Drukarki i skanery

Wyrzuciłeś tam starą drukarkę? Popełniłeś błąd

przeczytasz w 2 min.

Zastanawialiście się kiedyś, gdzie wyrzucić starą drukarkę? Jeśli wrzucilibyście ją do żółtego kosza na śmieci na metale i tworzywa sztuczne, to popełniacie duży błąd.

Drukarki stały się nieodłącznym elementem naszego życia – korzystamy z nich nie tylko w pracy, ale też w domu, ponieważ umożliwiają szybkie wydrukowanie dokumentów, zdjęć czy innych potrzebnych materiałów. Nic więc dziwnego, że wiele osób nie wyobraża sobie codzienności bez tych urządzeń. 

Co jakiś czas przychodzi jednak moment, kiedy stara drukarka zaczyna sprawiać problemy albo po prostu trzeba kupić nową drukarkę. Wtedy pojawia się pytanie – co zrobić z niepotrzebnym już sprzętem? Wiele osób zastanawia się, gdzie właściwie wyrzucić starą drukarkę. 

Gdzie wyrzucić drukarkę? 

Mogłoby się wydawać, że najlepszym rozwiązaniem będzie wyrzucenie drukarki po prostu do żółtego śmietnika na metale i tworzywa sztuczne. To popularny błąd! 

Części z drukarki

Drukarka działa poprzez nanoszenie tuszu lub tonera na papier za pomocą precyzyjnych mechanizmów drukujących. Składa się z wielu kluczowych komponentów, takich jak głowica drukująca, która aplikuje tusz, oraz wałek, który przesuwa papier. Dodatkowo, drukarki zawierają elementy elektroniczne, takie jak płyta główna i silniki, które kontrolują cały proces drukowania. 

Drukarka jest elektroodpadem, więc nie można jej tak po prostu wyrzucić do kontenera na śmieci. Należy dostarczyć ją do punktu zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego lub PSZOK-u (punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych). 

Co to są elektroodpady?

Elektroodpady to źródło wartościowych materiałów, które można odzyskać i ponownie użyć, przyczyniając się do oszczędzania naturalnych zasobów Ziemi. Trzeba jednak pamiętać, że takie urządzenia mogą zawierać substancje niebezpieczne dla zdrowia ludzi oraz dla środowiska. 

Warto pamiętać, że starą drukarkę można także oddać do sklepu, w którym kupujecie nowy model. Alternatywnie, sprzęt można oddać do punktu serwisowania urządzeń RTV i AGD lub do upoważnionego skupu złomu.

Gdzie wyrzucić zużyty toner? 

Podczas korzystania z drukarki zużywamy materiały eksploatacyjne, takie jak tusze i tonery, które wymagają odpowiedniej utylizacji. Ważne jest, aby przekazać zużyte wkłady do odpowiednich punktów zbiórki, zamiast wyrzucać je do zwykłych śmieci.

Toner z drukarki

Zużyty toner można zostawić u sprzedawcy, w skupie tonerów lub w PSZOK-u. Dobrym pomysłem może być też opcja uzupełnienia tonera (oczywiście o ile dana drukarka obsługuje takie materiały eksploatacyjne).

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  baertus11
  10
  Ciekawe z tą ekologią i recyclingiem. Jak nie kupisz w sklepie nowej drukarki to starej nie wezmą. A i tak większość sklepów liczy sobie jakąś opłatę za przyjęcie sprzętu do utylizacji. Drobną ale zawsze. A co do punktów zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego - jakoś dziwnym trafem większość czynna od 9 do 16-tej. Czyli weź urlop aby oddać drukarkę. Nic nowego w temacie "ekologia po polsku" - cele szczytne a wykonanie jak zawsze
  • avatar
   GejzerJara
   6
   @Paweł jesteś niesamowity w robieniu z nas ....... ehgm...... kolejny "artykół" na masę. tak tak, artykół, bo taki gniot, o takiej tematyce artykułem nie ma prawa być nazwane.
   • avatar
    spock2
    4
    Niech sobie sortownia śmieci tam dostarcza, ostatnio mnie poinstruowano że z kilkoma styropianami mam jechać 10km do jakiegoś pszoku. Gdzie tu ekologia? Wylądowało w zwykłym koszu
    • avatar
     Qazzy
     2
     Panie Pawle, widzę że jest Pan fachowcem najwyższej klasy. Proszę o informację gdzie wyrzucić zużyty papier toaletowy. Próbowałam oddać w PSZOK, ale niestety nie chcieli przyjąć. Jako wybitny specjalista od wszystkiego na pewno jest Pan w stanie odpowiedzieć na to dręczące pytanie.
     • avatar
      ooooo
      1
      A spróbujcie coś ze zużytym tonerem zrobić. Do PSZOK nie wezmą bo to nie elektrośmieć, przy zakupie nowego nie można oddać starego, a na śmieci wyrzucić nie można, bo to jednak jest elektrośmieć. Podobnie jak z odpadami medycznymi jak np zużyta strzykawka. Apteka nie chce przyjąć, do śmieci nie można wyrzucić, a na kilka strzykawek nikt nie będzie podpisywał umowy na wywóz śmieci medycznych.
      • avatar
       Marek1981
       0
       zużyty toner to w zależności od producenta można nawet wysypać do śmieci. To należy sprawdzić w specyfikacji.

       Witaj!

       Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
       Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

       Połącz konto już teraz.

       Zaloguj przez 1Login