Ciekawostki

Cyberpunkowy film Polaków z Platige Image to pokaz możliwości nowej technologii

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
21 komentarzy Dyskutuj z nami

Polscy mistrzowie animacji z Platige Image zaprezentowali swój najnowszy film. Trwający niespełna cztery minuty Defect to pokaz możliwości ich autorskiej technologii Virtual Production.

Platige Image to ekipa, której chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Ale w razie czego… tak, to ci od Wiedźmina, Polskich Legend Allegro i reklam Żubra. W swoim nowym filmie – Defect (z Eriką Karkuszewską w roli głównej) – wykorzystali autorską technologię Virtual Production. Najpierw zobacz efekt, a później wyjaśnimy ci, na czym to polega… 

Zobacz Defect – nowy film Platige Image: 

Co to jest Virtual Production?

Virtual Production to „narzędzie, które zmienia podejście nie tylko do produkcji filmowej, ale też otwiera nowe możliwości kreacji – mówi Armin Kurasz, reżyser Defect. – Dzisiaj, w studio w Warszawie, jesteśmy w stanie w krótkim czasie stworzyć film, który dawniej wymagałby długich zdjęć wyjazdowych albo miesięcy postprodukcji”. Jak to możliwe?

Defect plan

Sekret polega na wykorzystaniu wysokiej jakości ściany LED, na której to z kolei wyświetlane są tła renderowane w czasie rzeczywistym i zsynchronizowane z „osensorowaną” kamerą. Dzięki temu perspektywa jest cały czas zachowana, a wrażenie głębi – bardzo realistyczne. 

„Praca w wirtualnej scenografii to nieograniczona swoboda m.in. jeśli chodzi o integrację oświetlenia, kolorów, pory dnia, czy przesuwania budynków pod kadr – zachwala Michał Dąbal, operator wymieniony na liście płac. – Możliwości są praktycznie nieograniczone”.

To, co w tej technologii szalenie istotne, to że realizacja filmu przebiega właściwie dokładnie tak samo, jak w przypadku wykorzystania klasycznego greenscreenu. Równocześnie jednak już na planie widoczny jest niemalże końcowy efekt. Przy Defect zdjęcia trwały zaledwie 1 dzień i nie trzeba było długich procesów postprodukcyjnych. Oczywiście wymaga to za to intensywniejszych prac przed rozpoczęciem nagrań. 

Źródło: Platige Image

Czytaj dalej o Platige Image: 

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  deseczka
  "Cyberpunkowy film" ale że pusto na ulicach i chodnikach, dlatego Cyberpunkowo? :-D
  13
 • avatar
  Ciekawski_
  Pierwszy plan wyglądał dobrze, tak jak i odbicia. Ale 2 plan to kaszana. Takie efekty bo były jakieś 20-25lat temu w filmach.
  Dla aktora takie rozwiązanie jest lepsze bo widzi świat w którym gra, ale i tak trzeba stworzyć ten świat bardzo dokładnie, aby efekt był właściwy.
  10
 • avatar
  baertus11
  Legendy Allegro były jednak lepsze... a takie małe pytanie: miał być cały film łączący wszystkie Legendy w całość.... jakoś cicho się zrobiło. Czyżby w walce z kosztami Covida zrezygnowano z tego co było najlepsze? a poza tym uważam, ze powinni się wsiąść za ekranizację przygód Funky Kovala... może się jeszcze człowiek filmu doczeka przed emeryturą....
  7
 • avatar
  Adelar
  Zupełnie nierealne - kto by się tak wlókł ulicą siedząc w Charger-rze? :-)
  6
 • avatar
  gormar
  Taką techniką był kręcony serial Mandalorian. Ale dobrze, że i u nas w Polsce ktoś ogarnia ten temat. :)
  5
 • avatar
  pawluto
  Eeeeee....zatkało mnie ...Nie , nie ze względu na efekty specjalne ale ze względu na poziom tych właśnie efektów...Przykro mi to powiedzieć ale jesteśmy sto lat za murzynami...!!!
  Każdy kto oglądał Łowcę Androidów ten wie o czym mówię...
  A przypomnę tylko ile lat dzieli ten film od produkcji reklamowej Platige Image...Uwaga --------------
  ----------------------UWAGA ----- 39 LAT !!! Tak - 39 lat a efekty w filmie amerykańskim dwa razy lepsze niż w produkcji Platige Image !!!!!!!!!
  4
 • avatar
  tulika
  szału nie ma...
  4
 • avatar
  bobbaniak
  Platige Image potrafi (????) robić w zasadzie wyłącznie dema. Sorry, ale ich realne możliwości poznaliśmy (niestety) podczas serialu Wiedźmin Netflix'a...
  P.S. Zgadnijcie dlaczego efekty do Wiedźmina 2 będzie robić ktoś inny.
  4
 • avatar
  kitamo
  Ta "nowa technologia" w hollywood jest od kilku lat ;) Stosowanie ekranow i panning + paralax to cos oczywistego. Wiele reklam zostalo tez w ten sposob nakreconych.
  3
 • avatar
  sampras
  Podobny pomysł już dawno powstał, używając UE4 :)
  https://www.youtube.com/watch?v=Hjb-AqMD-a4
  Nie zmienia to faktu, że dla aktorów takie rozwiązanie jest naprawdę wspaniałe, przynajmniej widzą całość w czym grają, a nie tak jak w typowym green screenie. Myślę, że taka metoda filmowania będzie coraz bardziej popularniejsza.
  2
 • avatar
  Kapitan Nocz
  Wygląda na reklamę jakiś srogich piguł :D A technicznie myślę, że to jedynie demo (mam nadzieję) bo jakość otocznia nie powalała, ale Mandalorian pokazał, że z tej techniki da się wycisnąć max jakości. Platige to firma światowa i logicznym posunięciem jest poszerzenie możliwości o takie rozwiązania. Fajnie było by się u nich nawet powłóczyć i popatrzeć na takie rozwiązania nie mówiąc juz o pracy dla firmy o takiej renomie.
  1
 • avatar
  Zero-Cool
  https://www.youtube.com/watch?v=rVwv0cr5mR0
  (Platige Image | CINEMATIC REEL)
  To jest coś w czym Platige Image jest dobry jeśli nie najlepszy (link wyżej), ale podobno "kto się nie rozwija to się cofa" więc może dobrze że próbują z nową technologią mimo słabych początków (bo to co tutaj przedstawili mnie też nie przypadło do gustu)...
  1
 • avatar
  Mario2k
  Co to za niby nowa technologia ?
  1
 • avatar
  Fajne, fajne. Niech się rozwijają i zabierają za kolejne projekty.
  -3
 • avatar
  tomic79559
  Zacznij teraz zarabiać co miesiąc 14886 USD lub więcej, pracując online. W zeszłym miesiącu zarobiłem i otrzymałem 15480 $ z tej pracy, dając to tylko 2 godziny dziennie. Każda osoba może teraz znaleźć tę pracę i zacząć zarabiać online, postępując zgodnie ze szczegółami tutaj ........>>>

  Netprofit10.com
  -14
 • avatar
  Dariosex
  Brawo Joe Biden! 2 Biliony dolarow pojda na zasilki dla biednych! A mgdzioe jest odpowiedz Unie Europejskiej? Mysle ze 5 Blionow Euro na biednych bedzie piekna odpowiedzia!
  -15