• benchmark.pl
 • Komputery
 • Sieci
 • Mocna obecność Fritz! na IFA 2022 – czy wysokiej jakości sprzęt z Niemiec ma szansę na sukces w Polsce?
Sieci

Mocna obecność Fritz! na IFA 2022 – czy wysokiej jakości sprzęt z Niemiec ma szansę na sukces w Polsce?

przeczytasz w 2 min.

Słyszeliście o routerach Fritz? A o ich systemie inteligentnego domu? A może chociaż o ich słuchawkach VoIP? Nic? No to pora te braki nadrobić, bo to realna alternatywa dla bardziej u nas znanych marek.

Przechadzając się po letnim ogrodzie targów IFA 2022 trudno było nie zwrócić uwagi na wszechobecne leżaki z bardzo kolorowym logo Fritz! Również w pobliskim barze zamiast klasycznej „kolusi”, uraczono nas Fritz-Kolą. W takiej sytuacji nie pozostało nic innego, jak udać się na pobliskie stanowisko i dowiedzieć się, o co tyle zamieszania.

Fritz Kola
Smakuje nawet ciekawiej od zwykłej coli i smaków mają sporo do wyboru :)

Fritz! słynie z wysokiej jakości sprzętu sieciowego – tylko że nie jest zbyt popularny w Polsce

My, Polacy, lubimy sprzęt dobry, bo tani, zatem najchętniej czytane recenzje dotyczą produktów produkowanych w Chinach lub innym równie korzystnym kosztowo kraju wschodu. To sprawia, że marki, takie jak Fritz! (z fabrykami w Europie, w tym przypadku również w Polsce!), mają często problem z przebiciem się na nasz rynek. A okazuje się, że w swojej ofercie mają całkiem ciekawe produkty.

Fritz! - routery
Routery może i nie powalają wyglądem, ale osiągami robią wrażenie - mamy nawet modem 5G!

Najciekawsza wydała się nam możliwość budowania całego ekosystemu urządzeń dla domu. Wybierając nowoczesny router Fritz!, możemy również dobrać do niego zestaw inteligentnych włączników, termostatów oraz gniazdek, ta aby wszystkim zarządzać z jednej aplikacji. Funkcjonalność taka nie jest, co prawda, nowością, ale miło, że zawitała w końcu również do wysokiej klasy sprzętu (wcześniej była domeną tych tańszych producentów).

Fritz! inteligętny dom
Poza widocznymi na zdjęciu gniazdkiem, termostatem i włącznikiem, Fritz! oferuje również inteligentne żarówki LED.

Co ważne, urządzenia smart nie zapychają nam pasma użytkowego Wi-Fi (ani nawet tego dedykowanego, trzeciego zakresu dla komunikacji z węzłami mesh, bo takie rozwiązania Fritz! też ma w swojej ofercie), a korzystają z niższego zakresu w paśmie 1800 MHz (co oznacza również większy zasięg).

Fritz! Mesh
Mesh w wykonaniu Fritz! ma wiele postaci.

Urzekło nas również to, jak wiele wbudowanych funkcji mają routery Fritz! – jeżeli obecnie korzystacie z światłowodu od np. Enei, to można ich przewód światłowodowy wpiąć prosto w taki router, bez dodatkowych bramek GPON. Routery te mają również bramkę VoIP, a w ofercie znajdziemy też słuchawki bezprzewodowe do korzystania z niej (choć można to robić również przez aplikację w telefonie).

Kable bez routera FritzKable z routerem Fritz
Po lewej zestaw urządzeń, które można zastąpić jednym routerem Fritz! (po prawej).

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zack24
  3
  Może i fritz to legendarna jakość, ale nie wiem czy VoIP nie powinien też już występować jedynie w legendach.11 lat temu w firmie założyliśmy taki oto sposób komunikacji, ale od 3-4 lat telefon nawet nie drgnął. Nikt na niego nie dzwoni.
  • avatar
   Yamaraj6
   2
   Ten VoIP to nie jest jakaś przestarzała technologia z XX wieku? Po co takie coś w dobie whatsappa/messengera itp. i powszechnego dostępu do LTE/5G?
   • avatar
    Dexon
    0
    Najpierw lody ekipy, teraz elektronika Friza xD
    • avatar
     levusek1992
     -2
     Sprzęt dla dziadków w niemczech
     • avatar
      makavel
      0
      Może dodam 3grosze. Mieszkam w Niemczech i tak się składa, że mam Fritz! Box 6660. Po 1 Firma na rynku jest dłużej niż Friz ;) po 2 nie oceniajcie nie mając i nie testując. Ja jestem super zadowolony, bo to co oferuje frizbox i jak intuicyjny jest wyprzedza wszystkie inne routery jakie miałem. Co do VoIP to super sprawa, ponieważ jeśli ma ktoś telefon domowy z bazą to po przez router nie potrzeba kabli i łączenia bazy tylko wystarczy połączyć słuchawkę z routerem i to wszystko. W Niemczech praktycznie każdy ma numer domowy, bo jest on dodawany do pakietu internetowego. Mało tego wielu operatorów dodaje nawet 3 numery telefonu tylko dla tego, że wiele osób używa faksów. Nie wiem, jak jest teraz w PL, ale w DE wysłanie faksu jest tak samo tolerowane jak wysłanie podpisanego dokumentu pocztą.
      • avatar
       yareku
       0
       Kiedyś orange kazało mi przejść na voip. Kupiłem bramkę cisco i same problemy. Na routerze Fritz konfiguracja była banalna i działało stabilnie.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        pytanie z ankiety o telefon. chodzi o stacjonarny. na serio po co to komu ????? to już nawet na biurku likwiduje się telefony stacjonarne, a centralka przekierowuje połączenia np. do teamsów które są poinstalowane na telefonach. alternatywnie bardziej tradycyjna telefonia, czyli aplikacja do dzwonienia przez voip, i też centralka to obsługuje.

        a fritz, jak to fritz. czy wspiera alternatywne firmware do swoich routerków? bo te wbudowane to mają sporo dziwacznych ograniczeń.