Bezpieczeństwo

Uważaj na maile od Poczty Polskiej

przeczytasz w 1 min.

Cyberprzestępcy postanowili podszyć się pod Pocztę Polską wysyłając do jej klientów maile z zainfekowanym załącznikiem.

Poczta Polska logo

Pomysłowość cyberprzestępców nie zna granic – i jest to coś, o czym zawsze powinniśmy pamiętać. Eksperci z grupy ESET poinformowali, że tym razem postanowili oni podszyć się pod Pocztę Polską wysyłając do jej klientów maile z zainfekowanym załącznikiem. Zagrożenie rozsyłane jest po całej Polsce i wykryto już ponad 15 tysięcy takich przypadków.

W pochodzącej rzekomo od Poczty Polskiej wiadomości e-mail dowiadujemy się o fakcie wysłania przesyłki, kwocie pobrania oraz terminie jej odbioru. Nadawca prosi nas również o otworzenie znajdującego się w załączniku archiwum ZIP, mającego zawierać fakturę. W rzeczywistości jest to jednak złośliwe oprogramowanie.

Zainstalowany i uruchomiony na naszym komputerze malware dodaje wpis do rejestru – przez to przy każdym starcie systemu Windows oprogramowanie uruchamiane jest automatycznie. Jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą Win32/PSW.Papras.CK?

„Zagrożenie zbiera dane w systemie ofiary, m.in. informacje o systemie operacyjnym i użytkowniku systemu, a także ciasteczka z popularnych przeglądarek internetowych oraz dane logowania do skrzynek mailowych. Następnie wszystkie zebrane dane, loginy i hasła przesyła na zdalny serwer” – tłumaczy Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z firmy ESET.

Poczta Polska mail

Jak możemy się przed  tym uchronić? Przede wszystkim nie reagować na tego typu maile – jeśli coś wydaje nam się podejrzane, zawsze można skorzystać z pomocy technicznej lub BOK’u. Dobrze jest mieć także zainstalowane aktualne oprogramowanie antywirusowe.

Źródło: DAGMA

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  12
  Ciekawe. Tytuł wątku brzmi "Uważaj na maile od Poczty Polskiej", po czym gdy wchodzę na link na górze karty wyświetla się napis ESET. Zapewne to artykuł sponsorowany.
  • avatar
   PawelQ
   1
   Nie pierwsza tego typu akcja. Oprócz wspomnianej powyżej Poczty Polskiej dochodzą jeszcze maile z e-faktura.UPC, e-faktura.DHL, mms.Orange, OVH.
   • avatar
    projectdarkstar
    1
    Wariacja szwindlu który na zachodzie jest znany od dawna.

    Ludzie którzy to klikają chyba nigdy nie zadali sobie pytania : skąd poczta/Amazon/HMRC ma mój email?
    Szczególnie jeżeli nigdy go im nie podawaliśmy...
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     To ktos jeszcze wysyla przez poczte polska? Tzn sa osoby co wysylaja ale ta grupa zapewne nawet do konca nie wie co to e-mail.
     Ostatni raz jak bylem na poczcie polskiej to stalem 30min w kolejce w upalny dzien w pomieszczeniu bez klimatyzacji i czekalem az 2 panie w okienkach ogarna te 20 sob przede mna. Procedura polega na tym ze smutna spocona pani w białej koszuli musi odklejac i przyklejac to tu to tam pierdyliard jakis naklejek z blizej niewyjasnionej przczyny a pozniej wszystkie je poskanowac powprowadzajac do systemu po czym i tak tworzy fizyczne dokumentacje na papierze ktora kazda z kolejna musze jej podpisac.
     W prywatnej firmie wystarczy sygnaturka na dotykawym ekranie lub przejechaniem czytnikiem kodow, 30s i po sprawie ale dla PP to by bylo zbyt proste))))