Ciekawostki

DHL odpowiada na Paczkomaty – i ma asa w rękawie

przeczytasz w 2 min.

DHL POP Box to kolejne automaty paczkowe, jakie być może już wkrótce znajdziesz w swoim mieście. Kurierski gigant zamierza podejść do tematu bardzo poważnie, przygotowując realną odpowiedź na Paczkomaty InPostu.

DHL POP Box – nowe automaty paczkowe w twoim mieście

Polacy kochają Paczkomaty InPostu i kolejne firmy chciałyby trochę tej miłości zabrać też dla siebie. Prym wiodą tu platformy e-commerce oraz giganci logistyczni. DHL to kolejne takie przedsiębiorstwo i wygląda na to, że plany ma wyjątkowo ambitne. Słowem: zamierza stanowić realną konkurencję dla InPostu. 

DHL już dawno temu zdał sobie sprawę z tego, że dostawy do punktów zamiast do domów są szybsze, tańsze i bardziej ekologiczne. Dlatego też od dłuższego czasu rozwija swoją sieć Punktów Obsługi Paczek (w skrócie: POP), na którą składa się 14 tysięcy lokalizacji. Najnowszym krokiem na drodze do tej ekspansji mają być właśnie Boksy, czyli nic innego niż automaty paczkowe – rozwiązanie o tyle dobre, że dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Co konkretnie ma przemawiać za rozwiązaniem DHL?

DHL POP Box kurier

Pierwszy aspekt: liczba automatów. Tu plan jest ambitny

Allegro, Orlen, DPD, Poczta Polska, AliExpres… – wielu gigantów stawia już w Polsce swoje automaty paczkowe, ale do Paczkomatów InPostu nie mają startu. Tych ostatnich w Polsce jest już ponad 18 tysięcy, a cała konkurencja razem ma mniej więcej jedną czwartą tego. 

DHL zamierza podejść do sprawy na poważnie i jeszcze przed końcem tego roku zainstalować w Polsce kilkaset automatów POP Box, a w kolejnych miesiącach sieć ma się rozrosnąć do kilku tysięcy takich maszyn. Pierwsze z nich staną w dużych polskich miastach, takich jak Warszawa, Katowice, Poznań, Kraków, Wrocław, Łódź, Szczecin, Lublin, Bydgoszcz, Rzeszów, Olsztyn czy Trójmiasto. 

Drugi aspekt: czas. To właśnie ten as

W Paczkomatach InPostu przesyłka czeka na ciebie równo dwa dni. Zwykle to wystarcza, ale zdarzają się różne sytuacje, dlatego też możesz przedłużyć ten czas o kolejne doby, ale za każde 24 godziny zapłacisz 7,99 zł. DHL zamierza powalczyć właśnie na tym polu, oferując 4 dni w standardzie. Pozostaje oczywiście pytanie, czy nie zmieni się to w kolejnych latach.

DHL POP Box info

Jak będzie – dopiero przyjdzie nam zobaczyć. Zapowiedzi jednak brzmią naprawdę dobrze. Jest też o co walczyć, bo obecnie już jedną trzecią paczek odbieramy z punktów, a nie bezpośrednio z rąk kuriera (jak podają Last Mile Experts). 

Źródło: DHL

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  driver2
  11
  po c^uja tyle tych blaszaków wpychają, niech zrobią jeden dla wszystkich, gdzie każdy przewoźnik będzie mógł swoje paki ładować
  • avatar
   develoop
   3
   I to jest ten AS? że przesyłki będą czekać do 4 dni? hahaha
   • avatar
    piterk2006
    -10
    Inpost oszukuje. Najpierw skrócili czas odbioru przed świętami, potem niby przez covid, a potem ten skrócony czas już pozostał. Ja polecam allegroboxy, bo za każdy odbiór dają jakąś pierdółkę typu szkolenie czy audiobook.
    • avatar
     Endriu
     0
     Gitara, brak monopolu = niższe ceny dla konsumenta ;)
     • avatar
      Hasta-la-vista-baby
      0
      U klausów większość paczkomatów to DHL nic nowego.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Paczkomaty są od ponad 10 lat w Polsce nie przebiją tego. Ostatnio widziałem automat DHL, chyba drop do nadawania ale tylko 8 skrzynek. Swoją drogą pan Obajtek z Orlenu też zapowiedział paczkomaty ale nic poza tym. Wszyscy którzy teraz próbują wejść na ten rynek są mocno spóźnieni.
       • avatar
        pepe990
        0
        Sama idea paczkomatow jest świetna. Ile to nerwów człowiek stracił przez kurierów bo nie dzwonią ani na domofon ani na telefon a potem paczka rzucona na trawnik. Albo czekasz cały dzień a ten sobie nie przyjeżdża, chociaż paczka "wydana do doręczenia". A pod paczkomat wpadam sobie zawsze w drodze z pracy i elegancko. Ale fakt jest taki, że z Inpostem innym trudno po takim czasie konkurować.
        • avatar
         piomiq
         0
         "zamierza stanowić realną konkurencję dla InPostu. "
         Nie no, rychło w czas. Obudzili się, gdy nawet Orlen,postawił swoje paczkomaty. No po prosty refleks szachisty. Chyba ktoś tam nie zauważył tego, że tort został już podzielony. Czy oni w ogóle sprawdzali jak często klienci wybierają paczkomaty inPostu a jak często korzystają z pozostałych? I jeszcze wydaj im się, że zmienią przyzwyczajenia klientów. InPost ma ugruntowaną pozycję na rynku, umowy z gigantami e-comerce typu Allegro i co oni chcą zdziałać?
         I jeszcze ten żenujący "As w rękawie". No śmiech na sali :D