• benchmark.pl
 • Mobile
 • Premiera Harmony OS. Co nam da ten system, a czego nie da? Jakie urządzenia go otrzymają?
Mobile

Premiera Harmony OS. Co nam da ten system, a czego nie da? Jakie urządzenia go otrzymają?

przeczytasz w 4 min.

Harmony OS to jak wskazuje nazwa platforma systemowa, która ma zapewnić harmonijną współpracę różnych wyposażonych w nią urządzeń. Trafi ona na wszystkie nowe urządzenia marki Huawei, będzie też dostępna na wielu starszych.

Nie oczekiwaliśmy, że oczekiwany od dawna dzień premiery Harmony OS okaże się przełomowym dla Huawei. Wciąż status quo jest podobne jak dzień wcześniej, jednak warto zauważyć, że sama platforma systemowa oferuje nam coś czego od dawna poszukujemy w segmencie produktów mobilnych, urządzeń ubieralnych, jak i tych połączonych. Można powiedzieć, że tego czegoś doświadczamy już teraz pod nazwą Huawei Share, One Hop i Multiscreen Collaboration w urządzeniach marki Huawei, ale Harmony OS wnosi te technologie na nowy poziom, szczególne ze względu na bardzo głęboką integrację z systemem.

Różne systemy
Dziś obsługa urządzeń wygląda według Huawei w następujący sposób. Harmony OS ma zunifikować obsługę w postaci jednego systemu

Harmony OS, czyli jeden system dla wszystkich urządzeń

Parafrazując powiedzenie „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”, należy powiedzieć, że Harmony OS przedstawia nam się jako system, który pozwala traktować jedno urządzenie jako wszystkie, a wszystkie urządzenia jako jedno. Teoretycznie taki zamiar miał kiedyś Microsoft, który pracował nad jednym Windows dla urządzeń z różnej wielkości wyświetlaczami. Przypomniało mi się to w chwili prezentacji systemu, w którym ikony nie są tylko przyciskami, ewentualnie przyciskami z prostym menu kontekstowym, ale rozbudowanymi widgetami.

Istotą Harmony OS nie są jednak zmiany wizualne, które jedynie stanowią wierzchnią część procesu interakcji użytkownik i urządzenie, a zmiany które wdrożono pod maską.

Harmony OS różne urządzenia i pamięć

Wciąż będziemy mieli wrażenie korzystania z mobilnego systemu typu Android, ale Huawei zapowiada optymalizację działania urządzeń. Urządzenie z Harmony OS będzie sprawnie działało nawet gdy pamięć masowa jest zapełniona prawie w całości, a ze względu na obsługę sprzętów różnej klasy, będzie dostosowywać się nawet do takich, które mają tylko 128 kB RAM. Nietrudno sobie je wyobrazić, to wszelkie sprzęty kuchenne czy łazienkowe, albo inne urządzenia pasujące do definicji inteligentnego domu. 

Kluczowa w Harmony OS ma być współpraca tych wszystkich sprzętów, która ma uprościć ich obsługę i przesiadanie się w razie potrzeb z jednego na drugie. Mamy tu na myśli szybkie parowanie i przerzucenie strumienia danych takiego jak obraz czy dźwięk na inny produkt dzięki funkcji „przeciągnij i zintegruj”. Na przykład audio zamiast na głośniki telewizora, popłynie do naszych słuchawek, a rozmowa telefoniczna zamiast na smartfonie, może być kontynuowana na ekranie telewizora lub zegarka.

Badania wskazują, że niespełna 5% użytkowników urzadzeń inteligentnych w pełni wykorzystuje funkcje, które oferują obsługujące je aplikacje. Harmony OS ma to zmienić

Nie są to rzeczy niemożliwe już teraz, ale Harmony OS ma nas zachęcić do takich działań. W tym celu wprowadzono Centrum Zadań, które przypomina zintegrowane w jednym systemowym panelu funkcje wszystkich aplikacji Huawei do zarządzania sprzętami, takich jak Zdrowie czy Ai Life.

Control Panel Harmony OS

Koncepcja Super urządzenia

Super urządzenie to koncept wirtualnego sprzętu, który łączy funkcje wszystkich innych naszych fizycznych urządzeń z systemem Harmony OS w jednym. W przypadku telefonu, Super urządzenie, widoczne jest jako ikona w Centrum Zadań, do której możemy przeciągać ikony innych sprzętów, przekazując im kontrolę nad aktywnością.

Celem Super urządzenia jest sprawienie, by każdy sprzęt dodawany do domowego ekosystemu produktowego rozszerzał możliwości pozostałych

Działa to podobnie jak funkcja Huawei Share, która pozwala szybko współdzielić treści pomiędzy telefonami. Z tą różnicą, że obsługuje znacznie szerszy zakres czynności, danych i urządzeń. Każde z naszych urządzeń, które jest częścią Super urządzenia, ma dostęp do zasobów innych, w zakresie na który pozwala jego funkcjonalność.

Super urządzenie

W przypadku telefonu i tabletu, poznaliśmy takie działanie już jako narzędzie Multiscreen Collaboration. Harmony OS dodatkowo rozwija funkcje współdzielenia ekranów i przenoszenia treści pomiędzy sprzętami. Teraz możliwe jest także współdzielenie zasobów, aplikacji i zadań. Wystarczy przesunąć ikonkę telewizora na ikonkę telefonu, by przenieść zawartość jego pulpitu lub aplikacji na większy ekran. Albo w drugim kierunku, na przykład zegarek już nie będzie tylko zdalnym spustem migawki w smartfonowym aparacie, bo przecież jego ekranik można wykorzystać do podglądu aktywności zewnętrznej kamery.

Ta współpraca obejmuje szeroką klasę produktów, w tym takie sprzęty jak piekarnik, inteligentna lodówka, waga. Bez potrzeby instalowania dodatkowych aplikacji. Od razu w systemie dostajemy narzędzia i widgety, które pozwalają wzajemnie wykorzystywać zbierane przez inteligentne urządzenia dane.

A gdzie jest haczyk? Nie jesteśmy Chinami

Choć Harmony OS zaprezentowany został globalnie, a trafi nawet na urządzenia dostępne w USA, to widać że jego potencjał jest obecnie tworzony przede wszystkim w oparciu dostawców technologii i treści, którzy są z Chin. Tam Harmony OS ma już od dziś szansę stać się wspaniałym narzędziem dla posiadaczy sprzętu Huawei.

Deweloperzy Harmony OS
Ikony aplikacji, których deweloperzy dostosowali je do wymagań Harmony OS. Widzicie gdzieś tutaj swoją ulubioną?

Harmony OS jest elementem otwartoźródłowego projektu OpenHarmony. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, by mogli go wspierać deweloperzy z całego świata

My musimy poczekać, aż podjęte zostaną decyzje co i jak będzie u nas dostępne. Wiadomo, że Huawei wprowadzając Harmony OS nie uwalnia się od problemu z dostępnością usług Huawei. Szef firmy, Richard Yu i inni prelegenci przez większość prezentacji skupiali się na idei Seamless AI Life. Czyli funkcjonowania z urządzeniami elektronicznymi, które współpracują ze sobą jak jedno.

Pytanie, na które odpowiedź jest tak prosta jak i niemożliwa do udzielenia w sposób jednoznaczny w tej chwili. Czy Harmony OS przyjmie się na telefonach poza Chinami?

Wiele osób w Polsce interesuje nie tylko Harmony OS, ale przede wszystkim tym jak stawi on czoła wspomnianym problemom. Jednego można być pewnym, jeden produkt marki Huawei taki jak zegarek czy laptop, z perspektywy zalet Harmony OS wiosny w naszym domu nie uczyni. Dopiero, gdy będzie ich kilka, Harmony OS rozwinie swoje skrzydła. 

I w tym momencie trzeba zadać sobie pytanie. Jeśli zdecydujemy się już na Harmony OS, to kiedy go dostaniemy?

Dostępność urządzeń z Harmony OS i aktualizacje starszych produktów

Harmony OS będzie od teraz systemem operacyjnym dla wszystkich nowych urządzeń marki Huawei. W trakcie konferencji zaprezentowano kilka takich nowości, w tym:

 • zegarki Huawei Watch 3 i Huawei Watch 3 Pro,
 • tablety MatePad Pro w wersji 12,6 calowej, 10,8 calowej,
 • tablet MatePad 11,
 • Huawei FreeBuds 3,
 • Huawei MateView (bezprzewodowy monitor),
 • Huawei MateView GT (monitor dla graczy ze zintegrowanych soundbarem i zakrzywionym wyświetlaczem).

Richard Yu w trakcie premiery zapowiedział także, że Harmony OS trafi na starsze urządzenia wymieniając tu przede wszystkim telefony. To nie zaskakuje, wszak telefon wydaje się najlepszym sprzętem do roli nadzorcy takiego Super urządzenia.

Nie wiemy na razie jak będzie z dostępnością Harmony OS poza Chinami. Tzn. ten system na pewno trafi również do Polski, choćby z nowymi urządzeniami, ale nie ma jeszcze konkretnych dat aktualizacji u nas.

Aktualizacje Harmony OS
Aktualizacje w Chinach ruszają już 2 czerwca 2021


Aktualizacje w pierwszej kolejności obejmą powyższe urządzenia


Plany aktualizacji na 3 kwartał 2021

Tymczasem w Chinach wiadomo już, że aktualizacje obejmą ponad 100 wcześniejszych produktów. Nawet tak stare jak Huawei P10 czy Mate 9. Jeśli taka sama polityka aktualizacji zostanie wdrożona w naszym kraju, Harmony OS mógłby zyskać wielu użytkowników. Wszystko zależy od tego jak potoczą się losy Huawei, a także tego co dla nas będzie istotniejsze, stare przyzwyczajenia czy komfort użytkowania sprzętów inteligentnego domu, który może wymagać ich zmiany.

Źródło: Huawei, inf. własna

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Hydrofon7
  10
  A sprobuj ty na tym Harmony OS skrytykowac CCP to ci... :D
  • avatar
   Trim23
   4
   Tak mi się skojarzyło:
   Trzy Pierścienie dla królów elfów pod otwartym niebem,
   Siedem dla władców krasnali w ich kamiennych pałacach,
   Dziewięć dla śmiertelników, ludzi śmierci podległych,
   Jeden dla Władcy Ciemności na czarnym tronie
   W Krainie Mordor, gdzie zaległy cienie,
   Jeden, by wszystkimi rządzić, Jeden, by wszystkie odnaleźć,
   Jeden, by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać
   W Krainie Mordor, gdzie zaległy cienie.
   • avatar
    Marucins
    3
    Pada słowo "Huawei" i już wiem że nie ma co dalej czytać.
    • avatar
     ch3mn3y
     2
     Czyli Android, który "nie jest" Androidem V2? V1 to był Android z HMS.

     Dodatkowo ten podział systemów... Przecież wiadomym jest, że ten sam system na wszystkie urządzenia nie trafi, bo mają różne możliwości. Tej samej aplikacji, bez dostosowania do możliwości sprzętu, nie uruchomi się na telefonie, zegarku i TV, a do tego na tablecie wyglądałoby to dość dziwnie po rozciągnięciu. Stąd ten podział na systemy dla poszczególnego sprzętu (np. Android, Google tv, Wear OS, Android Auto), mimo że to w sumie jeden i ten sam system, ale dostosowany do platformy.
     To czy nazwa będzie jedna i ta sama dla wszystkich platform, czy nie, nie zmienia tego, że Harmony OS nie przynosi nie tylko nic, jak to przedstawia Huawei, ale w ogóle nic nowego nie odkrywa...

     Ot konferencja, która, poza nowym sprzętem, nie przyniosła nic nowego, ale przedstawiono wszystko w formie, która twierdzi, że na nowo wynaleziono koło i ogień...
     • avatar
      piomiq
      2
      Jakiś czas temu pewien "haker" odkrył, że to tak na prawdę fork Androida 10.
      • avatar
       kalkulatorek
       1
       Piękne to dzieło chińskiego wywiadu. No kurde to ja jednak już wolę jak mnie znany wróg (USA) szpieguje. Oni są przewidywalni jak polscy politycy. A diabli wiedzą do czego zdolni są żółtki ??? Ja tą firmę dożywotnio wykreślam z portfela zakupowego ;P
       • avatar
        Pawel7
        0
        Huawei zrobiło Androida 10 z nową nakładką, a zrobili z tego wydarzenie, jakby to był nowy system zaprojektowany od zera.
        https://www.androidauthority.com/harmony-os-2-android-1231446/
        • avatar
         Dragonik
         -2
         Jeśli coś jest do wszystkiego to jest nic niewarte.
         • avatar
          Gatts-25
          -5
          Dla mnie to świetna wiadomość bo już wiele lat Amerykański System Szpiegujący zbierał informacje na mój temat więc chcę coś odmienić w swoim życiu. To, że jedni lubią monotonię Amerykańską to ich sprawa. To jak ze szczepionkami przeciw COVID-19. Umieralność dzieci w wieku od 12-15 lat jest praktycznie zerowa a oni chcą szczepić:D. Taki czasów doczekaliśmy i oni doskonale wiedzą dlaczego to robią. Niech wymyślą Szczepionkę przeciwko 'Śmierci' to wtedy może ludzie będą chcieli masowo się Szczepić.