Ciekawostki

Ten nowy Paczkomat jest wyjątkowo zielony (nawet jeśli nie wygląda)

przeczytasz w 1 min.

Paczkomaty stanowią zieloną alternatywę dla indywidualnych dostaw kurierskich. Nowe Appkomaty robią pod tym względem kolejny krok naprzód.

Stare dobre Paczkomaty, ale znacznie bardziej eko. Oto Appkomaty

Paczkomaty opanowały polskie miasta i… w sumie to dobrze. Raz, że są po prostu wygodne, a dwa – pozwalają obniżyć emisję dwutlenku węgla nawet o 75% względem indywidualnych dostaw kurierskich. Czy nie można by uczynić ich jeszcze bardziej ekologicznymi? Ano można by. Udowodniło to na przykład Allegro swoimi Zielonymi Automatami, które obsadza roślinami i zasila energią z odnawialnych źródeł. InPost też wpadł na pomysł, jak zwiększyć w swoich maszynach pozytywny wpływ na środowisko. 

Tak właśnie powstał Appkomat. To nowy typ Paczkomatu, a najważniejszą cechą odróżniającą go od tych dotychczasowych maszyn, jest brak panelu sterowania z wyświetlaczem. Dzięki temu pobór energii jest tu zdecydowanie niższy. Jak w takim razie odebrać paczkę? Tu wyjaśnia się nazwa: Appkomat jest przeznaczony wyłącznie do obsługi poprzez aplikację InPost Mobile. Ta ma zresztą niemałe grono sympatyków, doceniających wygodne, bezpieczne i higieniczne odbieranie, nadawanie i zwracanie przesyłek. 

W Appkomatach udało się zmniejszyć zużycie energii elektrycznej także poprzez zoptymalizowaną konstrukcję maszyny. InPost planuje również wyposażać takie maszyny w panele fotowoltaiczne, a także w czujniki do pomiaru jakości powietrza w okolicy. Na początek urządzenia nowej generacji zostaną zainstalowane w Warszawie i Krakowie, ale szybko mają również trafić do innych miast w naszym kraju. Prezes InPostu, Rafał Brzoska twierdzi, że Appkomaty „realnie przyczynią się do poprawy i obniżenia negatywnego wpływu działalności człowieka na naszą planetę”. 

Źródło: InPost

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  EgzoPro
  5
  A nie lepiej było zmienić wyświetlacze na E-Ink? W nocy i tak światło jest włączone, ew. zastosować czujnik zbliżeniowy. Zapewne paczkomat nie tylko będzie pobierał mniej energii, ale również jego koszt zostanie zmniejszony o ekran i cześć podzespołów, ew. będzie bardziej wandalo-odporny bez ekranu który dość łatwo zniszczyć.
  • avatar
   Konto usunięte
   5
   Czyli osoba bez aplikacji nie odbierze paczki. Zdecydowane "nie" dla takiego rozwiązania które wymusza instalacje aplikacji i zgody z tym związane.
   • avatar
    sosite
    4
    Eko bo moduł bez wyświetlacza jest teraz dużo mniejszy i tańszy - a jeszcze można zmieścić więcej paczek ;)
    • avatar
     Warmonger
     3
     Wszystko pięknie, dopóki smartfon nie zawiedzie. Wówczas człowiek cofa się do XIX wieku.
     • avatar
      pawluto
      3
      Ale ekologiczne bzdety...Przecież taki wyświetlacz niewiele żre prądu - mozna też zrobić by się wyłączał gdy nikt nie korzysta...ale to za trudne dla InPost...lepsze są dla nich te eko pierdy...
      • avatar
       owen444
       1
       i prezes wsiądzie w swojego Merca V12 i pogazuje troche czym zniweluje te dobro z paczkomatów ehhhhh
       • avatar
        Konto usunięte
        -1
        Mogli by zrobić przezroczyste drzwiczki które się otwierają na komendę sezamie otwórz się i wszystkie drzwiczki się otwierają i się bierze paczki.
        • avatar
         Konto usunięte
         -1
         a to tak ciężko zrobić panel obsługi użytkownika który się włączy wtedy kiedy jest używany? bo wy tu wyliczacie ile ten panel nie zeżre prądu. tyle że ten prąd zeżre smartfon w czasie obsługi, a po drodze są jeszcze nadajniki które też zeżrą trochę prądu. co to za eko w którym nie analizuje się całości? wygląda to jak samochód elektryk ładowany z agregatu prądotwórczego na ropę.
         • avatar
          Andrettoni
          0
          To taka ekologia jak nie dokładanie zasilacza do smartfonu. Przecież elektronika i tak tam musi być. Lepiej by zrobili bardziej energooszczędne ekrany. Do tego te panele fotowoltaiczne... czyli zainstalują "ekologiczne" akumulatory? Zacznijcie rozróżniać "ekologizm" od ekologii. Ekologia to używanie sprzętu, np. paczkomatu aż nie ulegnie nieodwracalnej awarii, a tu ze względu na modę wymienią sprawne urządzenia na nowe...To może niech dorobią korbkę i jak chcesz by paczkomat zadziałał, to musisz pokręcić korbką i wytworzyć prąd?