Internet

Ogarnij Gmaila - przydatne operatory

przeczytasz w 2 min.

Jak znaleźć wiadomości nieprzeczytane, z danego zakresu dat czy z załącznikami? Podpowiadamy, jak efektywnie korzystać z poczty Gmail.

Gmail to poczta, z której aktywnie korzysta ponad miliard użytkowników. Lista atutów jej przeglądarkowej wersji jest bardzo długa – od szybkiego działania, przez intuicyjną obsługę i liczne opcje aż po skuteczny system antyspamowy. Jako że jest dzieło króla wyszukiwarek – firmy Google – zadbano także o ten aspekt. Choć nie wszyscy o tym wiedzą, jest to potężne narzędzie.

Wyszukiwarka w Gmailu pozwala szybko odfiltrować wiadomości, co może być przydatne podczas robienia porządków z wiadomościami. Zaraz przedstawimy wam kilka takich funkcji, ale już na wstępie musimy zaznaczyć, że jest to zestawienie porad dla mniej zaawansowanych użytkowników i tak też powinno być odbierane.

Gmail – podstawowe filtry

Przy prawej krawędzi pola wyszukiwania znajduje się trójkącik. Po jego wciśnięciu pojawia się „formularz”, w którym można wprowadzić kilka filtrów, takich jak nadawca, adresat, temat, słowa znajdujące się we wiadomości, czy data. Można też ograniczyć wyniki do e-maili zawierających załączniki i ustalić rozmiar. Następnie wystarczy wcisnąć przycisk z lupą.

Gmail wyszukiwanie

To jednak tylko początek, bo część operatorów jest ukryta. Można je za to wpisać ręcznie.

Jak znaleźć nieprzeczytane e-maile?

Jeśli wydaje nam się, że przeczytaliśmy już wszystkie wiadomości, ale chcemy się dodatkowo upewnić, możemy wpisać w pole wyszukiwarki is:unread i zatwierdzić to Enterem. Naszym oczom ukaże się wówczas lista nieprzeczytanych e-maili (o ile takie będą). Niektórych wiadomości nie czyta się jednak celowo. Dlatego można zawęzić wyniki do wiadomości oznaczonych jako „ważne”. W tym celu należy wpisać w wyszukiwarce is:unread is:important

Gmail unread

Szukanie dokumentów, zdjęć i filmów

Gmail pozwala też przeszukiwać wiadomości pod kątem załączonych do nich plików. Jeśli więc szukamy zdjęć JPG, możemy wpisać filename:jpg, a jeśli szukamy arkusza kalkulacyjnego, to np. filename:xlsx. Jeżeli z kolei szukamy wiadomości z załączonym linkiem do filmu w serwisie YouTube, można skorzystać z filtra has:youtube.

Jak anulować subskrypcje w Gmailu

Jedną z ciekawych i przydatnych funkcji oferowanych przez Gmail jest możliwość szybkiego anulowania subskrypcji. Wystarczy wejść w wiadomość od „automatu” i u góry znajduje się specjalny link. Można to robić po kolei, ale jeśli chcemy szybko anulować kilka różnych subskrypcji, możemy wpisać w wyszukiwarce label:^unsub i automatycznie zostanie wygenerowana lista wiadomości od subskrybowanych nadawców. Następnie otwieramy wiadomość i klikamy link.

Gmail subskrypcje

Szukanie wiadomości z DW lub UDW

Czasem otrzymujemy wiadomości, które są (też) do kogoś innego (czyli z DW lub UDW, czy też z angielskiego: CC lub BCC). Aby je odnaleźć, można skorzystać z filtra cc:me lub bcc:me. Wyniki można też oczywiście zawęzić, na przykład do konkretnego nadawcy: from:[email protected] cc:me. 

Najlepsze jest to, że w jednym wyszukiwaniu można wykorzystać kilka różnych filtrów. Można też dodać do nich słowa kluczowe (bez żadnych operatorów). Mamy nadzieję, że teraz odnajdywanie rozmaitych wiadomości z bliższej lub dalszej przeszłości będzie łatwiejsze.

Źródło: Popular Science, Gmail, inf. własna

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    kamild1996
    1
    Mnie w Gmailu (jeśli już mowa o organizacji skrzynki) najbardziej boli to, że żaden klient poczty nie radzi sobie z tym, jak są zorganizowane moje wiadomości. Wiadomości, które potrafią mi przychodzić po kilka tuzinów dziennie, przerzuciłem sobie do osobnej etykiety, by nie zaśmiecały mi głównej skrzynki odbiorczej. Programy zazwyczaj albo w ogóle tych etykiet nie widzą, albo je widzą ale w skrzynce odbiorczej dalej je pokazują...
    Mierzył się ktoś z was z tym?