna, ale Orlen deklaruje, że to dopiero początek.

Co będzie się działo w Centrum Badawczo - Rozwojowym Orlen?

Centrum Badawczo-Rozwojowe ma być motorem rozwoju dla wszystkich działań, które przynajmniej potencjalnie może wykorzystać Grupa Orlen. Nie jest to tylko tradycyjnie rozumiana petrochemia. Swoje miejsce mają tam znaleźć badania z zakresu mobilności, prace nad energetycznymi możliwościami wodoru, recyklingiem oraz cyfryzacją. Tak jak mobilność i cyfryzacja mogą być rozumiane bardzo elastycznie, tak badania nad wodorem to już jest konkret.

Centrum Badawczo Rozwojowe Orlen w Płocku

Można się czepiać, że wskazywane kierunki badań to odrobinę prehistoria. W skali świata badania nad możliwościami energetycznymi wodoru to żadna nowość. Zaletą Centrum Badawczego Orlenu będzie jednak skrócenie drogi pomiędzy badaniami naukowym, a fazą doświadczeń w warunkach produkcyjnych. W tym właśnie celu w Centrum budowana jest mikro petrochemia. A to jest bomba, bo z braku podobnych rozwiązań na przykład badania nad grafenem w Polsce trochę nie poszły.

Oczywiście centrum w Płocku będzie przede wszystkim boiskiem Grupy Orlen, ale deklaracja jest następująca:

Centrum Badawczo-Rozwojowe będzie (…) funkcjonować jako nowoczesna platforma współpracy pomiędzy PKN ORLEN a startupami, wynalazcami, instytutami czy uczelniami. Stanowi ono również szansę dla młodych naukowców i inżynierów, którzy zyskają solidną, innowacyjną na skalę europejską bazę do rozwoju swoich projektów.

Żeby to wszystko wyszło, na przykład negatywne wyniki badań muszą być możliwe do wykorzystania przez innego inwestora. Orlen nie podaje na jakich zasadach niezależni badacze będą mogli działać w Centrum.

Ile będzie kosztowało Centrum Badawczo – Rozwojowe Orlen?

Szczegółów dotychczasowego finansowania inwestycji Orlen aktualnie nie przypomina, ale prawdopodobnie było to około 190 milionów złotych. Więcej na temat przyszłych kosztów zdradził Daniel Obajtek podczas inauguracji: w ciągu 10 lat Orlen wyda na Centrum Badawczo – Rozwojowe 10 % całej swojej puli inwestycyjnej, czyli co najmniej 3 miliardy złotych.

Dla porównania fabryka elektrycznych resoraków Tesli w niemieckim Grünheide kosztowała około 4,4 miliardów USD. Nie należy zapominać, że centra badawcze nie przynoszą tak szybkich zysków jak fabryki samochodów. Centrum w Płocku będzie też dużo mniejsze, niż Gigafactory Muska. Mimo to nawet ona nie miałaby czego skręcać, gdyby Tesla nie podwędziła kilku zdolnych inżynierów ze znaczących instytucji badawczych i startupów. Razem z pomysłami i wynikami badań, rzecz jasna.

Źródło: PKN Orlen

Komentarze

63
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dexterr
  21
  PiS już zajął się promowaniem i rozwojem grafenu.. czym sto się skończyło? Paryjne miernoty na kierowniczych stołkach doprowadziły do totalnej porażki. Nauka i rozwój to nie budynki a kadry a tu wiadomo jakie będą.. mierne ale wierne, dokładnie takie jak Obajtek.
  • avatar
   gehaes
   12
   po pierwsze: nie z naszych podatków. po drugie: rozeznanie autorki w polskich problemach energetycznych jest, mówiąc bardzo delikatnie, mocno średnie.
   • avatar
    Lukasxxz
    9
    Parafrazując klasyka: Po co nam jakieś badania i rozwój skoro są już w Niemczech?
    • avatar
     krz2of
     9
     Wolę to niż "piniędzy nima i nie będzie" . A czy to będą dobrze wydane pieniądze z naszych podatków to czas pokarze.
     • avatar
      K8v8M
      7
      To nie jest za pieniądze z podatków.
      • avatar
       t800mm
       1
       Niedługo linie lotnicze będą miały przechlapane przez emisję CO2.. będą musiały przejść na Wodór i akumulatory. Naciski to z drugiej strony daje to możliwość przetargu dla mniejszych firm. Jak już pojawię sie samoloty elektryczne to jeżeli będzie odpowiednia ilość paneli słonecznych, czyli 50% to prąd będzie ze słońca, doładowanego w nocy z elektrowni a atomu... Wszystko się zgadza, każdy swoje zarobi
       • avatar
        Marius
        1
        Artykuł jest tendencyjny i widać że, autorka jest uprzedzona. Po pierwsze za PIS Orlen ma zyski lepiej prosperuje niż za PO i PSL. Teza że, rządzący są nie udolni ni jak się ma do wyników gospodarczych. Czemu tak bez myślnie przeciwnicy wszystko negują. Też trzeba wspomnieć że prezesi spółek za PIS mniej zarabiają i mają mniejsze odprawy niż za PO. Ogólnie nawet po wielkim kryzysie gospodarka za PIS jest świetnej kondycji. Miała już dawno według waszych wieszczeń zbankrutować a tu wręcz odwrotnie można powiedzieć że, kwitnie.
        • avatar
         AmigaPPC
         0
         Jak to co zamierza, to samo co robi PiSS z naszymi podatkami - przetransferować do swoich kieszeni.
         Ktoś powiedział, że każde państwo ma swoją mafię. W Polsce mafia ma własne państwo.
         • avatar
          kkastr
          0
          Pracuję w kilku projektach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Myśląc kategoriami tego artykułu to jest gigantyczna pralnia podatkowych pieniędzy. Zyski niewspółmierne do ponoszonych kosztów. Biurokracja kolosalna. Zatrudnianie po znajomości powszechne. Spory o kasę nagminne. Jak ktoś chce to znajdzie to wszystko i wiele więcej. Tylko zapominamy o jednym. Nauka zawsze tak działała, że najpierw przynosi straty, kolosalne porażki i ogromne koszty. Odkrycia są nieprzewidywalne. Zrobimy 1000 badań i nic nie znajdziemy, a 1001 da ogromny sukces. Czepianie się, że to ludzie z jednej opcji coś robią, a nie inni jest moim zdaniem bez sensu. Dziś wszyscy się kręcą wokół własnych dogmatów politycznych i podziałów klasowych. Najnowszych podział to PiSowcy i reszta. Jak robią coś pismeni to jest ble, jak np. UE to jest fajne. Oczywiście po drugiej stronie barykady jest tak samo, tylko w drugą stronę. Po co karmić te przesądy?
          • avatar
           rafael
           0
           Sens powstania takiego ośrodka jest tylko wtedy, kiedy jest konkretny temat badań, dlatego podejrzewam, że jak zwykle chodzi posady i pieniądze. Jeśli ktoś buduje miejsce do badań za własne pieniądze, to robi to oszczędnie i tylko wtedy, kiedy ma konkretny powód.
           Po drugie, w Polsce jest wiele gotowych i nie wykorzystanych budynków, laboratoriów, które czekają na wynajęcie lub zakup, ale nie mogą się doczekać na klienta z pomysłem, wynalazkiem.
           Po trzecie, podobnych pomysłów na wielkie badania, wynalazki, rozwój było już kilka w tej kadencji PiS.
           Co skłania polityków(Orlen, to państwowa firma) do takich inicjatyw?
           Tęsknota za sukcesem, naiwna tęsknota za ojcostwem tego sukcesu, która pomogłaby w dalszej karierze, ale zawsze kończy się to tak samo: kosztami które pokrywa podatnik. Jeśli Orlenowi nie starczy pieniędzy z własnego zysku dołoży się państwo.
           • avatar
            losiaczek1
            -1
            To już wiemy kto zgarnie pieniądze unijne na rozwój kraju po pandemii.
            • avatar
             xxx.514
             -1
             0,3 Sasina... nie tak źle. Ciekawi mnie tylko, kto oprócz tego tam, położy łapę na większości dotacji i schowa do kieszeni.
             • avatar
              Ahura
              -1
              Spierdaaaaaalać z tego złodziejskiego kraju. To jest jedyny ratunek, palić most powrotny u samej nasady, inaczej dobiorą się do dupy i jeszcze ściągną dodatkowe podatki z zarobków za granicą.
              • avatar
               piomiq
               -1
               Może niech nie wydaje na żadne polityczne cele partii rządzącej, która wykorzystuje duże i bogate spółki skarbu państwa do załatwiania politycznych interesów, tak jak zmusiła Tauron do wykupu upadających kopalń tym samym wpędzając ją do finansowego dołka.
               • avatar
                que_pasa
                -3
                Pisiorstwo, hejtować
                • avatar
                 DariosBiedak
                 -10
                 Przede wszystkim musza sie znalesc pieniadze dla nas biednych! Coraz ciezej jest mi sie wyzywic bo zasilki ledwo starczajom wiec trzeba je zwiekszyc tyle ile sie da.
                 • avatar
                  Marius
                  -13
                  Artykuł jest tendencyjny i widać że, autorka jest uprzedzona. Po pierwsze za PIS Orlen ma zyski lepiej prosperuje niż za PO i PSL. Teza że, rządzący są nie udolni ni jak się ma do wyników gospodarczych. Czemu tak bez myślnie przeciwnicy wszystko negują. Też trzeba wspomnieć że prezesi spółek za PIS mniej zarabiają i mają mniejsze odprawy niż za PO. Ogólnie nawet po wielkim kryzysie gospodarka za PIS jest świetnej kondycji. Miała już dawno według waszych wieszczeń zbankrutować a tu wręcz odwrotnie można powiedzieć że, kwitnie.
                  • avatar
                   tftd77
                   0
                   Co za bełkot! Dziecko weź się może za szydełkowanie bo technika, przemysł nie są dla ciebie. Coś tam wspominasz o niemczech to proponuję jedź tam a szybko się zorientujesz że pod względem bankowości elektronicznej czy telekomunikacji to trzeci świat z 10 lat za Polską. Wszystkim życzę trochę wiary w Polaków, nie wszyscy reprezentują poziom Pani redaktor.