Procesory

Core i9-10900K i chłodzenie ciekłym helem - to musiało się zakończyć nowym rekordem OC

przeczytasz w 2 min.

Core i9-10900K to obecnie najwydajniejszy procesor dla graczy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby go przyspieszyć i uzyskać jeszcze lepszą wydajność. Do ilu można go podkręcić? Wynik ekstremalnego podkręcania może Was zaskoczyć.

Core i9-10900K to topowy przedstawiciel generacji Comet Lake-S dla płyt głównych LGA 1200. Układ został wyposażony w 10 rdzeni i 20 wątków – standardowo pracują one z taktowaniem 3,7 GHz, ale w trybie Turbo Boost mogą przyspieszyć nawet do 5,3 GHz (4,9 GHz dla wszystkich rdzeni). Zainteresowanych dokładną specyfikacją oraz wynikami wydajności odsyłamy do naszego premierowego testu modeli Core i9-10900K i Core i5-10600K.

Do ilu można podkręcić procesor Intel Core i9-10900K?

Intel Core i9-10900K - podkręcanie procesora

Nam udało się „wycisnąć” 5,1 GHz na wszystkich rdzeniach. Ograniczeniem okazała się temperatura – z dobrym chłodzeniem wodnym typu AiO układ rozgrzewał się do 90 stopni Celsjusza (możliwe było ustawienie 5,2 GHz, ale procesor osiągał wtedy ponad 100 stopni i spowalniał).

Nowy rekord podkręcania procesora Intel Core i9-10900K

Jeszcze lepszy wynik można uzyskać przy ekstremalnym podkręcaniu. Dobrym przykładem jest nowy rekord, który został ustanowiony przez profesjonalnych overclockerów w siedzibie ASUS Republic of Gamers - elmor, massman i shamino wykorzystali tutaj niekonwencjonalne chłodzenie w postaci… ciekłego helu (temperatura -269 stopni Celsjusza).

Intel Core i9-10900K - ekstremalne podkręcanie procesora z ciekłym helem

Overclockerzy zwiększyli zegar procesora do ponad 7,7 GHz (dokładnie 7707 MHz) - mówimy więc o ponad 2-krotnie wyższej częstotliwości względem bazowego taktowania (!). Warto jednak podkreślić, że wynik był niestabilny i posłużył tylko do osiągnięcia nowego rekordu częstotliwości.

Intel Core i9-10900K - ekstremalne podkręcanie
Kliknij, aby przejść do walidacji wyniku

Częściowa stabilność wymagała obniżenia taktowania do około 6,8 – 6,9 GHz (przy takiej częstotliwości możliwe było przeprowadzenie testu w wielowątkowych benchmarków typu Cinebench R15 czy GeekBench 3).

Wynik overclockerów robi wrażenie! Warto dodać, że poprzednie mainstreamowe układy Intela nie osiągały aż tak wysokich wysokich zegarów przy ekstremalnym OC - Core i9-9900K podkręcono do 7,6 GHz, Core i7-8700K do 7,4 GHz, a Core i7-7700K prawie do 7,4 GHz.

Źródło: HWBot, Elmor, inf. własna

Zobacz więcej newsów o podkręcaniu:

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  8
  To może wreszcie Crysis na tym pójdzie... ;)
  • avatar
   gameforever
   8
   bezsensowna sztuka dla sztuki, to coś na zasadzie zrobienia samochodu, wyłączenia ograniczeń rozpędzenia do + -500km/h i albo wybuchnie albo zgubi koła, ale zgaśnie na amen, oczywiście jadąc nie więcej 10km bo na więcej nie starcy paliwa, w tym momencie każde inne super auto jadące 400km/h ma większy sens, bo dowiezie kierowce żywe i się nie rozpadnie, osobiście wolę swoego ryzen 7 kręconego na 4.5 na każdym jajku, chłodzonego zwykłym powietrzem, na zwykłym chłodzeniu wieżowym z dwoma cichymi wiatrakami. Wolę stabilne 4.5 niż super extra 6 na 10 min w laboratorium
   • avatar
    Irrlicht
    4
    "częściowa stabilność", "trochę w ciąży", "prawie na pewno", "ostry cień mgły" ...
    • avatar
     Blejd
     2
     Taki zestaw z 2 butlami z ciekłym azotem powinni dawać w promocji :)
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      oni to robią dla sławy, praktycznego znaczenia to nie ma. co z tego że gościu wykręcił herce, skoro szybkość ogólna raczej stoi w miejscu z powodu opóźnień? helem czy azotem opóźnień się nie zmniejszy.
      • avatar
       digitmaster
       0
       Goście bezsensownie przepalali kasę na ten eksperyment. Ciekły hel w otwartym chłodzeniu jest mniej efektywny niż ciekły azot przez wzgląd na właściwości cząsteczkowe. Dopiero zamknięte chłodzenie jest efektywne, ale żeby to ogarnąć nie wystarczy garaż czy piwnica jak ze zdjęć powyżej. Poza tym pełen 10-cio litrowy dewar ciekłego helu 4.6 (wątpię, żeby ktoś inwestował jeszcze więcej kasy w czystość 5.0 albo wyższą) kosztuje nawet 8x więcej niż taka sama ilość ciekłego azotu.