Ciekawostki

Chiński sposób na pieszych przechodzących na czerwonym świetle

przeczytasz w 1 min.

Nowo zainstalowane bramki nie przepuszczą pieszych na drugą stronę ulicy, jeśli świeci się dla nich aktualnie czerwone światło.

Różne były już pomysły na to, jak uchronić pieszych przed wchodzeniem na pasy, gdy świeci się dla nich czerwone światło, między innymi sygnały dźwiękowe i dodatkowe światła w chodniku (to dla tych, którzy chodzą z nosami w smartfonach). W chińskim mieście Wuhan wykombinowano coś innego.

Na najbardziej ruchliwych skrzyżowaniach w Wuhan pojawiły się bramki. Gdy jest zielone światło, można przejść bez problemu, ale gdy zmieni się na czerwone, pieszego zatrzymają drzwiczki. Władze miejskie informują, że jeżeli to rozwiązanie okaże się skuteczne, pojawi się w kolejnych miejscach.

Chiny pasy bramki

Są to jednak tylko bramki – spokojnie więc da się je obejść, prawda? Okazuje się, że właśnie nie. Producent pomyślał też o kamerach z funkcją wykrywania ruchu. Kiedy więc ktoś przejdzie na czerwonym świetle, jego twarz zostanie zarejestrowana i wyświetlona na billboardach w okolicy.

Chiny szukają sposobu na to, by powstrzymać ludzi przed wchodzeniem na pasy przy czerwonym świetle. W Państwie Środka jest to ogromny problem, który nie tylko powoduje niebezpieczeństwo, ale też przyczynia się do powstawania korków. Tymczasem żaden sposób (także wysokie mandaty) nie okazał się jak dotąd skuteczny.

Źródło: Oddity Central, Chinanews. Foto: Twitter/PEOPLE'S DAILY

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  jeomax.co.uk
  9
  Ech, a juz myslalem, ze - biorac pod uwage ogromny wzrost technologiczny Chin - beda klonowac z DNA umarlaka takiego delikwenta i przywracac do zywych z nowym genem "uwazaj na czerwone swiatla" ;-)
  A Darwin prochnieje ze zlosci czytajac o bramkach ;-)
  • avatar
   Kenjiro
   8
   Kolejnym pomysłem będą drzwi do lasu, które będą się same blokować przy zagrożeniu pożarowym.

   Skoro mandaty nie działają, to jak wyświetlanie twarzy na bilboardach będzie miało pomóc? Tym bardziej, że będą tacy, którzy zrobią z tego sobie promocję.

   Jeśli mają kamery to wysyłać mandaty aż do skutku, a jestem też przekonany, że w Chinach mają skuteczniejsze środki przymusu bezpośredniego...
   • avatar
    Ciumciumbek
    6
    ciekawe co z ludźmi którzy wejdą na ulicę podczas światła zielonego, ale zanim przejdą zmieni się ono na czerwone :)
    • avatar
     AdBlock zawsze i wszędzie
     -1
     Tak liczne społeczeństwo zachowuje się jak bydło, a więc traktują je jak bydło w zagrodzie z otwieraną bramką. Ja bym czuł się podle będąc częścią takiego społeczeństwa.