Karty graficzne

Karty Radeon RX 7900 XTX mają poważny problem. To nie wygląda dobrze

przeczytasz w 1 min.

Za nami premiera kart Radeon RX 7900 XT i Radeon RX 7900 XTX, które imponują funkcjonalnością i osiągami. Gorzej wygląda kwestia kultury pracy. Jak się okazuje, może być to poważniejszy problem niż się wydaje.

Do tej pory mieliśmy okazję przetestować referencyjne wersje kart Radeon RX 7900 XTRadeon RX 7900 XTX. W sieci można też natrafić na testy niereferencyjnych konstrukcji i widać tutaj pewną zależność.

Wysokie temperatury kart Radeon RX 7900 XTX

Andreas Schilling z serwisu HardwareLuxx zauważył niepokojącą przypadłość kart graficznych Radeon RX 7900 XTX (czyli wydajniejszych modeli z wyższymi limitami mocy).

Radeon RX 7900 XT i Radeon RX 7900 XTX - temperatury
Referencyjne modele Radeona RX 7900 XTX (MBA) mają dużo wyższe maksymalne wskazania temperatury i dużo wyższą różnicę temperatur

Okazuje się, że referencyjne modele (MBA) osiągają dużo wyższą temperaturę maksymalną (Hot-Spot) i dużo większą różnicę między temperaturą rdzenia a temperaturą maksymalną (Δ). Widać także, że taki problem nie dotyczy autorskich wersji ze zmienionym chłodzeniem.

Wysokie temperatury maksymalne nie pozwalają „rozwinąć skrzydeł” referencyjnym modelom. Efekt jest taki, że karty ograniczają maksymalne taktowanie rdzenia i przez to oferują gorsze osiągi niż inne konstrukcje. Do tego wymuszają większe obroty wentylatorów, co przekłada się na wyższy poziom generowanego hałasu.

Radeon RX 7900 XTX
Problem ma dotyczyć referencyjnych kart Radeon RX 7900 XTX

Na ten moment nie wiadomo skąd wynikają problemy z wysokimi temperaturami (jedna z koncepcji zakłada nierównomierny docisk chłodzenia do układu graficznego – może być to prawdopodobne, biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z konstrukcją na bazie chipletów). Redakcja otrzymała zapewnienie od producenta, że przygląda się problemowi. 

Źródło: HardwareLuxx

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  paankracyki
  7
  Karty niereferencyjne są znacznie większe (większe chłodzenie) od referentów. Z czegoś to widać wynika. AMD chciał dać NVIDII prztyczka w nos śmiejąc się, że do ich nowych konstrukcji nie trzeba zmieniać obudowy. W rzeczywistości jednak niereferencyjne wersje ich kart są wielkością zbliżone do kart NVIDII.
  • avatar
   Dudi4Fr
   2
   Pewnie to wina modułów MCM które nie są równe. W recenzji referenta od Gamers Nexus w części dotyczącej nacisku chodzenia na chip widać wyraźnie że znacząca część w jednym z rogów nie ma najlepszego kontaktu : youtu.be/We71eXwKODw?t=390

   Karty AMD z HMB miały dokładnie ten sam problem.
   • avatar
    Ruffriders1988
    2
    Za mały radiator sie kłania, jak cos pobiera np 350W to 2 sloty to za mało i nie bez powodu NV robi swoje na 3+
    • avatar
     piterk2006
     1
     Legenda głosi, że kiedyś ktoś w polsce kupił referenta. W praktyce nie do dostania.
     • avatar
      cattani43
      0
      To wszystko Panowie do zwykłe spekulacje. Wstaw jedno chłodzenie sprawdź temeperatury, a później drugie. Wiatraczki do chłodzenia wszystkim testerom pokazują dziwne wartości zbliżone do wskazywanych przez producentów. Posiadam decybelomierz oraz kalibrator i hałas jaki panuje w normalnym bloku miasta Warszawa na 5 km w linii prostej od Pałacu Kultury jest ok. 40 decybeli przy zamknietych oknach, a ich otwarcie powoduje dalszy wzrost. Tak się robi testy, a nie jak na tym i innych portalach i dotyczy to wszystkich testów również kart graficznych. Gdy piszę ten tekst moja karta graficzna nie generuje hałasu bo jest półpasywne chłodzenie, ale nawet gdyby wiatraczki się nie kręciły to i tak nie zmierzę poziomu hałasu bo jest 6 innych z obudowy i chłodzenia wodnego, które go generują. Takich mamy "testerów" oni wiedzą co i ile generuje mimo, że jest wiele żródeł. Pozdrawiam życzę ciszy Waszych komputerów
      przy maksymalnej wydajności, ale bez spekulacji. Wesołych Świąt
      • avatar
       Blejd
       -4
       Pierwsze co robię po zakupie nowego Gpu to wymieniam pastę i termopady , po tym mam spokój na kolejne 2 lata :)
       • avatar
        maziarzek
        0
        jak zwykle u AMD xD