Internet

23-letni haker, który okradł Eda Sheerana trafi do więzienia. To Polak!

przeczytasz w 2 min.

Mieszkający w Ipswich 23-letni Polak wykradał gwiazdom niewydane jeszcze utwory i sprzedawał je w dark webie. Zarobił grube pieniądze, ale wpadł i pójdzie do więzienia.

Skok na muzykę

Zamieszkały w Wielkiej Brytanii Adrian Kwiatkowski to haker, który wykradał niewydane jeszcze utwory z kont artystów w chmurze, a potem nielegalnie handlował swoją zdobyczą przyjmując płatność w kryptowalutach. Londyńska policja ustaliła, że jego zysk na tych transakcjach wyniósł nawet 131 tys. funtów (około 717 tys. złotych). 

Kwiatkowski wpadł już w 2019 roku, ale dopiero w ten piątek zakończyła się sprawa sądowa, która ostatecznie ustaliła, że Polak następne 18 miesięcy spędzi w więzieniu. Czy jest to odpowiednia kara za przywłaszczenie sobie dorobku znanych artystów i próba spieniężenia go w dark webie? Napiszcie w komentarzach czy waszym zdaniem polski haker powinien dostać większy, czy mniejszy wymiar kary. 

Adrian Kwiatkowski posługiwał się po „ciemnej stronie sieci" pseudonimem Spirdark, taka właśnie nazwa była przypisana do jego konta kryptowalutowego. Wpadł dzięki powiązanego z kontem adresem e-mail, który namierzyła brytyjska policja (we współpracy ze służbami z USA) , jako powiązany z jednym z jego domowych urządzeń. 

Wielu okradzionych artystów

Na trop hakera londyńską policję naprowadziły firmy reprezentujące muzyków, które otrzymały informację, że osoba znana jako Spirdark sprzedaje zawartość chmur danych ich klientów. Źródła powiązane z policją mówią o tym, że u Kwiatkowskiego odkryto dysk twardy zawierający 1263 niewydane utwory 89 artystów. Sam skazany przyznał się jednak (poza innymi zarzutami) tylko do 14 naruszeń praw autorskich i trzech przypadków nadużyć komputerowych. Z tego co nam wiadomo haker zdążył sprzedać dwie piosenki Eda Sheerana i 12 piosenek rapera Lil Uzi Verta, zanim dopadły go władze.

Sama ta sytuacja przedstawia jak bardzo niepewne są niektóre zabezpieczenia danych i czasem z jaką łatwością znający się na swojej robocie haker może zdobyć dostęp do wrażliwych danych. Co jakiś czas informujemy was o akcjach hakerskich wymierzonych przeciwko prywatnemu mieniu osób lub firm, co jest najlepszym dowodem na to, że przede wszystkim należy zachować ostrożność w sieci. Pomimo, że zdarzają się „dobrzy hakerzy" to jako użytkownicy internetu musimy zachowywać stałą czujność. I z tą myślą was zostawiam.

Źródła: bbc.com, billboard.com 

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  janex2
  11
  Tytuł sugeruje że, Sheeran siedział w więzieniu. Wy tu serio przecinków nie ogarniacie xD
  • avatar
   FunkyKoval
   7
   Co z niego za haker skoro mimo działania w darknecie dał sie złapać i jeszcze w domu trzymał obciążąjące go dowody ? Świat schodzi na psy, hakerzy ideowi już nie istnieją, teraz to zwykli złodzieje / złodziejaszki w dodatku mają braki w wiedzy, czego efektem są coraz częstsze sukcesy policji w ich łapaniu.
   Zresztą zwykli złodzieje - pseudo hakerzy powinni być łąpani i karani, dzisiaj nie ma już "Janosików" jak kiedyś.
   • avatar
    OBoloG
    7
    Jakby wam wyczyścił konta w banku, to byście go tak nie chwalili. Dowalić mu taką karę, żeby zmądrzał. Bo kradzież to kradzież i nie ma tłumaczenia. Złodziei trzeba tępić.
    • avatar
     piomiq
     2
     plotkarski news
     bench-plotek.pl
     • avatar
      michael85
      2
      Obciąć rękę i wypuścić.
      • avatar
       raffal81
       1
       23-letni haker, który okradł Eda Sheerana w więzieniu. To Polak!

       Jak to okradł go w więzieniu ? :D
       • avatar
        zack24
        1
        Niech przez 5 lat zasuwa w stage crew dla Sheerana i zobaczy ile to kosztuje pracy taka twórczość, a może w końcu zmądrzeje. Ed pisze piosenki, nagrywa, wydaje, jeździ na koncerty, ale z tego co zarobi w dużej mierze musi oddać wytwórni, a taki debil zabierze mu to, co może się po prostu już nie powtórzyć.
        • avatar
         Dexon
         0
         Nie, kara jest stanowczo zbyt sroga. Gdyby to był osobnik pochodzenia Izraelskiego, albo o lekkim zabarwieniu Afro-Amerykańskim, nie byłoby mowy nawet o procesie, albo byłoby to zamiecione pod dywan ewentualnie praca społeczna w wymiarze 1 m-ca z (domu przed kompem).
         Poza tym jestem dumny z Polaków, mam kilku znajomych w UK, nie przynoszą wstydu, uczciwie pracują sam też byłem krótki czas (praca na zlecenie) i nie mam nic na sumieniu, choć czasem Irlandczyków nie szło słuchać ...bo i Anglicy ich czasem sami nie rozumieli ;-)

         https://i.ibb.co/Fwchdvc/get.jpg
         • avatar
          altronix
          -1
          18 mcy ? Chyba ich porypalo do reszty
          • avatar
           skrzypek281
           -1
           Faktycznie kara za duża. Pokazał że "chmury" to gówno i nic tam nie jest bezpieczne.
           • avatar
            Adrianwo
            0
            W momencie gdy wyproszono z obrad zjazdu chińskich komunistów byłego ich sekretarza lepszym pomysłem byłoby zbycie się Chińczyków z posiadania akcji Warnera i ich sprzedaż Niemcom. Oni na bezpieczeństwie cybernetycznym znają się lepiej i więcej w to inwestują.
            • avatar
             Han44
             0
             Jak to mówią przykład idzie z góry
             • avatar
              janex2
              0
              Tytuł sugeruje że, Sheeran siedział w więzieniu. Wy tu serio przecinków nie ogarniacie xD
              • avatar
               janex2
               0
               Tytuł sugeruje że, Sheeran siedział w więzieniu. Wy tu serio przecinków nie ogarniacie xD
               • avatar
                Aquagen
                0
                Ze wszystkich nacji, to my Polacy jesteśmy jednak najbardziej pomysłowi