Przeglądarki WWW

Firefox proponuje… reklamy na pasku adresu

przeczytasz w 2 min.

Firefox szuka sposobu, by się odrodzić. Mamy jednak poważne wątpliwości, co do tego, czy szuka go w odpowiednim miejscu. Reklamy na pasku adresu? Chyba nie tędy droga.

Firefox chce wyświetlać reklamy na pasku adresu

W jednym z ostatnich artykułów szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, co się stało z Firefoksem, że tak dramatycznie spadła jego popularność. Jednym z powodów są kiepskie decyzje osób odpowiedzialnych za rozwój tej przeglądarki. Zaskakująco kiepskie – kto mógł bowiem dojść do wniosku, że wyświetlanie reklam podczas gdy wpisujemy adres strony lub hasło w wyszukiwarce będzie dobrym pomysłem? Ktoś jednak faktycznie to zatwierdził.

To, że podczas wpisywania frazy na pasku adresu/wyszukiwarki pojawiają się sugestie, nie jest niczym nowym. Wynikają one albo z historii przeglądania, albo też są po prostu najczęściej wpisywanymi hasłami przez innych użytkowników. Firefox idzie jednak o krok dalej i dorzuca do tego… reklamy swoich partnerów. Na samym dole, ale jednak. 

Firefox sugestie

Wprowadza to Firefox, który zawsze walczył o to, by być pojmowany jako najbezpieczniejszy i najbardziej troszczący się o prywatność program do przeglądania internetu. Z jakiegoś powodu nie czuje zgrzytu, zapowiadając funkcję, która „wykorzystuje twoją lokalizację i słowa kluczowe, aby proponować kontekstowe sugestie”, jak czytamy. Twórcy podkreślają jednak, że na potrzeby funkcji nie będą gromadzić żadnych dodatkowych danych, a reklamodawcami są tylko zaufani partnerzy. 

Jak wyłączyć reklamy w Firefox?

Te reklamy są domyślnie włączone, ale dobra wiadomość jest taka, że można się ich pozbyć. Jak to zrobić? Otwórz Ustawienia, udaj się do zakładki „prywatność i bezpieczeństwo”, zjedź do sekcji „pasek adresu”, a tam pod kontekstowymi sugestiami wyłącz sugestie sponsorowane. Jeśli nie masz takiej opcji, to znaczy, że funkcja (na szczęście) do ciebie nie dotarła. 

Firefox ustawienia

Źródło: The Verge, How-To Geek

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Karmiący Kolibry
  14
  Czemu nie napiszecie , że chrome wycina ze strony użyteczne informacje i wstawia w to miejsce reklamy?!
  • avatar
   LocutusOfBorg
   12
   Nie ma co narzekać i tak jest to lepsze rozwiązanie niż to co robi Google w swojej przeglądarce i wyszukiwarce. Jakoś muszą znaleźć finansowanie produktu, który osobiście bardzo cenię.
   • avatar
    Wenezo
    1
    Niech się bujają, niedługo na ścianie w sypialni będzie reklama.
    • avatar
     Marti99
     -8
     Jak juz dobil do dna to moze sie w koncu od niego odbije ;)
     Najczesciej Ci co krzycza ze trzeba czegos bronic maja z tego krzyku kase. Nie ma nic za darmo.
     • avatar
      direct39
      0
      Przypomina mi się Opera, która w latach 90. działała w nieco już zapomnianym modelu adware, czyli była w pełni funkcjonalna, ale pokazywała reklamy obok paska adresu.
      Takimi rozwiązaniami lisek nowych przyjaciół sobie raczej nie zaskarbi… a i starzy mogą wysiąść.
      • avatar
       nerd21
       0
       Używam Firefoxa od lat i nie zamierzam tego zmieniać choćby ze względu na większą dbałość o prywatność.