Nauka

Transfer o prędkości 400 Gb/s - rekord w laboratorium IBM

przeczytasz w 1 min.

Niewielki chip rozwiązaniem problemów tego świata?

IBM ADC chip

Z roku na rok, a właściwie z dnia na dzień znacząco rośnie liczba przechowywanych w sieci danych. Nic więc dziwnego, że inżynierowie z całego świata próbują zwiększyć prędkości transferów. Brytyjskim naukowcom udało się osiągnąć przesył na poziomie 10,5 Gb/s przy wykorzystaniu technologii Li-Fi, Europejczycy i Koreańczycy do końca tej dekady chcą uruchomić sieć 5G, a specjaliści z firmy IBM przebijają wszelkie granice. W jej laboratoriach padł właśnie rekord prędkości przesyłu danych.

400 Gb/s – tak ogromną prędkość przesyłu danych osiągnięto podczas badań w laboratorium firmy IBM. Rezultat jest wynikiem zastosowania nowego chipu – przetwornika analogowo-cyfrowego nowej generacji. Powstał on przy współpracy ze szwajcarskim instytutem badawczym z Politechniki Federalnej w Lozannie. Kilkukrotnie szybszy od aktualnych osiągnięć technologicznych podzespół, zgodnie z zapowiedzią IBM, pozwolić ma na pobranie pełnometrażowego filmu o rozdzielczości 4K w zaledwie kilka sekund. Dodatkowym atutem tego rozwiązania ma być też bardzo niski pobór energii.

Co ciekawe, firma IBM poinformowała, że nowa technologia może pojawić się na rynku nawet w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Mało prawdopodobne jest jednak, aby znalazła ona początkowo zastosowanie w innych branżach niż obrona narodowa czy astronautyka. Z czasem jednak – kto wie? W końcu przecież nadejdzie moment, że aktualne łącza staną się niewystarczające.

Źródło: ITProPortal, WordlessTech

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  luq529
  7
  Hola hola, to transfer przez "powietrze" czy po kablu bo zgłupiałem?
  • avatar
   FaraonM
   6
   W USA to może za kilka lat , w Polsce to lepiej nie myśleć (jak drogi skończą i kolej) :)
   • avatar
    golrian123
    6
    Nawet jak będzie ta prędkość 400 gb/s to znajdzie się taki Cyfrowy Polsat czy play, którzy wprowadzą limit 50 gb i nic z tego nie wykorzystamy. Limity wszędzie limity.
    • avatar
     Konto usunięte
     4
     Infrastruktura Orange zapaliłaby się od tych prędkości :D
     • avatar
      Butterfly05
      2
      "zgodnie z zapowiedzią IBM, pozwolić ma na pobranie pełnometrażowego filmu o rozdzielczości 4K w zaledwie kilka sekund"

      Ciekawe jaki dysk zapisze tyle danych na raz, gdzie zwykły standard sata III ma aktualne 6 Gb/s, nie ma to jak wąskie gardło, to czekamy teraz na rewolucje jak to teraz zapisać ;)
      Na razie to tylko laboratoria ale brzmi niezwykle imponująco :-S
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       A filmiki na YT nadal będą się buforować nie wiadomo ile czasu...
       • avatar
        Konto usunięte
        -7
        kurde czyli moje łącze 200 Mb/s jest już za wolne ? :(
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         wg mnie to będzie problem z wprowadzeniem tego w Polsce, gdyż wiele krajów ma nas za złodziei, a szybsze łącza 'teoretycznie' mogą poprawić nasze wyniki w hakowaniu, co za tym idzie kiedy takie łącza wejdą 'do cywila' to wiele firm produkujących płatne oprogramowanie oraz gry komputerowe może być stratne na miliardy funtów (przykładowo), drugim czynnikiem jest własnie upór naszego rządu, w ogóle po ******* my płacimy podatki, skoro i tak wszystko zagarną ci 'mili' panowie z rządu by wozić się limuzynami i wysyłać panów w garniturach z czarnymi okularami po 'bułki do spożywczaka' bo gdyby te wszystkie pieniądze które poszły na premię dla tych ********* to już dawno każdy mógłby się cieszyć przyzwoitym i darmowym internetem w każdym zakątku polski (nawet ten głupi 1Mbps nie byłby zły), a łącza 400Gbps by były w etapie wdrążania w najbliższych latach, a a w obecnej sytuacji możemy tylko pomarzyć o niewykonalnym :(