Płyty główne

Gigabyte: obsługa BIOSu za pomocą palca

z dnia
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
8 komentarzy Dyskutuj z nami

Gigabyte zaprezentował na kilka dni przed premierą płyt głównych z chipsetem Z68, nową technologię o nazwie Touch BIOS. Jest to działająca pod kontrolą systemu Windows aplikacja, która pozwala na zmianę ustawień BIOSu za pomocą myszy lub dotyku. 

Warto przeczytać:
Intel Sandy Bridge - premiera procesorów: Witamy EFI, żegnamy BIOS?
  Innowacyjne rozwiązania dla platformy Intel Sandy Bridge

BIOS EFI szczególnie dużą popularność zdobył wraz z pojawieniem się płyt głównych z podstawką LGA 1155. Oprócz nowocześniejszego interfejsu, wprowadzał on między innymi takie udogodnienia jak obsługa dysków twardych o pojemności powyżej 3 TB. Niestety Gigabyte była jednym z nielicznych producentów, którzy nie zrezygnowali z tradycyjnego BIOSu na rzecz nowej technologii. Producent ten postanowił jednak swoje podejście zmienić i zaprezentował znacznie przyjaźniejszą w użytkowaniu od tradycyjnego BIOSu aplikację Touch BIOS.

 

 

Touch BIOS jest programem, który będzie dodawany wraz z płytami głównymi Gigabytea z podstawką LGA 1155 i chipsetem Z68. Jego głównym zadaniem jest oswoić z BIOSem mniej zaawansowanych użytkowników, którzy nie potrafią się odnaleźć w jego tradycyjnej wersji. Warto zaznaczyć, że nie jest on uruchamiany przez systemem operacyjnym (tak jak zwykły BIOS oraz EFI), a właśnie w nim. Na razie producent jednak zaprezentował wersje aplikacji działającą pod obsługą systemu Windows – nie wiadomo czy pojawią się także wersje dla Linuka i innych mniej popularnych systemów operacyjnych. Takie rozwiązanie ma swoje plusy, gdyż aby dokonać zmian nie trzeba opuszczać przyjaznego środowiska systemu operacyjnego, a aby je zapisać trzeba zrestartować komputer. Dodatkowo Touch BIOS jak sama nazwa wskazuje, wspiera obsługę ekranów dotykowych. Gdy jednak go nie posiadamy możemy poruszać się po nim za pomocą kursora myszki – tak samo jak w przypadku EFI.

 

 

Interfejs nowej aplikacji Gigabytea wygląda równie kolorowo co EFI, ale się od niego trochę różni. Za obecne w normalnym BIOSie opcje odpowiadają identyczne opcje, które pogrupowano w działy reprezentowane ikonami. Ze względu na obsługę dotyku są one znacznie większe niż te z EFI, a w razie potrzeby możemy je zamienić miejscami lub nawet ukryć jeżeli z nich nie korzystamy. Poniżej możecie zobaczyć filmik prezentujący działanie Touch BIOSu od Gigabytea.

Źródło: tcmagazine.com

 

Polecamy artykuły:  
 
AMD Radeon HD 6450, HD 6570, HD 6670 - tanie, ciche i oszczędne Samsung RF511 - wydajny, stylowy i z technologią Optimus Apple iPad 2 Wi-Fi 16 GB - zdecydowanie lepszy niż poprzednik

 

Komentarze

8
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Pic na wodę. Tradycyjna metoda jest praktyczniejsza no i tańsza. Nie trzeba mieć monitora dotykowego jak i odpowiedniej płyty głównej. Może za 10 lat kiedy to myszka i klawiatura zostanie zastąpiona definitywnie dotykowymi ekranami to taka forma konfiguracji będzie miała sens. Na chwilę obecną to za daleko wybiegający bajer.
 • avatar
  Może jestem konserwatywny, ale tradycyjny BIOS jest najlepszy. Nie znoszę EFI, to pewnie będzie jeszcze gorsze.
 • avatar
  hmm na blogu gigabyte'a nic nie pisze,ze to dziala pod Windowsem ,mnie sie wydaje,ze to normalny bios,a nie uruchamiany spod windowsa aplikacja .
 • avatar
  Hej. Usuń część artykułu bo powatrza się początek.
 • avatar
  "Warto zaznaczyć, że nie jest on uruchamiany przez systemem operacyjnym (tak jak zwykły BIOS oraz EFI), a właśnie w nim. Na razie producent jednak zaprezentował wersje aplikacji działającą pod obsługą systemu Windows..." czy może ktoś to przetłumaczyć na polski?

  Od kiedy "zwykły BIOS" jest uruchamiany przez OS? Co to znaczy "w nim"? OCB?

  "Język polska trudna sztuka..."
 • avatar
  Niesamowite do czego PALEC może być przydatny ;D