Komputery

Niemcy budują superkomputer z nowymi procesorami AMD Epyc "Rome"

przeczytasz w 1 min.

Hawk będzie drugim najwydajniejszym superkomputerem w Niemczech. Konstrukcja zostanie wyposażona w 10 000 procesorów, które zaoferują moc obliczeniową sięgającą 24 PFLOPS.

Kilka dni temu AMD zapowiedziało nową generację procesorów Epyc, które mają zdominować segment profesjonalny. Jak się okazuje, są już pierwsi zainteresowani wydajniejszymi jednostkami – nowe układy mają napędzać superkomputer Hawk dla High Performance Computing Center w Stuttgarcie (HLRS).

Superkomputer zostanie oparty o nową generację wysokowydajnych modułów Hewlett Packard Enterprises (HPE) - konstrukcja ma składać się z 5000 węzłów, w których znajdzie się dziesięć tysięcy 64-rdzeniowych procesorów Epyc „Rome” (taktowanie przy obciążeniu wszystkich rdzeni to 2,35 GHz), 665 TB pamięci operacyjnej RAM i 26 PB pamięci masowej.

HLRS Hawk - superkomputer

Hawk zaoferują moc obliczeniową sięgającą 24,06 PFLOPS, a zatem będzie około 3,5-krotnie wydajniejszy od obecnego systemu Hazel Hen z HLRS (plasującego się na 30. miejscu najnowszego rankingu TOP500). Mówi się, że będzie to najwydajniejszy na świecie system dedykowany produkcji przemysłowej – konstrukcja szczególnie sprawdzi się w numerycznej symulacji przepływu, dynamice molekularnej i innych obszarach badawczych HLRS.

Superkomputer ma powstać w przyszłym roku, a jego budowa pochłonie 38 milionów euro. Sfinansowania projektu podjęło się Ministerstwo Nauki, Badań Naukowych i Sztuki Badenii-Wirtembergii oraz Federalne ministerstwo Edukacji i Badań.

Źródło: ComputerBase, AnandTech, Wikipedia (foto: Hazel Hen)

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  Widzę że nie tylko departament energii USA stawia na AMD. No cóż, procesory tańsze, może w jednym wątku nie mają takiej ekstra wydajności, ale przy obliczeniach rozproszonych nie ma to znaczenia. mają więcej wątków, sumarycznie wyższą wydajność, w doatku z lepszą efektywnością energetyczną. płyta serwerowa też jest tańsza, bo Epyc to jest w zasadzie SOC, który ma chipset w sobie.

  jak w takiej sytuacji można wybrać intela? chyba tylko przez sentyment. o intela się nie obawiam, bo amd ma zbyt niską produkcję aby nie było dla intela miejsca. poza tym intel ogłosił ostatnio że ma nadal ogromny dochód pomimo trudności. jednak wiedzą że długo tak nie pociągną, dlatego wysadzili ze stołka człowieka który nadzorował 10nm. zbyt długo to trwało.
  • avatar
   bodziokrak
   3
   Można będzie zasymulować ruchy migracyjne wśród nowo przybyłych.
   • avatar
    1234567890
    2
    38 mln euro? To nie dużo myślałem że 380 mln takie coś.
    • avatar
     voxcordi
     1
     Ot... Niemiecka oszczędność ;-)
     • avatar
      DragonRed
      -1
      A teraz wyobraźcie sobie jak każdy rzuci się na te Epyc 2 i TSMC nawet uda się w pełni przygotować do tych zamówień to jednak przy popycie pojawienie się Zen 2 na rynek konsumenta mogą spotkać opóźnienia.10000 procesorów fajna sprawa i sukces AMD cieszy.Gorzej dla nas jak firmy do tej pory mocno związane z zamówieniami kierowanymi do Intela odwrócą się o tej firmy.
      AMD samo podkreślało , że Zen 2 był tworzony dla konkurencji przeciwko Ice Lake , który według wielu portali miał polec w tym starciu.Cascade Lake co zrozumiałe nie będzie żadną konkurencją dla Zen 2 bo jednak sama litografia 7nm od TSMC w porównaniu z 14nm++ od Intela swoje zrobi.
      Te wiadomości jak ta są bardzo dobre dla AMD ale sam zaczynam się obawiać czy AMD da radę zaopatrzyć wszystkich w Zen 2.
      • avatar
       Konto usunięte
       -2
       Helmuty zaczną pewnie testować nowe spoilery do F1 W10 na przyszły sezon
       • avatar
        Konto usunięte
        -8
        Mogli do mnie zagadać, obliczył bym im w pamięci