Internet

Dziś Dzień Bezpiecznego Hasła

z dnia
Paweł Mnichowski | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Paweł Mnichowski
9 komentarzy Dyskutuj z nami

19 stycznia obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Hasła. Na tę okazję firma Symantec udostępniła internetową aplikację, która pozwala na sprawdzenie poziomu bezpieczeństwa dowolnego hasła.

Warto przeczytać:
Największe zagrożenia 2010 roku wg ESET
  Jak bezpiecznie korzystać z Facebooka?

Jak wynika z badania „Bezpieczeństwo w Internecie”, przeprowadzonego na zlecenie firmy Symantec, niespełna jedna czwarta ankietowanych Polaków stosuje złożone hasła i regularnie je zmienia. Jednocześnie 85 proc. badanych uważa, że ataki phishingowe, polegające między innymi na wyłudzaniu haseł dostępowych, to przestępstwo.

Pomimo, że miejsc i profili w internecie chronionych hasłem jest coraz więcej, niewielu z nas wie, jak powinno wyglądać mocne i bezpieczne hasło. Bezpieczne hasło składa się z minimum 8 różnego rodzaju znaków - małych i dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych, np. wykrzykników. Najlepiej przechowywać je w specjalnie przeznaczonym do tego programie, który zaszyfruje hasło oraz automatycznie wpisze je do wybranych formularzy logowania.

Narzędzia phishingowe, służące między innymi do przechwytywania haseł są wykorzystywane coraz intensywniej. W październiku 2010 r. odnotowano 41 proc. więcej szkodliwych witryn phishingowych niż we wrześniu zeszłego roku. W dodatku 8 na 10 wysyłanych wiadomości na świecie klasyfikowanych jest jako spam , w których to przestępcy bardzo często podszywają się pod instytucje finansowe. Najczęściej odnotowuje się prośby o kliknięcie w link do fałszywej witryny, łudząco podobnej, np. do strony banku, a następnie wpisanie swoich danych dostępowych.

Aplikację sprawdzającą siłę dowolnego hasła oraz porady bezpieczeństwa można znaleźć na stronie www.bezpiecznehaslo.info. Pozostaje sprawdzić na ile bezpieczne jest Twoje hasło.

Źródło: Symantec

Polecamy artykuły:    
Optymalne karty graficzne do NFS: Hot Pursuit
Wyścig trwa - 2x GF GTX 460 vs 2x Radeon 6850
TOP-10: Dyski twarde i SSD

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mcteam
  pisze się wielkich liter, a nie dużych liter:)
 • avatar
  R2rrO
  "Aplikację sprawdzającą siłę dowolnego hasła oraz porady bezpieczeństwa można znaleźć na stronie www.bezpiecznehaslo.info. Pozostaje sprawdzić na ile bezpieczne jest Twoje hasło. "

  No i to jest pierwszy błąd jaki można zrobić ! Napisać na jakiejś stronce hasło, które później użyjemy do zabezpieczenia ważnych dokumentów, poczty, gier itd...
  Żelazna zasada dobrego hasła brzmi, im mniej osób je zna tym lepiej. Dlatego nie powinniśmy wypisywać go gdzie popadnie, nawet w takich serwisach.
  Nie widzę tez sensu żeby ktoś lub coś miało oceniać sile mojego hasła. Jest prosta zasada - im bardziej zróżnicowane i długie, tym hasło bezpieczniejsze. (chyba jedynie przysłowiowe blondynki maja z tym problem)
  Nawet najlepsze hasło nic nie pomoże gdy na naszym PC zagnieździ się robak, lub włamią się do serwisu i wykradną hasła - co już nie raz miało miejsce...

  Dlatego warto do ważniejszych stron i miejsc co jakiś czas zmieniać hasło :)

  Ja nie mam zaufania do stron sprawdzających bezpieczeństwo :]
 • avatar
  Krzychu2009
  hehe, ja stosuje złożone. Ale nie więcej niż 8znaków. Z zapamiętaniem, nie problem, haseł mam sporo różnych.
 • avatar
  Tomecek
  Wszędzie mam hasła najdłuższe jak się da. Czysto losowe znaki. Wszystko mam zapisane w darmowym programie KeePass. Wystarczy zapamiętać tylko jedno hasło do programu.

  Rozwiązanie doskonałe.
 • avatar
  Pixel
  potencjalnie bezpieczne hasło : 9 znaków : +{1XeR?9/
 • avatar
  genX_90
  Fajne świeto, moze kolejny dzień wolny :) w kazdym razie ciekawy pomysl Symanteca na promowanie wlasnych rozwoazan bo maja calkiem funkcjonalny sejf tozsamosci w NISie