Internet

Czy Facebook ma „czarną listę użytkowników”? O co chodzi z tym „rankingiem wiarygodności”?

przeczytasz w 2 min.

W sieci zrobiło się głośno o systemie portalu Facebook, służącym do oceny wiarygodności użytkowników. O co w tym wszystkim chodzi i czy sprawa jest tak kontrowersyjna, jak się wydaje?

Internauto, nie jesteś wiarygodny – twój wpis nie powinien trafić do szerszej publiczności, a twoja skarga prawdopodobnie jest nieuzasadniona. Docierające do nas wiadomości każą zakładać, że w przyszłości nie będzie brakować takich sytuacji. Jeśli informacje okażą się prawdziwe, FacebookGoogle będą mieć coś na wzór „czarnych list użytkowników”.

Internetowa reputacja użytkownika Facebooka

Jak podają brytyjski The Sun i amerykański Washington Post, użytkownicy Facebooka będą oceniani przez algorytmy portalu pod kątem wiarygodności. „Noty” nie będą ujawniane publicznie, ale społecznościowy gigant zrobi z nich użytek. Jaki? O tym za chwilę.

Najpierw warto wytłumaczyć, jak to działa. Otóż Facebook monitoruje aktywność użytkowników i na tej podstawie wystawia ocenę. Liczy się to, w jaki sposób wchodzą oni w interakcję z innymi osobami i artykułami. W uproszczeniu i dla przykłądu: oflagowanie fake newsa owocuje plusem, a bezpodstawne flagowanie kończy się spadkiem użytkownika w „rankingu wiarygodności”.

„Czarna lista użytkowników” to pewne nadużycie, choć...

I tutaj właśnie dochodzimy do odpowiedzi na wcześniej zadane pytanie. Facebook chce wykorzystać ten nowy system do skutecznej walki z fake newsami. Jak wyjaśniło nam Biuro Prasowe Facebooka:

„Sugestia, że używamy scentralizowanego systemu oceny osób korzystających z Facebooka jest błędna, a nagłówek artykułu Washington Post jest mylący. Co zatem właściwie robimy? Rozwijamy proces chroniący przed nieuzasadnionym oznaczaniem informacji jako fałszywe w celu oszukania systemu weryfikacji. Powodem, dla którego to robimy jest zagwarantowanie skuteczności naszej walki z dezinformacją”.

Fake news

Używane przed niektórych redaktorów porównanie facebookowych algorytmów (szacujących prawdopodobieństwo słuszności oflagowania) do chińskiego systemu oceny obywateli jest więc zdecydowanie przesadzone – nawet jeżeli sam pomysł powątpiewania we wiarygodność użytkowników jest dość kontrowersyjny.

A co z tym Google?

Ale skoro wspomnieliśmy już o redaktorach, to należy dodać, że podobny system rozwija Google. Właściciel wyszukiwarki często zmienia reguły SEO, decydujące o tym, jakie linki zajmują najwyższe pozycje. Jedną z nowości, jak podaje Forbes, jest „Author/Website reputation”, czyli nic innego jak reputacja autora i strony. 

Chodzi mianowicie o to, że treści publikowane przez autorów o wątpliwej reputacji (na przykład znanych z szerszenia fake newsów) nie będą zajmować wysokich pozycji w wyszukiwarce Google. Ponownie więc możemy mówić o czymś na kształt „czarnej listy” i ...chyba trzeba się do takich „rankingów” przyzwyczajać.

Źródło: The Sun, Washington Post, Forbes, inf. własna. Ilustracje: Pixabay (CC0) - mcmurryjulie (1), TheDigitalArtist (2)

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Cenzura trwa od dawna, teraz zwyczajnie przybiera na sile.
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   Najlepsza metoda na walkę z fake newsami, to likwidacja facebooka, twittera, itp serwisów. Żaden filtr się nie sprawdzi w 100%. Będzie tak samo jak z komentarzami Ukraińców na Facebooku na temat FIFA po słynnym wpisie Domagoja Vidy. "Politycznie niepoprawne komentarze" będą blokowane i tyle
   • avatar
    Nullmaruzero
    0
    I za jakiś czas zielone ludziki jak będą anektować całe państwa to nikt się nawet o tym nie dowie bo "błąd algorytmu" wygodnie wszystko zatuszuje. W końcu póki jakiś szefo nie uzna czegoś za potwierdzone to znaczy że możliwy fejk.
    • avatar
     zimeq
     0
     Zasada Maksimum Wiarygodności -_-