Karty graficzne

Radeon RX 7900 XTX ma poważny problem. Ten test może to potwierdzać

przeczytasz w 1 min.

Problemy z kartą Radeon RX 7900 XTX są poważniejsze niż podejrzewano? der8auer przeprowadził kilka testów, które mogą wskazywać na poważne problemy z budową chłodzenia referencyjnych modeli.

Chodzi o problemy z przegrzewaniem referencyjnych kart Radeon RX 7900 XTX. Niektóre sztuki miały osiągać bardzo wysokie temperatury 110°C, co mogło prowadzić do przegrzewania konstrukcji i spadków wydajności.

Problem z przegrzewaniem Radeon RX 7900 XTX - eksperyment potwierdza usterkę

AMD potwierdziło problemy z przegrzewaniem kart, ale do tej pory nie wskazało przyczyny takiej usterki. Ciekawy eksperyment przeprowadził jednak Roman „der8auer” Hartung. Sprawdzono tutaj kilka teorii związanych z referencyjnymi kartami Radeon RX 7900 XTX. Jedna z teorii okazała się wyjątkowo interesująca.

Radeon RX 7900 XTX - temperatury karty graficznej

der8auer zbudował stanowisko testowe i podczas działania komputera obrócił kartę graficzną z orientacji pionowej do poziomej. Karta rzeczywiście zwiększyła temperatury do granicznych 110°C. Co ciekawe, ponowne obrócenie karty do pozycji pionowej już nie zmniejszyło temperatur.

Przeprowadzony eksperyment może sugerować, że usterka z przegrzewaniem referencyjnych kart graficznych ma wynikać z niewłaściwego funkcjonowania chłodzenia z komorą parową. Znajdujący się w środku czynnik chłodniczy ma problem z ponownym skropleniem, co przekłada się na ograniczone odprowadzanie ciepła i może doprowadzać do przegrzewania konstrukcji.

Jeśli podejrzenia się potwierdzą, AMD może mieć poważny problem – taka usterka może dotyczyć wszystkich referencyjnych modeli liczonych w tysiącach egzemplarzy, co będzie wymagało ogromnej (i kosztownej!) akcji wymiany sprzętu. Póki co producent prosi o kontakt tych użytkowników, którzy napotkali na problemy z przegrzewaniem swoich kart.

Źródło: YouTube @ der8auer

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  patalajka26
  9
  Karma za naśmiewianie się z wtyczki.
  • avatar
   Blejd
   4
   Jak Nvidia miała palące się wtyczki to afera , ale tutaj to pikuś jak trzeba wymienić tysiące kart :D
   • avatar
    Ad_Lou
    2
    zawsze mnie zastanawia jakim cudem taki bubel przechodzi przez, wydawałoby się, poważne działy zajmujące się projektowaniem i testowaniem...
    • avatar
     Galusz
     2
     Inny problem, to taki że ta komora jest dosyć duża, a to powoduje, że nawet ciśnienie atmosferyczne będzie miało wpływ na ciśnienie wewnątrz. Gdzieś na reddicie czytałem, że ludzie mieszkający w wyżych rejonach górskich mają statystycznie większy problem, ciekawe czy to przypadek....

     A tak załowełem, że nie udało mi się kupić tej karty na premierę... Teraz to chyba poczkam (dozbieram) i kupię 4080 - tam przynajmniej jak dobrze wtyczkę założę to nie powinienem mieć takich niespodzianek.
     • avatar
      zack24
      0
      Cóż, zieloni odjeżdżają konkurencji...
      • avatar
       Ruffriders1988
       0
       Zamiast dać 3 slotowy radiator i ciepłowody stykające się z podstawą ogarniającą rdzeń i pamięci bawią się w komory parowe które wydajniejsze nie są. Po co? Reszta niereferentów robi to prościej i lepiej bo przy tych TDP trzeba i tak 3 slotów, fizyki nikt nie oszuka. Dodatkowe 300g aluminium jest aż tak drogie? dolar więcej? :D