Technologie i Firma

FATCA: co to jest i kto musi złożyć oświadczenie?

przeczytasz w 1 min.

Zostały zaledwie dwa tygodnie na złożenie oświadczenia FATCA. Jeśli tego nie zrobimy, nasze konta mogą zostać czasowo zablokowane. O co chodzi?

Od kilku tygodni w sieci można natknąć się na różne artykuły poświęcona FATCA. Jesteśmy straszeni nagłówkami, że jeśli nie złożymy „tego jednego oświadczenia”, nasze konta bankowe zostaną zablokowane. O co chodzi i czy rzeczywiście sprawa jest tak groźna? Wyjaśniamy.

Co to jest FATCA?

FATCA (czyli Foreign Account Tax Compliance Act) to uchwalona przez amerykański Kongres ustawa, która – nie wgłębiając się w szczegóły – ma na celu poprawę tamtejszego systemu podatkowego. Rząd USA podpisał umowę z polskim, w wyniku czego Polacy również muszą spełnić jeden z zapisów ustawy. Jaki konkretnie?

Otóż do 1 grudnia 2016 roku osoby fizyczne i prawne muszą złożyć oświadczenie FATCA w swoim banku (lub bankach). W oświadczeniu tym informujemy, czy jesteśmy amerykańskimi podatnikami, czy też nie. I to wszystko. 

FATCA – kto musi złożyć oświadczenie?

Oświadczenie FATCA musi złożyć każdy, kto założył rachunek pomiędzy 1 lipca 2014 roku a 30 listopada 2015 roku. Teoretycznie wyłączone z tego obowiązku są osoby, które w dniu 1 grudnia 2015 roku miały na koncie mniej niż 50 tysięcy dolarów, ale niektóre banki nawet wówczas wymagają złożenia oświadczenia.

Obowiązek złożenia oświadczenia spoczywa również na osobach, które 30 czerwca 2014 roku posiadały na kontach co najmniej 50 tysięcy dolarów.

Teoretycznie osoby, które założyły rachunki przed 30 czerwca 2014 (i nie kwalifikują się do punktu powyżej) lub po 30 listopada 2015 roku nie muszą składać oświadczenia. W rzeczywistości jednak zawsze warto skontaktować się z bankiem i spytać, czy nasza sprawa jest uregulowana. Gorąco do tego zachęcamy.

Co jeśli nie złożę oświadczenia FATCA?

Jeśli do 1 grudnia nie złożymy oświadczenia FATCA, a bank (lub inna instytucja) uzna, że mieliśmy taki obowiązek, to dostęp do naszych kont zostanie zablokowany. Wszelkie informacje zostaną natomiast przesłane do amerykańskich organów podatkowych, gdzie zostaną zweryfikowane.

Czy da się to odkręcić? Oczywiście. Po złożeniu oświadczenia FATCA dostęp do konta zostanie odblokowany w przeciągu najbliższych 3 dni roboczych.

Źródło: inf. własna

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  jeomax.co.uk
  8
  Czy umowa podpisana przez polski "od siedmiu bolesci" rzad rowniez naklada identyczny obowiazek na podatnikow amerykanskich ?
  • avatar
   Hello
   4
   Liżemy zadki merkinom i tyle.

   CETA już podpisana niedługo pojawią się pozwy od amerykańskich firm.
   Pewnie McDonald czy inne KFC zażąda od nas (w końcu to MY zapłacimy z podatków a nie p-osły którzy kasę mają na kontach w Panamie i zapewnione ciepłe posadki "doradcze" w merkinowskich koncernach) kilkadziesiąt miliardów za to że nie pozwalają mu wyburzyć części Wawelu i walnięciu tam restauracji...

   http://wiadomosci.onet.pl/swiat/mcdonalds-pozwala-wloskie-miasto-chce-20-mld-dolarow-od-florencji/jvj6v7
   "Amerykańska sieć domaga się 20 mld dolarów za brak zgody władz Florencji na otwarcie restauracji w historycznym centrum - na Piazza del Duomo."

   Niedługo pewnie pozwy za to, że GMO nie jest podstawą żywieniową... a że jakaś praca minimalna jest i przeszkadza w drenowaniu plebsu...

   Naprawdę spowiadanie się przed amerykańskimi urzędami podatkowymi to pikuś w porównaniu z tym co dopiero nas czeka.
   • avatar
    Maxdamage
    0
    Wspaniale, nasz "rząd" to po prostu mistrzowie negocjacji. Teraz obywatele jednego kraju będą się musieli pałować żeby zbiorowo polizać tyłek innemu państwu. Brawo.

    Jak ta umowa o dostępie do danych osobowych po rejestracji samochodu. Niemiecka policja może sprawdzić polski pojazd, polska policja niemieckiego już nie.
    • avatar
     tazik21
     0
     CS go wymagało amerykańskiego podatku czyli ja teraz muszę poinformować bank?