Ciekawostki

Zostań kartografem w Google Maps - dorysuj brakujące drogi

przeczytasz w 1 min.

Zdarzyło Ci się narzekać na siatkę dróg w Google Maps? Wkrótce będzie można poprawić ją samemu. Google wprowadza do usługi Maps opcję edytowania dróg poprzez ich rysowanie. Problemy z brakującymi drogami na mapie zostaną rozwiązane przez samych użytkowników.

Google Maps - edytor dróg

Mapy od Google są często traktowane jako najlepsza darmowa nawigacja. Ich popularność wymusza na producencie stałe rozwijanie usługi. W związku z tym - koncern Google zaprezentował właśnie nową funkcjonalność, która ma pomóc w dokładniejszym przedstawieniu układu dróg.

Wielu z Was mogło się zdarzyć odkrycie brakującego odcinka drogi podczas korzystania z map od Google. Do tej pory rozwiązanie tego problemu polegało na zaznaczeniu dokładnego punktu pinezką i przesłanie sugestii do Google oraz oczekiwanie na pojawienie się zaktualizowanego obszaru. Firma postanowiła rozszerzyć funkcję udoskonalania map przez użytkowników i wprowadza opcję samodzielnego dorysowania brakującego odcinka.

Nowy edytor map w Google Maps będzie prosty jak rysowanie w Paincie. Zaznaczasz punkt, tworzysz linię - i to tyle. Droga gotowa.

Edycja mapy została przedstawiona na krótkim filmie poniżej. 

Wynika z niego, że dodanie odcinka przez użytkownika będzie naprawdę szybkim procesem. Bez konieczności dodawania zdjęć potwierdzających obecność drogi, czy innych utrudnień, które mogą zniechęcić użytkowników.

Każda edycja użytkownika będzie musiała zostać zaakceptowana przez Google. Firma mówi o terminie ok. 7 dni na potwierdzenie zgłoszenia. Nie sprecyzowano jednak w jaki sposób będzie przebiegać weryfikacja.

Kiedy zmiany w Google Maps?

Google zapowiedziało wdrożenie opcji edytowania dróg w ciągu najbliższych kilku miesięcy w 80 krajach. Aktualizacje będą wydawane partiami, dlatego oczekujący na nowości muszą uzbroić się w cierpliwość - nie znamy dokładnej daty pojawienia się aktualizacji w Polsce.

Napiszcie w komentarzach, co sądzicie o możliwości dorysowania brakującej drogi w Google Maps. Będziecie korzystać?

Źródło: theverge.com

Warto zobaczyć również:

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  szydas
  5
  Jeszcze kilka lat temu można było to robić w oficjalnym edytorze Map Googla (sam korzystałem z tej możliwości). Potem tę możliwość zablokowano. Teraz znowu pojawia się jako "nowość"?
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   W zamian za co mam poświęcać swój czas? jeśli otrzymam usługi Google bez reklam, to mogę ileś tam kilometrów namalować.
   • avatar
    _-_-_-_
    1
    Już widzę jakie będzie to bezpieczne, heheh. Już widzę jak tysiące lubujących googla rysuje nieistniejące trasy i ścieżki. Moim zdaniem ta opcja jest fajna i powinna istnieć ale tylko i wyłącznie po namazaniu trasy zczytywanej przez np. moduł GPS w urządzeniu, wtedy tak, zgoda, niech rysują sobie ile chcą i jak chcą lecz tak aby było to prawdziwe. W jaki sposób google chce weryfikować prawdę? Przecież większość zdjęć satelitarnych którymi dysponują jest tak stara że np. GoogleStreet nie chce już odwiedzać się.
    Moim zdaniem - dorysowanie trasy pwinno być poprzedzone logiem z GPS, jakiś sofcik na laptopa (Windows/Linux) lub smartfona (Android/iOS) który umiałby narysować trasę według pozycji z satelity które otrzymał + dopiero wtedy lekka korekcja z poziomu użytkownika. Bez logu z GPS czyli info iż dany użytkownik faktycznie tamtędy jechał/szedł opcja dorysowywania tras powinna być DISABLED no chyba że Google ma dostęp do satelitów 365/24-24 i będzie na mocy zweryfikować namazane przez userów nowe szlaki tak dobrze, iż samo mazanie nie stanie się problemem gdy grupa nastolatków zechce w szczerym polu przyspieszyć budowy np. autostrad w Polsce. To wszystko powyższe w przypadku gdyby takie EDYTOWANE mapy miały być dostępne publicznie, albowiem ina bajka wtedy gdy zechcemy dorysować coś tylko dla siebie lecz wtedy przydałaby sie w końcu wersja GoogleMap OFFLINE z możliwością pobierania map i edytowania ich we własnym zakresie na własne potrzeby (jak np. MapsME).
    • avatar
     Veritatis
     -1
     Bądź altruistycznym idiotą. Google w nagrodę za to będzie cię szpiegować jeszcze lepiej.