Technologie i Firma

Co to jest sztuczna inteligencja? - „Robot”, odpowiada co drugi z nas

przeczytasz w 2 min.

Badanie VMware wykazało, że kiepsko jest ze znajomością terminu „sztuczna inteligencja”. Prawie połowa z nas rozumie go źle.

Co to jest sztuczna inteligencja? – Takie pytanie usłyszało ponad 5000 respondentów podczas badania przeprowadzonego przez firmę VMware. Celem było sprawdzenie, czy wiemy czym w ogóle jest coś, co może mieć największy wpływ na nasze życie, biznes i świat w ogóle. Okazuje się, że niekoniecznie.

Czym jest, a czym nie jest sztuczna inteligencja?

Aż 45 proc. badanych odpowiedziało bowiem, że sztuczna inteligencja to „rzecz”, na przykład robot. Można przypuszczać, że winne temu są głównie zbyt uproszczone przekazy medialne oraz papka marketingowa, według której właściwie wszystko jest „inteligentne”.

I choć odpowiedź na pytanie o to, czym jest sztuczna inteligencja, nie jest wcale jednoznaczna ani prosta, w żadnym wypadku nie jest to rzecz, lecz zbiór zaawansowanych algorytmów, które mogą usprawniać działanie systemów IT. 

Aktualnie sztuczna inteligencja jest wykorzystywana przede wszystkim właśnie do optymalizacji firmowych systemów informatycznych oraz w badaniach naukowych. Trzeba mieć też świadomość, że daleko jej jeszcze do „prawdziwej SI”, która byłaby w stanie nie tylko analizować dane i udzielać podpowiedzi, ale też samodzielnie określać kryteria działania, tworząc tym nieszablonowe rozwiązania. 

Joe Baguley, dyrektor ds. technologii w VMware komentuje:

„To jak ludzie postrzegają sztuczną inteligencję to tak naprawdę projekcja naszych lęków związanych ze wszelkimi innowacjami, które w najbliższych latach zmienią nasze codzienne życie. W efekcie, zamiast skupiać się na konkretach, błądzimy w fantazjach, które budzą poważne kontrowersje natury moralnej. 

Tworzymy skrajne wizje – od tysięcy autonomicznych samochodów na naszych drogach, przez masowe bezrobocie spowodowane automatyzacją każdego zawodu, po wojny robotów, prowadzone przez superinteligentne maszyny rodem z filmów o Terminatorze

Optymalizacja biznesu nie brzmi tak ekscytująco jak superinteligentny robot. Rzecz w tym, że to właśnie w tym usprawnianiu leży prawda o rewolucji jaka czeka przedsiębiorstwa. Wykorzystują one w coraz większym stopniu chmury obliczeniowe, analitykę big data i nowoczesną infrastrukturę IT. A tym wszystkim trzeba zarządzać. 

Choć człowiek najlepiej sprawdza się w tej roli, ma swoje ograniczenia – szczególnie gdy firmowe systemy stają się coraz bardziej skomplikowane i rozbudowane, a jednocześnie firma chce działać szybko i efektywnie. Wówczas z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja i machine learning.

Ludzie nadal mają wpływ na to jak dane systemy mają być zaprojektowane i jak powinny działać. Tworzą procedury, wymagania i kryteria, których maszyna, w oparciu o machine learning, uczy się i wdraża, gdy zajdzie taka potrzeba. To już się dzieje np. samonaprawiające się bazy danych to właśnie taki efekt wykorzystania sztucznej inteligencji w branży IT. 

Technologie te mają już też wpływ na zwykłych konsumentów. Google wykorzystuje uczenie maszynowe do walki ze spamem, a Bank of America w swojej codziennej pracy z klientami wykorzystuje wirtualnych doradców. 

Tak jak w przypadku każdej innej innowacji – czy to jest chmura obliczeniowa, blockchain czy wirtualizacja serwerów – biznes musi wiedzieć, czy i do czego dana technologia jest mu potrzebna i jak może mu pomóc. Bez zrozumienia tego, SI to tylko kolejna modna technologia, która prędzej czy później może więcej stracić na swoim hype, niż zyskać”.

Źródło: VMware. Ilustracja: GDJ/Pixabay (CC0)

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  Chyba pierwszy rzeczowy artykuł na tej stronie na temat AI. Zdumiało mnie, że tylko połowa respondentów odpowiedziała źle - sądząc po artykułach jakie się na ten temat pojawiają.
  • avatar
   Warmonger
   1
   Żeby wiedzieć, czym jest sztuczna inteligencja, wypadałoby najpierw zaznajomić się z prawdziwą inteligencją ;)
   • avatar
    marcinDJ
    1
    Tekst o tym jak poznać sztuczną inteligencję, i źle opisany i zinterpretowany... Gdzie ja żyję...
    Za wiki, bo tak prościej...
    "dziedzina wiedzy obejmująca logikę rozmytą, obliczenia ewolucyjne, sieci neuronowe, sztuczne życie i robotykę."
    Zatem "zbiór zaawansowanych algorytmów, które mogą usprawniać działanie systemów IT" to tylko małą część tworu jakim jest sztuczna inteligencja. Bez choć większości z pozostałych elementów, to nie jest AI. Tylko nauczanie maszynowe.
    • avatar
     sebmania
     -1
     Ogólnie wszystkie "inteligencje" czy sztuczne czy blond opierają się na szybkim przeszukiwaniu zbioru danych, przetworzenie ich i wykonanie odpowiedniego procesu
     w skrócie wielki "IF"

     problem pojawia się gdy zbiór rośnie i trzeba samodzielnie ocenić które dane są istotniejsze i którą metodę użyć do przetworzenia i wykonania procesu i właśnie to samodzielnie ocenianie można nazwać inteligencją.
     • avatar
      Konto usunięte
      -1
      Ci którzy podobno nad nią pracują i zajmują się nią "profesjonalnie" sami nie rozumieją nad czym pracują ha ha ha ;-)