Sprzęt AGD

Pewnie też masz ją w domu. Pożera prąd nawet wyłączona

przeczytasz w 2 min.

Zastanawiacie się, jak obniżyć rachunek za prąd? W przypadku niektórych urządzeń to bardzo proste. Okazuje się, że często korzystamy z funkcji, które są zbędne i niepotrzebnie pobierają energię. Przyglądamy się najpopularniejszym „złodziejom prądu”.

Zmniejszenie zużycia prądu może być wyzwaniem. Często wiąże się to z koniecznością rezygnacji z pewnych przyzwyczajeń, które kształtowaliśmy przez długie lata. Bardzo często sprawdzamy też pobór mocy popularnych urządzeń elektrycznych. Czasami decydujemy się na zakup nowego, energooszczędnego sprzętu.

Niekiedy rozwiązanie jest dużo prostsze. Niektóre urządzenia oferują wyjątkowo energochłonne funkcje, które jednocześnie nie są niezbędne dla naszych potrzeb. Wystarczy z nich nie korzystać. 

Jak obniżyć zużycie prądu przez komputer? 

Komputer to jeden z głównych sprzętów, z których korzystamy w domu. Nie każdy jednak wie, że wydajne zestawy do gier potrafią pobierać wyjątkowo dużo prądu.

Komputer do gier

Prawda jest taka, że nie zawsze wykorzystamy pełny potencjał sprzętu. Starsze, mniej wymagające gry mają mniejsze wymagania i niepotrzebnie obciążają sprzęt. Wystarczy ograniczyć płynność animacji np. za pomocą włączenia synchronizacji pionowej (V-Sync) lub autorskich technologii typu AMD Radeon Chill. Różnice w poborze mocy mogą sięgać nawet kilkuset watów, co w skali roku będzie przekładać się na oszczędności rzędu kilkuset kWh. 

Kolejnym "pożeraczem" prądu są urządzenia peryferyjne, takie jak drukarki czy urządzenia wielofunkcyjne. Często pozostają one wyłączone, ale stale podłączone do prądu, pobierając energię w stanie czuwania bez żadnego konkretnego celu. W rzeczywistości używamy ich stosunkowo rzadko. Warto więc odłączyć drukarkę od prądu, jeśli z niej nie korzystamy (aczkolwiek niektóre urządzenia muszą być co jakiś czas uruchamiane, w przeciwnym wypadku mogą ulec trwałemu uszkodzeniu). W skali roku oszczędności mogą sięgać kilkudziesięciu kWh, a w przypadku urządzeń laserowych nawet kilkuset kWh. 

Jak obniżyć pobór prądu sprzętu AGD?

Podobnie wygląda kwestia w sprzęcie AGD. Niektóre urządzenia oferują energochłonne funkcje, z których nie musimy korzystać (a przynajmniej nie zawsze).

Kuchenka mikrofalowa zużywa całkiem sporo energii elektrycznej, jednak nie musimy tutaj korzystać z wszystkich funkcji. A przynajmniej nie zawsze. Przykładem może być dodatkowy grill, który generuje spore zużycie energii, ale nie jest niezbędny podczas standardowego podgrzewania potraw. Wyłączenie funkcji pozwoli zaoszczędzić "kilka groszy" na rachunkach za prąd.

Pralka

Kolejnym pomysłem na obniżenie rachunków jest umiejętne korzystanie ze sprzętów. W przypadku pralki i zmywarki może się to przełożyć nie tylko na oszczędność energii elektrycznej, ale również mniejsze zużycie wody. Warunkiem jest jednak wybieranie odpowiednich programów i jej optymalne zapełnienie. Warto pamiętać, by prać w możliwie niskich temperaturach, a program prania wstępnego w przypadku mniejszych zabrudzeń jest po prostu zbędny. W przypadku zmywarki zbędną funkcją może być dodatkowe suszenie naczyń - zrezygnowanie z takiego programu pozwala obniżyć pobór prądu nawet do 30 proc.

Źródło: Gadżetomania, inf. własna

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  oreonoreon
  19
  Dziwnie się czyta takie sztuczne teksty "wygenerowane" przez GPT. Wszystkie mają tę samą gramatykę na jedno kopyto.
  • avatar
   Alain_De_Loin
   7
   Kilkaset kilowatogodzin, zakładając 300 kilowatogodzin to oszczędność 80 euro, rocznie.
   Włączam Chill nie dla takich "kolosalnych" oszczędności, a dla tego ze nie widzę różnicy pomiędzy 75Hz a pincet. Poza tym V-Sync to chyba po to mamy żeby dalo się patrzeć na ekran.
   Jezu, grill w kuchence mikrofalowej to opcja, opcja dodatkowa która trzeba uruchomić, zwykle wduszenie przycisku start żeby cos odgrzać nie włącza tego nic nie wartego w tym sprzęcie ficzeru.
   Na miłość wszechświata i potwora spaghetti, latającego w dodatku, wy te teksty naprawdę piszecie?
   To już naprawdę jest ten poziom https://www.youtube.com/watch?v=T8lZ-4qdkOU
   Ale drukarkę, jako ze mam laserowa i używam raz na ruski rok mam wyłączona fizycznie, tak dla zasady.
   • avatar
    Kenjiro
    5
    Trzeba rozróżnić wyłączenie od czuwania/stand-by. Jeśli ktoś miesza te dwa odmienne stany ze sobą, to już na starcie coś poszło źle. Albo więc mamy wyłączony sprzęt, który nie pobiera energii lub pomijalne wielkości, albo jest włączone w stanie czuwania. Przechodząc więc do czuwania, to również sporo energii w trybie czuwania zużywa choćby inteligentna żarówka będąc podłączona do sieci domowej, podobnie do innych sprzętów w takim trybie. Również tzw. inteligentne listwy zasilające pobierają energię i nie są to zaniedbywalne wielkości (bo na poziomie 1-2 W, a nie mW), więc zawsze trzeba zważyć, czy oszczędność nie stanie się pozorna, a inaczej mówiąc, że "zamienił stryjek siekierkę na kijek".
    • avatar
     mesjan
     4
     Dawno temu znałem gościa który za każdym razem gasił TV przyciskiem na TV mówiąc że w ten sposób oszczędza pieniądze bo jak wyłączy z pilota to mu dioda i coś tam jeszcze prąd zużywa, po jakimś czasie zepsuł mu się ten przycisk i okazało się że producent nie bardzo ma to w serwisie bo to się nikomu nie psuje i finalnie kosztował go ten nowy przycisk prawie 300zł plus wymiana. Od tamtej pory wyłączał pilotem (brechę z niego miałem)
     • avatar
      xmas78
      4
      ćwierć wałek ten tekst pisał ..
      • avatar
       BombaX
       2
       "Kolejnym "pożeraczem" prądu są urządzenia peryferyjne, takie jak drukarki czy urządzenia wielofunkcyjne. Często pozostają one wyłączone, ale stale podłączone do prądu, pobierając energię w stanie czuwania bez żadnego konkretnego celu. "

       Co za clickbajt... Drukarka laserowa (samsung) w stand-by pobiera 1,6W (~14kWh/rok) Gdzie tu te kilkaset kilowatów w ciągu roku ?
       • avatar
        KMN123
        2
        No i najlepiej na noc wyłączać główny bezpiecznik. Porady tak samo przydatne co niewygodne w zastosowaniu.
        • avatar
         przemo13
         2
         Dekoder 4k ultrabox od Canal plus żre 18 Wat niezależnie, czy włączony, czy w uśpieniu. Zgłaszałem, ale mają to gdzieś. Tłumaczą multiroomem, opcją nagrywania kiedy czuwa. Tragedia. Wyłączam z prądu, niech się przepali, bo dekodery należy do nich.
         • avatar
          GejzerJara
          2
          @Paweł Maziarz "Nie każdy jednak wie, że wydajne zestawy do gier potrafią pobierać wyjątkowo dużo prądu."
          no na serio ???????? to po co w tych kompach i lapkach do gier tak potężne kaloryfery i stado wiatraków spokojnie przewyższające poborem mocy ...... odkurzacz przemysłowy?

          no to cię oceniłem "mistrzu clickbajtu :(". kiedyś to był portal technologiczny, ale wtedy ciebie tu nie było. to nie hejt, to konstruktywna krytyka. problem w tym że sam przepędziłeś zdolność wyciągania wniosków i uczenia się. tyle lat cię widzę na tym portalu, i bez zmian. jak bredziłeś, tak bredzisz, więc nie widzę żadnych szans.

          piszesz artykuły dla clickbajtu a nie po to aby przedstawić coś, co ma wartość. aha. nie ruszaj myszą, to też oszczędza prąd.
          • avatar
           pawluto
           0
           Czy Polska to taki dziadowski kraj gdzie trzeba wszystko oszczędzać ???
           Wodę ? Prąd ? Pieniądze ? Buty ? Ubranie ? i co jeszcze ???
           Życie wam przeleci na tym oszczędzaniu...
           • avatar
            chemicalwizzard
            0
            ten portal o elektryce teraz, inny - haubice, jeszcze inny samochody. zajmij sie wasc jedna tematyka a nie stroisz experta od wszystkiego bo smiesznie to wychodzi potem ze nie znamy sie na niczym..