Karty graficzne

Układy Nvidia Maxwell GM200 i Pascal GP100 przyniosą znaczny wzrost efektywności energetycznej

przeczytasz w 1 min.

Znamy pierwsze szczegóły odnośnie nadchodzących procesorów graficznych Nvidia z rodziny Maxwell i Pascal.

Nvidia - plany wydawnicze architektur graficznych

W sieci pojawiło się interesujące opracowanie naukowe, które ujawnia szczegóły odnośnie nadchodzących procesorów graficznych Nvidii.

Wprawdzie opracowanie nie dotyczy stricte kart graficznych, ale w jego przygotowaniu brał udział jeden z pracowników Nvidii. Można zatem podejrzewać, że ujawnione dane są wiarygodne – jeżeli tak byłoby w rzeczywistości, czeka nas mała rewolucja. Wszystko za sprawą znacznego wzrostu efektywności energetycznej.

Kepler GK110 to obecnie najwydajniejszy rdzeń, który oferuje moc obliczeniową 12 FLOPSów w przeliczeniu na wat pobieranej mocy. Jeszcze tego lata czeka nas premiera odświeżonego układu Kepler GK210, który zaoferuje 14 FLOPSów na wat. Model ten najprawdopodobniej pojawi się w profesjonalnych akceleratorach Quadro.

Topowy procesor graficzny z generacji Maxwell – model GM200 – przyniesie ponad 2-krotny wzrost efektywności względem układu Kepler GK110 – ma on oferować moc obliczeniową rzędu 25 FLOPSów w przeliczeniu na wat pobieranej mocy. Jego premiera podobno została zaplanowana na koniec tego roku.

Na początku 2016 roku zadebiutuje rdzeń Pascal GP100, który zaoferuje jeszcze wyższą efektywność energetyczną – w tym przypadku będzie to aż 35 FLOPSów na każdy wat pobieranej mocy. Wynik robi wrażenie, bo jest prawie 3-krotnie wyższy względem obecnego modelu Kepler GK110.

ModelEfektywnośćTermin premiery
Kepler GK11012 FLOPS/WListopad 2012
Kepler GK21014 FLOPS/WLato 2014
Maxwell GM20025 FLOPS/WKoniec 2014
Pascal GP10035 FLOPS/WPoczątek 2016

Warto zauważyć, że podana efektywność nie musi być proporcjonalna do oferowanej wydajności. Dany rdzeń może oferować nieznacznie wyższe osiągi, ale za to pobierać znacznie mniej mocy.

Źródło: Cornel University, VideoCardz

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  davidoff
  12
  "Warto zauważyć, że podana efektywność nie musi być proporcjonalna do oferowanej wydajności. Dany rdzeń może oferować nieznacznie wyższe osiągi, ale za to pobierać znacznie mniej mocy."

  Zapraszam do AMD ta sama wydajność ogromny pobór mocy :)

  Myśle że to dobra droga do..... miniaturyzacji już widać jak laptopy mają moc być może w przyszłości będzie tak że będzie można mieć laptopa o tej samej mocy co desktop :D czyli pod pachę i idziemy do kupla pograć....a tak naprawde jest moda na ECO wiec wiadomo z drugiej zaś strony czy chcielibyście mieć karty z poborem 300W ? w zime by się przydało ale w lato?
  • avatar
   Konto usunięte
   6
   Chce kartę, która będzie miała wydajność R9 290X/780 ti i zjadała MAX 150w. Topowy karty kiedyś zjadały max bodajże 150-180w? A teraz co? 300w... Porażka. To nie jest postęp, to jest na siłę wyciskanie soków, które nie są świeże.
   • avatar
    mjwhite
    4
    Maxwell -> DX12 ciekawe kiedy bo jakoś ostatnio cicho w tym temacie a karty tuż tuż
    • avatar
     Ghost0404
     3
     Jeśli tak wygląda efektywność FLOPS/W to raczej niemożliwe, abym ja w swojej starej HD6770 miał 1360GFLOPS/90W...
     Troche namieszaliście...
     • avatar
      TitoBandito01
      2
      A gdzie się podziała Volta? Została przemianowana na Pascala, czy została odłożona na później?
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Ale mnie to smieszy. Ktos kto pamieta wczesniejsze slajdy, ten wie ze Maxwell byl w tym miejscu co obecnie Pascal, znacznie "wyzej" wzgledem poprzednich architektur. ;))))) A teraz jest tylko "ewolucja z podpisem DX12".

       To samo bedzie z Pascalem, i nastepcami, nie bedzie nagle skoku +100% do wydajnosci, tylko NV dawkowac bedzie moc taka jak na przestrzeni ostatnich lat.