Komputery

HP woli USB 3.0 niż Thunderbolt

przeczytasz w 2 min.

Hewlett-Packard zastanawiał się nad wdrożeniem technologii Intel Thunderbolt do nowych komputerów stacjonarnych. Plany się jednak zmieniły i firma zdecydowała, że pozostanie przy USB, a konkretnie - USB 3.0. Dlaczego?

Powód jest prosty: więcej urządzeń obsługujących USB 3.0, większe wsparcie ze stron producentów, jak i samych klientów. Jeśli dalej tak pójdzie, Intel będzie miał problemy, żeby przebić się na rynku ze swoim "piorunem".

 

"Nie uważamy Thunderbolta za wartościową propozycję"

- Przyglądaliśmy się technologii Thunderbolt. Ciągle się jej przyglądamy. Jeszcze nie uważamy jej za wartościową propozycję - powiedział Xavier Lauwaert, menadżer HP z międzynarodowego zespołu zajmującego się komputerami stacjonarnymi.

Thunderbolt to technologia szeregowej transmisji danych, która pozwala na dwukierunkowe przesyłanie ich z  prędkością do 10 Gb/s w obie strony. Intel liczy na to, że nowe rozwiązanie zastąpi z czasem magistrale I/O takie jak USB, FireWire czy nawet HDMI.

Intel Thunderbolt - zasada działania


Choć technologia zapowiada się obiecująco, liczba urządzeń obsługujących nowy interfejs jest ciągle znikoma. To główny powód, dla którego HP stawia na USB 3.0. Na rynku bez wątpienia jest więcej monitorów czy dysków, które korzystają z USB zamiast Thunderbolta.

Nowe komputery HP z serii Pavilion H8 HPE będą zatem wyposażone w porty USB 3.0.

- Patrząc na rynek PC, wszyscy wydają się zadowoleni z interfejsu USB 3.0. Czy faktycznie powinniśmy przechodzić na bardziej wymyślne rozwiązania? Nie jestem przekonany - dodaje Lauwaert.

Jak dotąd Intel Thunderbolt trafił do nowych komputerów Apple'a. Obsługi "pioruna" nie wyklucza też Sony.


Ambitne plany

Thunderbolt obsługuje obecnie protokoły PCI Express i DisplayPort, co pomaga w  redukcji liczby złączy potrzebnych do podłączania komputerowych peryferiów.

Intel jest zdania, że "piorun" i USB 3.0 to technologie, które wzajemnie się uzupełniają i od przyszłego roku będzie opracowywać chipsety, które obsługują obydwa rozwiązania.

Intel stara się rozwijać Thunderbolta w tym kwartale i współpracuje już z  kilkoma partnerami, aby powstały odpowiednie urządzenia. Firmy LaCie i  WD pokazały już dyski obsługujące nowe rozwiązanie, jednak nie są to jeszcze sprzęty dostępne w sprzedaży.

Producenci Canon, AJA, BlackMagic, Matrox i Sonnet poinformowali z kolei, że będą obsługiwać Thunderbolt.

 

Art. zamieszczony za zgodą serwisu Techbyte.pl

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Thunderbolt obsługuje obecnie protokoły PCI Express

  Czyżby nadzieja na podłączenie GTX 590 do laptopa w przyszłości po odpowiedniej modyfikacji?
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   HP chyba lubi "błędne koła". Nie ma urządzeń to nie wprowadzamy Thunderbolt. Producenci urządzeń nie ruszą się jeżeli w płytach głównych nie będzie Thunderbolt.
   HP już od dawna ma wielkie problemy z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości. Żałosna korporacja.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Thunderbolt jest świetny pod tym względem że można łączyć do jednego portu do 6ciu urządzeń (przynajmniej na macu), po prostu jeden do drugiego po kolei jak kiedyś komputery kablem koncentrycznym. Jest juz we wszystkich nowych Macach, mam nadzieję że jednak się przyjmie.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     jak zrobia port thunderbolt akceptujacy wtyczki USB, to technologia sie przyjmie.
     urzadzenia USB 3.0/2.0/1.0 wchodza w USB 3, wiec kupno tej technologii jest bezpieczne i wygodne.

     wygoda i kompatybilnosc zawsze wygra.