Ciekawostki

Elon Musk znowu pogrywa kryptowalutami – jeden wpis i wzrost o 285 000%

przeczytasz w 2 min.

Elon Musk znany jest z nietypowych tweetów, które potrafią wywrócić rynek kryptowalut do góry nogami. Podobnie było i w tym przypadku - miliarder postawił nietypowe wyzwanie firmie McDonald’s.

Elon Musk stawia wyzwanie restauracji McDonald’s

Chodzi o wpis na Twitterze (a jakby inaczej!), w którym Musk proponuje restauracji McDonald’s zjedzenie zestawu Happy Meal w telewizji, jeśli ta zaakceptuje płatności za pomocą kryptowaluty Dogecoin (to jedna z ulubionych walut Muska).

Wyzwanie miliardera spotkało się z ogromnym zainteresowaniem fanów. Niektórzy nawet zaczęli deklarować, że chętnie zapłaciliby wirtualnymi pieniędzmi w fast foodzie.

Jak można było się domyślić, publikacja wpisu miała też wpływ na wartość kryptowaluty DOGE – jej kurs w ciągu kilku godzin zwiększył się z 0,1359 do 0,1496 dolara (czyli o 10%).

Restauracja najwyraźniej nie jest zainteresowana propozycją miliardera i w odpowiedzi zaproponowała… akceptację grimacoin przez Teslę, czyli firmę prowadzoną przez Muska. Oczywiście chodziło o zmyśloną kryptowalutę nawiązującą do Grimace, czyli fioletowego stworka, który występował w reklamach McDonalds’s.

Grimace Coin - kurs kryptowaluty

Żart restauracji został wykorzystany do stworzenia kryptowaluty grimacoin. W sieci Binance Smart Chain pojawiło się sporo odmian „fioletowego tokena”, ale jeden odniósł ogromny sukces – w ciągu kilku godzin kurs Grimace Coin zaliczył wzrost o 285 000%, osiągając kapitalizację prawie 2 milionów dolarów (!). Potem oczywiście spadł do krytycznie niskiego poziomu.

Śmieszne? No nie do końca. Cała sytuacja pokazuje jak bardzo niestabilny jest rynek kryptowalut. Seria tweetów Muska powoduje wahania kursu DOGE, a niektórzy potrafią wykorzystać sytuację do stworzenia nowej waluty z kosmicznym wzrostem kursu. Niestety, dla wielu to też powód sceptycznego podejścia do wirtualnych walut.

Źródło: Twitter, Bitcoin, Coindesk

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  21
  No i to jest właśnie problem większości cyfrowych walut. Do póki będą podatne na takie "zdarzenia" nikt nie będzie ich traktował poważnie, jako solidną i stabilną walutę. Jedynie jako narzędzie do spekulowania i hazardu.
  • avatar
   pablo11
   13
   Bez jaj. Niezła propaganda kryptowaluciarzy. Stworzyli sobie sami kryptowalutę, którą przerzucali między swoimi kontami za swoje pieniądze i wytworzyli za kilka tysięcy dolarów obroty, żeby pokazać kapitalizację na poziomie 2mln dolarów... Przy zerowej wartości kryptowaluty. Dobry trolling, jak ktokolwiek to od nich kupił.
   • avatar
    marcadir
    8
    Musk to spekulant, w normalnych warunkach byłby bankrutem... a teraz robi powtórkę jak z bitconem... po cichu kupił na spadku, chwilę potrzyma, wyśle tweeta ludzie się rzucą na doge (bo Musk się nie myli) notowania strzelą w górę i po cichu sprzeda ze sporym zyskiem.
    • avatar
     ch3rub
     4
     Może się nieco zastanowimy co tak naprawdę się stało? Troszeczkę krytycznego spojrzenia zamiast łykania i googla translatora.

     Z tekstu wynika, że po informacji od Muska kurs skoczył 10% - czyli duże mniej niż wcześniej. Złoty Elon już nie ma takiej mocy, jaką mu niektórzy przypisują. Ludzie już się poznali na tym, że bredzi i większość nie zwraca na niego uwagi - więc to na plus.

     A to, że ktoś stworzył sobie jakiś shitcoin i go wypompował - no właśnie tak działa wolny rynek i to nie jest dowód na to, że "pokazuje jak bardzo niestabilny jest rynek kryptowalut" ale właśnie na to, że to JEST wolny rynek, na którym każdy może stworzyć co mu się podoba. Konsekwencją wolnego rynku jest to, że od uczestników tego rynku wymaga myślenia bo nikt normalny w jakieś grimcośtam nie zainwestuje swoich pieniędzy. Drugą stroną wolności jest odpowiedzialność i to się nigdy nie zmieni.
     • avatar
      Ciekawski_
      3
      Jeśli ktoś już lubi hazard, to jedynie BTC i ETH ma sens. Reszta ma tak niską kapitalizację, że to nie ma absolutnie żadnego sensu.
      Ale nawet te dwie są już u kresu swojej świetności. To tylko kwestia czasu jak i one zostaną zmarginalizowane.
      • avatar
       Veritatis
       2
       Kryptowaluty miały być niezależne od nikogo. Cóż, głupich nie sieją, znajdziesz ich wśród kopaczy ;-)
       • avatar
        Obiektor
        1
        ktos sie dorobil... xD ale wole omijac takie kryptomemy w stylu shiba czy baby dog, wystarczy zobaczyc podaz takich krypto i juz wiesz ze tylko stracisz.
        • avatar
         Witalis
         1
         Nikt nie chce tych Coinów a coraz trudniej jest wymienić je na $ za które można coś kupić...
         Ja wam powiadam, że zaraz będą giełdy ograniczać lub blokować wypłat w $ lub nawet blokować i wtedy sobie kupicie :-) Marzenia prysną jak i te fortuny :-)
         • avatar
          Ciekawski_
          1
          Podobno jest już w obiegu ~17000 kryptowalut. Naprawdę ktoś to jeszcze poważnie traktuje?
          • avatar
           gofish
           1
           Trzeba chyba przygotować jakąś społeczną petycję o likwidację tego czegoś. Przecież ta kryptowaluta generuje więcej dwutlenku węgla niż kilka elektrowni węglowych.
           • avatar
            xmexme
            0
            Ile mu płacą za taką formę reklamy?
            • avatar
             Wenezo
             0
             Temu musowi to już się w głowie pierniczy, uciekać od btc
             • avatar
              kabat
              -1
              Miałem go za wizjonera a to cholerny spekulant, przez którego krypto lecą w górę a normalny człowiek nie może kupić karty graficznej. Siedzi w tym (krypto) jak nic.
              • avatar
               J.B FIN
               -1
               Wczesniej pialem ze crypto to moda. Zbyt duze wahania kursow ktore powoduje ze nadaje sie to do zabawy lbo prania brudnych pieniedzy.