Gry komputerowe

GTA V zoptymalizowane pod karty GeForce i Radeon

z dnia
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
51 komentarzy Dyskutuj z nami

Studio odpowiedzialne na najnowszą odsłonę GTA współpracowało z AMD i Nvidią pod kątem optymalizacji. Co z tego wyszło?

GTA V - logo

Wprawdzie komputerowi gracze musieli trochę poczekać na GTA V, ale czas ten z pewnością został im zrekompensowany – gra wygląda oszałamiająco i działa nawet na średnim sprzęcie. Duża w tym zasługa współpracy, jaką podjęło studio Rockstar z firmami AMDNvidia.

Współpraca z AMD zaowocowała włączeniem gry do programu Gaming Evolved – dzięki temu została ona zoptymalizowana pod kątem najnowszych kart graficznych i procesorów AMD. Dodatkowo oferuje ona funkcję miękkich cieni AMD CHS (Contact Hardening Shadows), które dynamicznie zaostrza lub zmiękcza granice cieni w zależności od ich odległości od źródła światła i obiektu rzucającego cień. Dzięki temu miękkie cienie wyglądają bardziej realistycznie. Aby włączyć funkcję należy z zakładki „Soft Shadows” wybrać funkcję AMD CHS.

GTA V - cienie AMD CHS

Najnowsza odsłona Grand Theft Auto została również zoptymalizowana pod kątem kart Nvidia GeForce. Gracze mogą podziwiać grafikę wzbogaconą o wygładzanie TXAA (Temporal Anti-Aliasing) i MSAA (Multi-Frame Sampled Anti-Aliasing), a także technologię skalowania wyższej rozdzielczości do mniejszego ekranu DSR (Dynamic Super Resolution). Nie zapomniano też o wsparciu dla technologii G-Sync i 3D Vision.

GTA V - wygładzanie Nvidia TXAA

Przed rozpoczęciem przygody z GTA V zalecamy aktualizację sterowników graficznych – możecie je pobrać tutaj (karty AMD Radeon) i tutaj (karty Nvidia GeForce). W obydwóch przypadkach wprowadzono optymalizację pod kątem najnowszej odsłony GTA, wliczając w to profile dla konfiguracji z kilkoma kartami (CrossFireX lub SLI). Zachęcamy też do zapoznania się z naszym testem kart graficznych, który niebawem zaktualizujemy o wyniki w wyższych rozdzielczościach i konfiguracje SLI.

Źródło: AMD, Nvidia, inf. własna

marketplace

Komentarze

51
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Gdyby tak wyglądała optymalizacja każdej gry i to jeszcze w dniu premiery, świat był by piękniejszy.
  30
 • avatar
  Wszystko rozchodzi się o kasę. Rockstar zarobiło grube miliony na pozostałych platformach to mogli sobie pozwolić na dokładne dopracowanie gry. Gdyby gra wyszła na PC razem z nowymi konsolami to mam wrażenie, że wyglądało by to o wiele gorzej. Nie mówiąc o premierze razem ze starymi z konsolami.
 • avatar
  Ja się wstrzymuję, bo nie chcę wydawać 170 zł na grę, więc kończę po raz kolejny IV. Byle do promocji... ;)
 • avatar
  W ankiecie brak opcji: grałem na konsoli i na PC.
 • avatar
  Proszę Was (i pewnie nie będę jedyny) byście przeprowadzili test wydajności dla minimalnej i rekomendowanej specyfikacji. Cały czas jestem ciekaw jak to wygląda w tym przypadku i czy faktycznie optymalizacja dała radę.
 • avatar
  Na PS4 w trybie single/offline grafika też robi wrażenie. W online jest znacznie gorzej.
 • avatar
  Na moim Pc to ledwo chodzi nie wiem dlaczego 1280x720 i ok 30 fps a wszystko na minimum, a aż tak stary nie jest, stery też ściągnąłem nowe i dalej to samo. Nawet nie chcę wiedzieć jak to chodzi na minimalnej konfiguracji.
 • avatar
  Jakoś ta gra doopy nie urywa :/ Dwie misje i ziew.
 • avatar
  GTX 760 i i5 3550k 3,4ghz 8gb ram. BEZ SSD

  Gra przy energicznym obnracaniu łapła zmułki ze obraz zatrzymywał sie na ułamek sekundy... Jadąc przez miasto miałem 70-80 klatek ale cały czas dropy do 30-40...

  Podkręciłem proca na 4,3Ghz i problem zniknął, warto wyłączyć detale POST FX, nie wiem co to zmienia ale klatki lecą w dół a grafika tak samo cudowna jak bez tego ustawienia... gra lubi siadać na procka więc dobrze mieć 4Ghz...

 • avatar
  Q9550 2,83 GHZ GTX 660 ASUS 2GB 4GB RAM Rozdziałka 1080p-więc konfig prawie że antyczny.Przy średnich ustawieniach graficznych (po za grafiką zaawansowaną) od 35 do 45/50 kl/s,na wyższych ustawieniach nie testuje ponieważ brakuje płynnej animacji.
  Więc moim zdaniem min konfiguracja tej gry tak jak producent zaleca chyba mija się troche z celem bo wątpię żeby leciwy 9800gt nie schodził poniżej 30kl/s przy min ustawieniach a to już masakra w tej grze przy dynamicznych akcjach.
 • avatar
  Będą testy słabszych kart w 1440x900 lub niższych rozdzielczościach ?
 • avatar
  Linki do screenów nie działają. Pierwszy jest w bardzo małej rozdzielczości a na drugim wisi widmo 404.
 • avatar
  "Współpraca z AMD zaowocowała włączeniem gry do programu Gaming Evolved – dzięki temu została ona zoptymalizowana pod kątem najnowszych kart graficznych i procesorów AMD"

  haha nie wiem gdzie nawet gdy chce dodac gre recznie to nie ma jej na liscie

 • avatar
  xeon 1230 v2 i r9 270x i śmiga w ponad 60fps na wysokich ustawieniach. elegancka gierka, warta tych 170zł (jeszcze jest gta online)
 • avatar
  U mnie smiga bardzo dobrze. Niemam co narzekać wszystko na full bez scinek.
 • avatar
  6 godz. instalacji z 5 GB upgradem (do sciagniecia), ktory idzie jak krew z nosa...
 • avatar
  Na FX8320 i R9 290 wszystko na maks ustawieniach (msaa wyłączone i cienie msaa wyłączone ) w rozdzielczości full hd śmiga w 60 fps ze sporadycznymi spadkami do 45 fpsów.
  Krótko mówiąc chodzi lepiej i szybciej niż gta IV
 • avatar
  Czy ktoś z osób to czytających może wie jak zmniejszyć liczbę FPS-ow w GTA V ? Cały czas chodzi mi na c.a 120 FPS a ustawienia w evga precision mam ograniczone do 60 FPS.