Ciekawostki

Twoja pralka wcale nie jest taka „eko” - wchodzą nowe etykiety energetyczne

przeczytasz w 1 min.

Myślałeś, że masz pralkę A+++, a tu się okazuje, że to zaledwie C? To możliwe, bo dzisiaj zaczynają obowiązywać nowe etykiety energetyczne – z bardziej wymagającą skalą i bez plusów.

Nowa etykieta energetyczna – 2021 rok przynosi zmiany w naklejkach na AGD i RTV

Jeśli w ostatnich tygodniach zdarzyło ci się kupić jakiś nowy sprzęt AGD lub RTV, to w pudełku mogłeś znaleźć dwie etykiety energetyczne – nową i starą. Od dziś (1 marca 2021 roku) ta druga zupełnie przestaje obowiązywać. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej uznawana będzie tylko nowa etykieta efektywności energetycznej. Bardziej czytelna i pozbawiona plusów. 

Etykieta energetyczna vs

Bez plusów, z czytelnymi szczegółami

I tak, skala od A+++ do D zmienia się w skalę od A do G, Równocześnie wymagania, jakie muszą spełniać urządzenia, są znacznie wyższe, przez co twoja pralka czy lodówka, która dotąd była klasyfikowana najwyżej: jako A z trzema plusami, nagle spada na pozycję C, a z dwoma plusami – aż do E. To motywacja dla producentów i przygotowanie rynku na bardziej efektywne energetycznie, a więc też bardziej ekologiczne i ekonomiczne urządzenia. 

Oprócz nowej skali ta nowa etykieta pozwoli ci też szybciej i łatwiej dostrzec inne parametry: pojemność AGD, efektywność w trybach specjalnych czy poziom generowanego hałasu. Ten ostatni będzie ponadto wyrażany nie tylko w decybelach, ale też w skali od A do D (gdzie oczywiście A to najlepsza opcja). Najważniejszą nowinkę odnajdujemy jednak w prawym górnym rogu naklejki – to kod QR odsyłający do szczegółowych informacji na temat sprzętu

Na razie pralki, lodówki i telewizory, ale to tylko początek

Dzisiaj – 1 marca 2021 roku – nowa etykieta energetyczna staje się „jedyną słuszną” w przypadku pralek, pralko-suszarek, lodówek, zmywarek, telewizorów i monitorów. Równo za pół roku lista zostanie wydłużona o lampy i inne urządzenia świecące, a jeszcze później nowe oznaczenia otrzymają kolejne kategorie urządzeń. Czy to dla ciebie ważna zmiana? Zachęcamy do udziału w sondzie. 

Źródło: Komisja Europejska, APPLiA, Samsung, informacja własna. Ilustracja na wstępie: Samsung

Czytaj dalej o rozwiązaniach eko: 

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    kalkulatorek
    23
    Słodkie ekologiczne bla, bla, bla A le prawdziwa ekologia to żywotność pralki (np.) dostęp do części zamiennych. łatwość naprawy, itd. Co z tego że kupię przyszłe A za grube pieniądze jak zdechnie mi po 3 latach. A nie naprawię bo części zero ??? To jest ekologia ? Czy raczej robienie kogoś w wała....
    • avatar
      Konto usunięte
      7
      szkoda że na produkcie nie ma jeszcze skali EKO, tj. ile zasobów idzie na wyprodukowanie egzemplarza, jego trwałość, łatwość naprawy, i dostęp do części zamennych i *dobrego* serwisu. autoryzowany serwis jak sam się wielokrotnie przekonałem, dobry nie jest. potrafią wymienić np. w pralce cały silnik, a nie wymienią tego co naprawdę padło lub się zużyło, czyli szczotek.

      bo o co chodzi? co z tego że ja zaoszczędzę parę groszy na prądzie, skoro dosyć szybko będę musiał kupić kolejny drogi egzemplarz? mi w portfelu to się nie kalkuluje. to samo produkcja. co z tego że ja zaoszczędzę nieco prądu, skoro ktoś dla mnie w dosyć krótkim czasie będzie musiał wyprodukować dla mnie kolejny egzemplarz bo stary już nieserwisowany, ma nietypowe części, producent się wypiął i tak dalej?
      • avatar
        .Alx.
        5
        Niech producenci przestaną postarzać technologicznie swoje produkty, bo psują się zaraz po gwarancji, a są tak konstruowane, że nawet naprawić się ich nie da.
        Jakoś tutaj nie dostrzegają ekologii, a miliony ton śmieci rosną i to nie wina ludzi, a wyłącznie producentów zaślepionych chęcią zysku za wszelką cenę.
        • avatar
          kitamo
          5
          Ekologia zaczyna sie wtedy kiedy normalny użytkownik decyduje się na naprawę urządzenia bo jest ona możliwa.
          Niestety niskie ceny produktów powodują że te najtansze zawalają wysypiska śmieci bo po prostu są nieoplacalne w naprawie a czesci dostepnych nie ma bo producentom nie oplaca sie ich utrzymywać.
          • avatar
            KENJI512
            4
            Ciekawe czy mój RTX jest Eko :D
            • avatar
              kamishi
              1
              Piorun przy słowie ENERG w górnej części etykiety. No to pisowcy teraz umażą się na brązowo :D
              • avatar
                owatanka
                0
                Pralka nie jest eko? znajomy wlasnie kupil lg oled 65" a tam naklejka z ratingiem energetycznym G
                smialem sie ze ten telewizor jest napedzany dieslem :)
                • avatar
                  Dariosex
                  -1
                  Ja mam taka pralke typu frania, ktora dostalem po dziadkach i babciach i ma juz ze 40 lat! Chcialbym nowa ale mnie nie stac ale jak ktos by mi kupil i dal w prezencie to na pewno taka przygarne!
                  • avatar
                    solar90
                    -3
                    Żadna pralka nie jest eko bo każda zużywa prąd i wodę. Więc nie piszcie bzdur.
                    • avatar
                      michael85
                      -3
                      Ekoterror a nie ekologia. Gdyby UE czy komukolwiek zależało na ekologii to przede wszystkim żywotność i możliwość naprawy byłaby szersza. Ekolgia jest tam gdzie można wydymać klienta!
                      • avatar
                        cattani43
                        -3
                        Sianie dezinformacji kolejny etap. Nic się nie zmienia, a będzie kilka oznaczeń na raz, które jak widać nie są jednoznaczne. Moja 13 letnia pralka pobiera 96W w normalnym praniu nie ma nawet klasy a nowa będzie pobierać w klasie C pewnie 120W. ECO lub EKO, ale nie dla klienta.
                        • avatar
                          pawluto
                          -3
                          Bzdety o ekologi mnie śmieszą...chyba każdy przeczytał moje wypociny o żarówkach energooszczednych...dziś siedzę przy starej dobrej żarówce 60 wat ...ledy czy inne badziewie wywaliłem do kosza...
                          • avatar
                            piterk2006
                            -5
                            Pomysł dobry acz zbędny i służący tylko do wyłudzania pieniędzy. Teraz różnica między E a C jest gigantyczna, ale między C a A to będzie pewnie 5% bo nie wierzę, że można jeszcze przyoszczędzić na zużyciu energii TV które podświetlane są superenergooszczędnymi ledami czy pralek, które dają tak mało wody i grzania, że to pranie ledwie się pluska w 30c.