Procesory

Chiński Godson 3 - konkurencja dla procesorów Intela i AMD

Grzegorz Kubera | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Grzegorz Kubera
11 komentarzy Dyskutuj z nami

Chińska Akademia Nauk, finansowana przez tamtejszy rząd, pracuje nad jednostkami centralnymi, które miałyby rywalizować z układami Intela i AMD.

Wiele firm próbowało rywalizować z Intelem w dziedzinie mikroprocesorów x86, ale żadnej się to nie udało i jedna po drugiej rozpływała się w powietrzu. Niemniej Chińska Akademia Nauk ma nadzieję, że będzie w stanie zaoferować alternatywne procesory dla produktów AMD i Intela, w dodatku w ciągu najbliższych miesięcy.

Pierwsze jednostki centralne Akademii – Godson oraz Godson 2 (znane także jako Loongson i Loongson 2) – cechowały przede wszystkim niskie koszta produkcji, ich wydajność zaś nie była na tyle dobra, aby układy te mogły konkurować z procesorami AMD i Intela. Dopiero podczas prac nad Godsonem 3 udało się osiągnąć zamierzony cel i stworzyć jednostkę wydajną, która będzie mogła powalczyć na rynku z najlepszymi. Godson 3 ma zadebiutować w 2009 r. i stanowić alternatywę dla produktów Wielkich Graczy. I to nie tylko pod względem stosunku ceny do wydajności, ale także z powodu „pewnego poziomu” zgodności z instrukcjami x86. O jaki poziom chodzi?

Procesor Godson 3, o którym coraz częściej dyskutują developerzy, to 64-bitowy układ czterordzeniowy. Zawiera też 200 dodatkowych instrukcji, które pozwalają na uruchamianie kodu x86. Chińska jednostka centralna dysponuje też zintegrowanym kontrolerem pamięci DDR2.

– Najbardziej interesujące w tym układzie jest to, że dodano 200 nowych instrukcji, które mają okazać się pomocne, jeśli chodzi o kompatybilność z x86. Na rynku nie pojawi się więc typowy procesor x86, lecz 200 instrukcji, które zoptymalizują układ do tego stopnia, że będzie on oferował wydajność i możliwości procesora x86 – powiedział Tom Halfhill, analityk z In-Stat.

Co więcej, na rynek trafi też bardziej zaawansowana wersja Godsona 3. Będzie to układ oferujący 8 heterogenicznych rdzeni, co oznacza, że potencjalnie będzie mógł zostać wyposażony w mniej lub bardziej zaawansowany zintegrowany rdzeń graficzny, co miałoby dostarczyć dużo mocy obliczeniowej.

Najprawdopodobniej Godson 3 nie będzie w stanie rywalizować z najnowszymi procesorami AMD Phenom i Intel Core, niemniej jego poziom wydajności może wystarczyć wielu użytkownikom chińskim. Wówczas sprzedaż układów x86 mogłaby wyraźnie zmaleć na tym rynku, co z pewnością odczułyby wielkie koncerny.

Źródło: X-bit labs.com

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Gothar
  Pewnie się nie przyjmie, a jak juz to w Chińskiej Republice Komunistycznej i tyle.
 • avatar
  spavatch
  To "i tyle" to 20% ludnosci swiata.
 • avatar
  Zajdi
  W Chinach dadzą zakaz sprzedawania jakichkolwiek innych procesorów pewno :)

  Ja bym tego nie kupił i tak... Tak jakoś produkty made in china do mnie nie przemawiają, gdyż to najczęściej "tani szajs"
 • avatar
  Konto usunięte
  prawda jest taka ze wszystko co kupujemy jest made in china :-) lub w 90% :-) czesci komputerowe czy wiele innych rzeczy jest wlasnie robiona w chinach :-)
 • avatar
  Konto usunięte
  No nie wiem, czesto te chinskie prototypy nie sa zadowalającej jakosci... Ale z drugierj strony AMD i Intel mają prawie nowego konkurenta jesli to sie przyjmnie. A czym wiecej konkurencji tym szybszy rozwój, moze bedzie coś nowego?
 • avatar
  Konto usunięte
  dzisiaj nie dają rady wielkim , jutro też nie .... ale za rok , dwa kto wie ??? Ile waszych i moich podzespołów ma napis Made In China lub PRC ... 90% , poza procesorami.
 • avatar
  darek11
  Ciekawe czy nie wypadna z tego jakies trybiki xD Jakos chinski procesor do mnie w ogole nie przemawia, juz bym wolal miec jakis Pentium mimo 3 rdzeni mniej...
 • avatar
  Konto usunięte
  Ciekawe czy będą tam polecenia umożliwiające przejęcie kontroli nad wrogim komputerem. O ile nie mam większych zastrzeżeń jeśli chodzi o produkty znanych firm produkowane w Chinach, tak co do produktu w pełni pochodzącego z Chin (jeszcze powstałego w państwowej akademii) mam duże wątpliwości.
 • avatar
  Konto usunięte
  instrukcje pisane po chińsku nie wróżą wiele dobrego :D
  Trochę nieprawdopodobne jest aby procesor nowej firmy mógł w ciągu 2 lat pokonac firmy zajmującer się produkcją procesorów od wielu lat ;)
 • avatar
  Konto usunięte
  Moim zdaniem będzie jak z chińskimi samochodami: w mediach "opłacanych z zewnątrz" - telewizji i gazetach unijnych będą trąbić, że będzie to rewolucja w dziedzinie cena-jakość, a wyjdą drogie i niebezpieczne dla użytkownika gnioty.
 • avatar
  rahl_r
  Jestem pewny, że CPU będzie zawierał utajone możliwości, które pozwolą na większą kontrolę komputerów w ten procesor wyposażonych. Wiadomo, że chińskie władze mają obsesję wielkiego brata.