Chłodzenie

Więcej wentylatorów = lepsza wydajność? W końcu ktoś to sprawdził

przeczytasz w 1 min.

Zastanawialiście się kiedyś, jak będzie działać chłodzenie procesora, gdy zamontujecie na nim więcej wentylatorów? W sieci pojawił się ciekawy test, w którym to sprawdzono.

Jak są zbudowane coolery CPU? Najlepsze chłodzenia procesorów zwykle są wyposażone w jeden lub dwa wentylatory. Co jednak, gdyby zamontować na nich więcej śmigiełek? Otrzymalibyśmy lepszą wydajność?

Więcej wentylatorów = lepsza wydajność chłodzenia?

Na kanale Dawid Does pojawił się ciekawy filmik, na którym przeprowadzono ciekawy eksperyment – tester sprawdził, jak ilość zamontowanych wentylatorów wpływa na wydajność chłodzenia.

Posłużono się tutaj wieżowym chłodzeniem be quiet! Pure Rock 2 FX i 120-milimetrowymi wentylatorami be quiet! Silent Wings Pro 4. Pomiaru dokonano na procesorze AMD Ryzen 7 3700X (TDP 65 W). Co z tego wyszło? Zobaczcie sami:

Chłodzenie be quiet! Pure Rock 2 FX standardowo jest dostarczane z jednym wentylatorem. Zamontowanie kolejnego modelu w konfiguracji push-pull (jeden wentylator wtłacza powietrze przez radiator, a drugi je wyciąga) pozwoliło obniżyć temperaturę procesora o 2-3 stopnie Celsjusza.

Chłodzenie procesora z 14 wentylatorami

I na tym etapie sens testowania się skończył. Dołożenie kolejnych wentylatorów nie przynosiło wymiernego efektu, ale za to bardzo skomplikowało budowę i radykalnie podniosło koszt takiego chłodzenia.

Teraz już wiecie dlaczego producenci nie stosują tak dużej liczby wentylatorów w chłodzeniach CPU. Po prostu nie ma to sensu.

Źródło: Dawid Does Tech Stuff

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kalkulatorek
  7
  No brawo, geniuś wybrał CPU o wartości TDP 65 W. Czemu nie z lapka ???
  Logika nakazywałby wzięcie CPU o max dostępnym TDP..
  Bo w chwili obecnej to wygląda jak schładzanie nieboszczyka...
  • avatar
   HemaN
   2
   Mechanika płynów się kłania i połączenie szeregowe wentylatorów. Poza tym na zdrowy rozum - pierwszy wentylator powinien mieć najniższą prędkość, a każdy kolejny coraz większą, wtedy jeden wentylator nie będzie hamował powietrza rozpędzonego przez poprzedni. Tak jak jest to zrobione na tym filmie powoduje jedynie turbulencje i wentylatory przeszkadzają jeden drugiemu.
   • avatar
    pablo11
    1
    Montowanie w ten sposób coolerów, faktywnie większego sensu nie ma. Ale gdyby tak się pokusić o dodanie trochę plastiku i dodatkowego radiatora/dwóch(pełniących rolę intercoolera), to można by zrobić coś na zasadzie pracy prawdziwego układu chłodzącego (powietrze przed radiatorem procesora miałoby niższą temperaturę i większą wilgotność niż powietrze dostarczane normalnie).
    Ale to trzeba by włożyć w to więcej, niż kawałek taśmy 14 wentylatorów i dziwny pomysł.
    • avatar
     kazitut
     0
     Fajna reklama:
     be quiet!

     Za krypto szaleństwa widziałem coś lepszego.
     Jeden z górników, tylko AiO (chłodzenie wodne),
     władował chłodnice do wiaderka z wodą i lodem.

     Ile zbił nie pamiętam.
     • avatar
      KMN123
      0
      Wynik testu był do przewidzenia. W układach LC do schładzania chłodnic też nie używa się więcej, niż 2 wentyli na sekcję (push-pull) nawet dla bardzo grubych (>65 mm) radiatorów. Ale dobrze, że ktoś to eksperymentalnie potwierdził.
      • avatar
       bbkr_pl
       0
       Ciekawe, ale nie musial tego robic. Wzor na odbieranie ciepla to: przeplyw_powietrza [kg/s] = generowana_moc [W] / ( pojemnosc_cieplna_powietrza [J/(kg*K)] * roznica_temperatur_powietrza_na_wlocie_i_wylocie [delta K]). Uproscilem mocno, ale clue jest takie ze dokladanie wentylatorow nie zmienia znaczaco przeplywu w kg/s bo opor radiatora jest bardzo niski. Wiec prawa strona rownania bedzie podobna - ani nie schlodzi wiekszej mocy ani nie osiagnie nizszej roznicy temperatur powietrza.

       Tu nawet nie trzeba siegac do wspolczynnika przenikania ciepla zeby zauwazyc prawidlowosc.
       • avatar
        FunkyKoval
        0
        Może dlatego w serwerach używa się tuneli powietrznych, czyli ukierunkowanego obiegu powietrza, aby niczego przypadkowi nie zostawiać i żeby ciepłe powietrze faktycznie było wyprowadzane poza obudowę a nie kręciło się w środku. Są 2-4 wentyle na obieg, porządne turbinki gdzie pracują dwie a drugie dwie to nadmiar.
        • avatar
         ECRYGIGS
         0
         Kolo nie jest pierwszty, bo parę lat temu gdzieś już widziałem taki test i to w większej ilości wentylatorów.
         • avatar
          Azakes
          0
          Wybrał CPU które w momencie gdy używa się lepszego chłodzenia i tak często ma podobne lub nawet identyczne temperatury ale bustuje wyżej.
          • avatar
           Teodor
           0
           Nie lepiej od razu zastosować turbinę?
           Wyjdzie taniej i wydajniej. Nie wiem, jak z hałasem, bo turbina hałasować.

           Dziecinna zabawa.