• benchmark.pl
  • Komputery
  • Miniaturowy komputer Cubieboard z procesorem ARM - niezła wydajność za 49 dolarów
Komputery

Miniaturowy komputer Cubieboard z procesorem ARM - niezła wydajność za 49 dolarów

przeczytasz w 2 min.

Cubieboard śladem Raspberry Pi

Po sukcesie pierwszych miniaturowych urządzeń z układami ARM i otwartymi systemami operacyjnymi, coraz więcej producentów idzie w ich ślady prezentując swoje konstrukcje. Tym tropem poszli producenci Cubieboard.

Cubieboard - Open ARM Box, taką właśnie nazwę nosi miniaturowy komputer, na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym od innych podobnych produkcji, jednak jego sekret tkwi w szczegółach. Otóż na tej niepozornej płytce drukowanej (PCB) zamontowano jak na urządzenie tej klasy wydajne podzespoły.

cubieboard wygląd

Cubieboard w odróżnieniu od podobnych urządzeń tego typu wyróżnia się znacznie wyższą wydajnością oraz niewygórowaną ceną. Konstrukcja została wyposażona w procesor ARM AllWinner A10 Cortex-A8 pracujący z zegarem 1 GHz, jak twierdzi producent, możliwe jest jego stabilne przetaktowanie na każdym albo prawie każdym egzemplarzu do częstotliwości 1,2 GHz. Sam układ CPU może zostać podkręcony do 1,5 GHz, jednak nie więcej, gdyż fabrycznie posiada blokadę do tej wartości.

cubieboard wygląd spód

Układ ma do dyspozycji 512KB pamięci podręcznej drugiego poziomu (Cache L2), a także obsługuje instrukcje NEON i VFPv3. W procesorze został zintegrowany także układ graficzny Mali 400 pracujący z zegarem 400 MHz, obsługujący interfejs programowania OpenGL ES. Na tej niewielkiej płycie o wymiarach 60 x 90 mm został zainstalowany także gigabajtowy moduł pamięci operacyjnej RAM typu DDR3 o taktowaniu 480 MHz, a także 4 GB pamięci NAND Flash.

cubieboard wygląd moneta

Niewątpliwą zaletą jest zmieszczenie na płytce złączy HDMI 1080p, SATA, MultiMediaCard (MMC), dwóch USB On-The-Go (chociaż brak go na podglądowej płytce), sensora IR, dwóch slotów kart SD, 100M Ethernet oraz 96-pinowe złącze rozszerzeń obsługujące i2c, spi, lcd i czujniki. Konstrukcja sprzętowo obsługuje dekodowanie materiałów wideo 1080p oraz h.264, a także MP4.

cubieboard wygląd wymiary dłoń

Do urządzenia za pomocą portu USB mogą zostać podłączone moduły WiFi oraz Bluetooth. Według producenta urządzenia obsługuje system operacyjny Google Android 4.0 Ice Cream Sandwich oraz liczne systemy Linux w wersjach ARM jak: Puppy Linux, Arch Linux oraz Debian. Nieoficjalnie działają również systemy takie jak Fedora, Ubuntu 12.04 oraz prawie wszystkie inne dystrybucje Linuksa obsługujące architekturę ARM.

cubieboard wygląd bokiem

Urządzenie Cubieboard zostało bardzo atrakcyjnie wycenione na sumę 49 dolarów, co w porównaniu do oferowanych możliwości i wydajności wydaje się bardzo przystępną ceną. Na rynku obecnie są dostępne dwa modele Raspberry Pi za 25 i 35 dolarów, za 129 dolarów ODROID-X, 200 dolarowy Cotton Candy, kosztujący 74 dolary MK802 oraz produkty VIA VAB-800 czy też VIA APC za 49 dolarów.

cubieboard wygląd złącza

Na chwilę obecną nie jest znana dokładna data premiery urządzenia, według producenta wersja beta urządzenia miała być dostępna dla zamawiających deweloperów już 1 września, a finalna wersja do sprzedaży trafi niebawem. Producent zapewnia jednak, że wysyłki będą realizowana do wielu krajów, w tym do wszystkich europejskich.

cubieboard wygląd z góry

Więcej o mini komputerach:

Źródło: Cubieboard, Engadget, Geek

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    3
    Super. Ma sata. Mam raspberry pi i cos czuje ze wtopilem pieniadze bez sensu. ;] ta plytka ma nieporownywalnie wiecej mozliwosci.
    • avatar
      michalschulz1
      3
      Na Chip napisali parę dni temu, że to jest RasberryPi, nie komentuje tamtego portalu ;D
      • avatar
        kombajn
        1
        No i mamy pierwszy sensowny desktop na arm (jest sata można używac dłużej niż do wyczerpania śmiesznie małych kart sd). Bodajże na TomsHardware czytałem niedwno że nastepna generacja smartfonów pod względem wydajności dogoni obecne konsole. Patrząc na rozwój świata ARM myśle że za jakiś czas staniemy przed całkiem do rzeczy pytaniem desktop na x86 czy arm. Już teraz taka płytka za 45$ powinna się całkiem przyzwoicie sprawdzać jako komputer biurowy - co prawda zostaje jeszcze system operacyjny (nie orientuje się jak wygląda świat księgowości i zarządzania ERP2 itp pod linuxa jak ktos jest obeznany niech coś napisze)
        • avatar
          apuk666
          0
          Mam głupie pytanie, ale kto pyta nie błądzi więc zaryzykuję. Czy pójdzie na tym windows xp lub choćby 98? I drugie pytanie czy takie cudeńko uciągnie crysisa? Podkreślam ,że grałem na geforce 6600TD, 1gb ram i sempronie 2800+, na low całkiem płynnie bo czasami w 40fps.
          • avatar
            Konto usunięte
            -2
            Na zdjęciach wygląda jakby ktoś się nie postarał przy lutowaniu tego... syf wszechobecny...
            • avatar
              Dwd89
              -3
              Sprzęt żywcem wyciągnięty z tabletów, cena 50 dolarów (ok 160zł) a nie ma w tym ekranu i obudowy. Ktoś upadł na głowę ? To już lepiej tani tablet za 250zł, nie będzie śmigał tak jak tego oczekiwales to nadal mozesz to z powodzeniem wykorzystać.
              • avatar
                Konto usunięte
                -5
                Ta fota z owłosioną męską ręką i wielgachnym szpono-paznokciem jest obrzydliwa... ps. pozdrawiam wszystkich jedzących teraz śniadanie.
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Ps gdzie to moge nabyc?
                  • avatar
                    RexRX
                    0
                    Kolejny komputer wielkości dłoni do siedzenia na necie lub prac biurowych.