Przeglądarki WWW

Google stawia na bezpieczeństwo w przeglądarce Chrome

Norbert Garbarek | Redaktor serwisu benchmark.pl
16 komentarzy Dyskutuj z nami

Google zapowiedziało istotną zmianę, która będzie jednym z elementów w nadchodzącej wersji oznaczonej numerem 90. Nowość dotyczy bezpieczeństwa, a dokładniej - szyfrowania HTTPS.

Szyfrowanie HTTPS standardem

Google Chrome posiadający obecnie blisko 70% udziału w rynku przeglądarek jest bez wątpienia liderem w swojej kategorii. Utrzymanie wysokiej pozycji wymusza stały rozwój oprogramowania.

W związku z tym - w nadchodzącej aktualizacji oznaczonej numerem 90 pojawi się nowość, która będzie zapewniać większe bezpieczeństwo użytkownikom.

Chodzi o domyślne łączenie się z wersją strony obsługującej protokół HTTPS. Oznacza to, że przy próbie wejścia na stronę - w pierwszej kolejności Chrome spróbuje połączyć się za pomocą opcji HTTPS, zamiast dotychczasowego HTTP. Szyfrowanie HTTPS wykorzystujące protokół SLL jest bezpieczniejsze w kontekście przenoszenia danych w Internecie, a więc bezpieczniejsze dla użytkowników.

Wszystkie niepełne (bez samodzielnego wpisania https:// w przeglądarce) adresy bedą automatycznie łączyć się za pośredcnictwem bezpiecznego połączenia HTTPS.

Standard HTTP wykorzystywany od 1999 roku jest uważany za przestarzały i niebezpieczny z racji możlwiści śledzenia ruchów użytkownika.

100 najpopularniejszych na świecie stron internetowych obsługuje protokół HTTPS

Jak wynika z raportu Google Transparency Report - ponad 80% wszystkich witryn funkcjonujących w sieci i jednocześnie wszystkie z listy 100 najpopularniejszych stron internetowych obsługuje protokół HTTPS.

Kiedy aktualizacja Google Chrome?

Według Google - wersja Chrome 90 powinna zostać wydana w połowie kwietnia, a więc za jakieś 2 tygodnie. Zapowiedziane zmiany trafią najpierw na platformę PC oraz Android, natomiast urządzenia pracujące na systemie iOS zostaną zaktualizowane w przyszłości.

Zwracacie uwagę na swoje bezpieczeństwo w sieci? Korzystacie z witryn, które nie wykorzystują protokołu HTTPS? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: blog.chromium.org

Warto zobaczyć również:

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kkastr
  Wchodzimy w epokę w której główne niebezpieczeństwo w internecie nie będzie pochodziło od niepowołanych ludzi, którzy przechwycą nasze dane. Główne niebezpieczeństwo będzie raczej pochodziło od tych, którzy mają do naszych danych legalny i łatwy dostęp.
  13
 • avatar
  mikrofonkameragps
  "Google Chrome posiadający obecnie blisko 70% udziału w rynku przeglądarek jest bez wątpienia liderem w swojej kategorii."

  Dlatego używam
  •Firefox
  •Qwant
  5
 • avatar
  Gnom_Z_Piany
  wielka mi łaskawość ze strony google. zrobili jakieś http/2 zamiast wspierać websocket.
  na dodatek teraz wypuszczają nową wersję chrome 64bit, i ..... ustalili minimalne wymagania komputera na ....... 8GB RAM. to jest jakiś dom wariatów. a przedtem był taki hejt że Firefox wymaga 4GB RAM. teraz widzę że nawet na komórce firefox śmiga lepiej niż chrome. a przy okazji, w trybie anonimowym FF zbiera minimum danych, a chrome całe mnóstwo. podkreślam, w trybie anonimowym / prywatnym.
  2
 • avatar
  Marucins
  Google Chrome posiadający obecnie blisko 70% udziału w rynku przeglądarek jest bez wątpienia liderem w swojej kategorii.

  Oj tak. Bloatware jakim jest Chrome, swego czasu dodawany nawet do Adobe Flash. Niemal każde darmowe narzędzie, które w swoim instalatorze miało jakieś niepotrzebne dodatki to w 90% zawsze był tam Chrome.

  I co gorsze, jak się instalował to wymuszał zamianę na domyślną przeglądarkę.

  Tak przez wiele lat doczłapał się do pozycji lidera.
  1
 • avatar
  Sander Cohen
  A czy już go naprawili, zresztą jak cała reszte apek od Gugla, czy dalej powoduje problemy, zwłaszcza w wersji mobilnej?
 • avatar
  Veritatis
  Ale co?, tyle lat ten badziew był dziurawy i teraz wieli się za naprawianie?. LOL
 • avatar
  arekx
  U mnie wchodzi po http, a nie po https (oba obsługiwane) po wpisaniu nazwy domeny w 90.