RTV

Ekstraklasa w 4K - pierwsze mecze w 2019 roku

przeczytasz w 1 min.

Od przyszłego roku w telewizji regularnie mają pojawiać się transmisje meczów Lotto Ekstraklasy w rozdzielczości 4K. – „Naszą rolą jest […] także nadążanie za trendami rozwojowymi w naszej branży na całym świecie”,

Lotto Ekstraklasa w 4K? Tak i to już od przyszłego roku. Firma Ekstraklasa Live Park, która zajmuje się produkcją sygnału telewizyjnego spotkań najlepszych polskich drużyn piłkarskich, kupiła wóz transmisyjny, który pozwoli osiągnąć taką właśnie ultrawysoką rozdzielczość.

Po testach transmisji 4K uznano, że warto zdecydować się zakup wozu wyprodukowanego przez amerykańskie NEP i niemieckie Broadcast Solutions. Jak powiedział prezes Ekstraklasa Live Park, Leszek Miklas, „standard 4K jest tym, co będzie zaspokajało wymagania widzów telewizyjnych także w Polsce”. – „Naszą rolą jest nie tylko transmitowanie meczów w najwyższej jakości, ale także nadążanie za trendami rozwojowymi w naszej branży na całym świecie”, dodał.

Taka decyzja nie dziwi – w domach Polaków coraz częściej pojawiają się telewizory wyświetlające obraz o rozdzielczości 4K, a treści, które pozwoliłyby wykorzystać tę możliwość, wciąż jest jak na lekarstwo. Tego zaś, że piłka nożna cieszy się szczególnie dużym zainteresowaniem w naszym kraju, nie trzeba chyba dodawać.

Wypada natomiast dodać, że na samym zwiększeniu rozdzielczości się nie skończy. – „Nasz nowy wóz będzie w stanie wyprodukować sygnał w jakości 4K o większej niż dotychczas jasności i większej gradacji odcieni. Ta nowa technologia nazywa się HDR”, zapowiedział Leszek Miklas. Zdradził też, że cel jest taki, by pierwsze mecze w takiej jakości były transmitowane już w lutym 2019 roku.

Pozostaje liczyć na to, że w parze z jakością obrazu pójdzie też inna jakość… 

Źródło: Ekstraklasa.org

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  szczablik
  6
  Tych "naszych kopaczy" to nawet w jakości SD nie da się oglądać :P
  • avatar
   xchaotic
   3
   Tak jak inni pisza tu nie rozdzielczosc jest problemem, tylko ze chlopakom sie nie chce biegac za te skromne 100 tys miesiecznie...
   • avatar
    krzysiek82gda
    2
    jestem z Gdańska, jestem kibicem Lechii, ale będąc szczerym to czasami nie mam siły tego nawet na żywo na stadionie oglądać, a tym bardziej wygodnie w domu w 4K
    szybciej odpalę netflixa i milionowy raz Friendsów czy inny kultowy sitcom
    • avatar
     Konto usunięte
     -1
     4K ??? wszystko ok, ale pod warunkiem że to będzie minimum 150mbps inaczej to nie najmniejszego sensu, bo kompresja i tak wszystko zniszczy.
     • avatar
      bęczmark
      0
      Niech najpierw dadzą pełne fullhd czyli 1080p a nie to żałosne 1080i o jakości gorszej niż 720p!