Drukarki i skanery

Presja ma sens. HP wycofuje się z kontrowersyjnego pomysłu 

przeczytasz w 2 min.

HP wycofuje drukarki laserowe Laser Jet, które korzystały z kontrowersyjnego programu HP+. Producent twierdzi, że decyzja została podjęta w trosce o użytkowników. W praktyce może chodzić o coś innego.

Kontrowersje związane z programem HP+ 

Program HP+ to inicjatywa firmy Hewlett-Packard (HP) mająca na celu oferowanie klientom dodatkowych korzyści związanych z użytkowaniem drukarek HP. Program ten jest częścią strategii HP mającej na celu zwiększenie lojalności klientów oraz zapewnienie im lepszej jakości usług. 

Użytkownicy otrzymują w ten sposób możliwość obsługi urządzenia z poziomu urządzenia mobilnego, rozszerzone wsparcie techniczne czy dodatkowy, darmowy rok gwarancji. Producent chwali się też promowaniem ekologicznego działania, oddając zużyte wkłady do recyklingu. 

Program HP+ ma również pewne wady, które mogą zniechęcać niektórych użytkowników. Drukarki objęte programem HP+ wymagają do działania stałego połączenia z serwerami HP, a ponadto można w nich używać wyłącznie oryginalnych atramentów i tonerów HP. 

W przypadku drukarek atramentowych decyzja o przystąpieniu do programu jest podejmowana podczas konfiguracji urządzenia, natomiast w przypadku drukarek laserowych jest to zależne od konkretnego modelu - w sprzedaży znajdziemy standardowe modele Laser Jet w nieco wyższych cenach oraz specjalne, tańsze modele Laser Jet z dopiskiem e, które wymagają uczestnictwa w programie HP+. Użytkownicy nie zawsze byli świadomi wybieranego modelu.

HP wycofuje się z kontrowersyjnego programu 

Jak informuje serwis DruckChannel, negatywne opinie klientów i zła prasa najwyraźniej doprowadziły do zmiany polityki producenta. HP wycofuje ze sprzedaży drukarki laserowe i urządzenia wielofunkcyjne, które wymagały przystąpienia do programu HP+: 

 • HP Laser Jet M110we, M209dwe 
 • HP Laser Jet MFP M140we, M234sdne, M234sdwe 
 • HP Laser Jet Pro 3002dwe, 4002dne, 4002dwe 
 • HP Laser Jet Pro MFP 3102fdwe, 4102dwe, 4102fdwe 

Oficjalnym powodem ma być obsługa urządzeń w firmach, gdzie nie zawsze dało się spełnić wymagania dotyczące połączenia sprzętu z serwerami producenta – w oświadczeniu dla serwisu DruckChannel czytamy: 

Od czasu wprowadzenia na rynek HP+, nasz inteligentny, sieciowy system druku został doceniony przez klientów, którzy cenią sobie wygodę, rozszerzoną gwarancję i rozwiązania. Zdajemy sobie sprawę, że niektórzy klienci w środowiskach biurowych zarządzanych przez IT nie są w stanie spełnić wymagań dotyczących łączności w chmurze dla HP+. Aby zapewnić wyjątkowe wrażenia z drukowania naszym klientom we wszystkich środowiskach biurowych, nie będziemy już oferować produktów z serii LaserJet z HP+. Planujemy rozszerzyć sprawdzone rozwiązania, takie jak Print from Anywhere i Smart Security na wybrane nowe urządzenia HP LaserJet. Klienci HP+, którzy są zadowoleni ze swoich urządzeń i usług, mogą nadal korzystać ze swoich urządzeń. Nie muszą dokonywać żadnych zmian. 

W sprzedaży nadal będą dostępne drukarki atramentowe HP Ink Jet oraz standardowe drukarki laserowe HP Laser Jet (bez dopisku e), które nie wymagają rejestracji w usłudze HP+. 

HP rezygnuje z usługi Instant Ink dla drukarek laserowych 

HP poinformowało także o zakończeniu usługi Instant Ink dla drukarek laserowych. Mówiąc w skrócie, była to subskrypcyjna usługa dostarczania tonera – monitorowała poziom tonera w drukarce i automatycznie wysyłała nowe wkłady, zanim obecne się wyczerpały. Użytkownicy płacili miesięczną opłatę zależną od liczby drukowanych stron, co pozwalało na przewidywalne koszty i unikanie nagłych braków materiałów eksploatacyjnych. Korzystanie z usługi było dobrowolne. 

Producent nie podaje powodu decyzji. Wiadomo, że decyzja nie będzie miała wpływu na obecnych użytkowników usługi: 

HP zaprzestanie sprzedaży usługi subskrypcji tonerów Instant Ink w ciągu tego roku. Usługa nie będzie już dostępna dla nowych klientów. Nie będzie to miało wpływu na obecnych subskrybentów Instant Ink for Toner, a jedynie na nowych potencjalnych klientów tej oferty.

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  hollow_
  9
  Taki Apple wśród drukarek.
  • avatar
   timii
   5
   HP hojowyprint unikać jak ognia!!
   • avatar
    elvismt
    1
    Od ostatniego zakupu/porażki drukarki HP już nie kupie więcej produktu HP ani sobie ani do żadnej z obsługiwanych firm.
    A oto i powód:
    Zamówiłem drukarkę na magazyn jednej z firm, po prostu do druku prostych dokumentów. Zanim zjawiłem się na miejscu, pracownik już zdążył odpakować urządzenie i podłączyć do sieci i prądu. Niestety włączając drukarkę zainicjował proces aktywacji ów kupy złomu. Nie miał papieru w podajniku więc nie został wydrukowany kod aktywacyjny i tak drukarkę wyłączył. Gdy dotarłem na miejsce za nic w świecie nie mogłem aktywować drukarki.
    Ta ciągle wołała o podanie kodu, który wcześniej miał się wydrukować. Dopiero druga osoba na infolinii zakumała co się stało i poprowadziła mnie przez trudną drogę wejścia w magiczne menu serwisowe kombinacją różnych klawiszy. Tam dopiero można było przywrócić firmware tego śmietnika do stanu pudełkowego i ponownie zainicjować proces aktywacji. Gdyby nie to... to nowa drukarka trafiła by do śmieci.
    O ich programie nawet nie wspomnę, sterownik pierdyliard razy zachęca do abonamentu na ich kartridże
    • avatar
     vacotivus
     0
     > lojalności klientów

     ładnie powiedziane "dymanie na kasę"

     Witaj!

     Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
     Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

     Połącz konto już teraz.

     Zaloguj przez 1Login